Kripto Para

Elon Musk, Dogecoin Piramit Planı İddiası Üzerine 258 Milyar Dolarlık Dava Açtı

Elon Musk, Dogecoin Piramit Planı İddiası Üzerine 258 Milyar Dolarlık Dava Açtı

 

Elon Musk, Perşembe günü kendisini kripto para birimini desteklemek için bir piramit şeması yürütmekle suçlayan bir Dogecoin yatırımcısı tarafından 258 milyar dolar (kabaca 20,13.831 rupi) için dava edildi.

Manhattan’daki federal mahkemeye sunulan bir şikayette şikayetçi Keith Johnson, Musk’ı , elektrikli otomobil şirketi Tesla’yı ve uzay turizmi şirketi SpaceX’i Dogecoin‘i lanse etmek ve fiyatını yükseltmek için haraç almakla suçladı, ancak o zaman fiyatın düşmesine izin verdi.

Musk, hem Tesla’nın hem de SpaceX’in CEO’su .

Şikayette, “Davalılar 2019’dan beri Dogecoin’in hiçbir değeri olmadığının henüz Dogecoin’i ticaretinden kâr elde etmesi için terfi ettirdiğinin farkındaydı” dedi. “Musk, Dogecoin Piramit Planını kâr, ifşa ve eğlence için işletmek ve manipüle etmek için Dünyanın En Zengin adamı olarak kaidesini kullandı.”

elon musk

 

Şikayet ayrıca Warren Buffett , Bill Gates ve diğerlerinin kripto para biriminin değerini sorgulayan yorumlarını bir araya getiriyor .

Tesla, SpaceX ve Musk için bir avukat, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Johnson’ın bir avukatı, müvekkilinin Dogecoin’in değersiz olduğunu ve sanıkların bir piramit şeması yürüttüğünü kanıtlayan belirli kanıtlara sahip olduğu veya olmasını beklediğine dair yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

 

Johnson, Mayıs 2021’den bu yana Dogecoin’in piyasa değerindeki düşüşü temsil eden 86 milyar $ (kabaca 6,71.265 Rs.) tazminat talep ediyor ve üçe katlanmasını istiyor.

Ayrıca Musk ve şirketlerinin Dogecoin’i tanıtmasını engellemek ve bir hakimin Dogecoin ticaretinin federal ve New York yasalarına göre kumar olduğunu beyan etmesini istiyor.

İlginizi Çekebilir: WhatsApp, iOS 10 ve iOS 11 Çalıştıran iPhone Modellerine Desteği Bırakacak

Şikayet, Dogecoin’in satışının Musk’ın NBC şovu “Saturday Night Live”a ev sahipliği yaptığı ve Dogecoin “bir koşuşturma” olarak adlandırılan bir “Hafta Sonu Güncellemesi” bölümünde hayali bir finans uzmanı oynadığı sıralarda başladığını söyledi.

Şubat 2021’de Tesla, 1,5 milyar dolar (kabaca 11.708 crore) Bitcoin satın aldığını ve kısa bir süre için bunu araçlar için ödeme olarak kabul ettiğini söyledi.

Dogecoin, Mayıs 2021’deki zirvesi olan yaklaşık 74 sentten (kabaca 8.75 Rs.) Perşembe günü yaklaşık 5,8 sentte (kabaca 0,7 Rs.) işlem gördü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu