Teknoloji

Elon Musk’ın Twitter anlaşmasını bozdu

Musk'ın Twitter'ı satın aldığını duyurmasının sona ermesine kadar olan olayların zaman çizelgesine bakıyoruz.

Elon Musk, Cuma günü , sahte hesapların sayısı hakkında yeterli bilgi sağlamadığı için mikroblog sitesi Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık teklifi sonlandırdığını duyurdu.

AFP’ye göre, Musk‘ın avukatı Mike Ringler Twitter’a gitti ve müvekkilinin (Musk) sosyal medya platformundaki “sahte veya spam” hesaplarla ilgili verileri aramak için yaklaşık iki aydır beklediğinden şikayet etti. Bugün, Musk’ın Twitter’ı satın aldığını duyurduğu ve sona erdirildiğine kadar olan olayların zaman çizelgesine bakıyoruz.

Twitter edinimi

Musk, Twitter’ı 54,20 dolar değerinde hisseyle yaklaşık 44 milyar dolara satın aldıktan sonra, teknoloji girişimcisi sosyal platformla ne yapmayı planladığı hakkında birçok yorum yaptı.

ABD SEC’e yaptığı bir başvuruda Musk, “Twitter’ın dünya çapında özgür konuşma platformu olma potansiyeline inandığım için yatırım yaptım ve ifade özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için toplumsal bir zorunluluk olduğuna inanıyorum” diye ekledi. “Twitter olağanüstü bir potansiyele sahip. kilidini açacağım.”+

Musk’ın ‘ifade özgürlüğü’ fiyaskosu

Musk ifade özgürlüğü konusundaki duruşunu tweetledi , Twitter’da ifade özgürlüğü adına nefrete izin vereceği yönünde spekülasyonlar yükseldi. Ancak teknoloji CEO’su, yasaların çok ötesine geçen her türlü sansüre karşı olduğunu açıkladı.

“Konuşma özgürlüğünden korkanların aşırı antikor tepkisi her şeyi söylüyor. “İfade özgürlüğü” ile sadece yasaya uygun olanı kastediyorum. Kanunların çok ötesine geçen sansüre karşıyım. İnsanlar daha az konuşma özgürlüğü istiyorsa, hükümetten bu yönde yasalar çıkarmasını isteyeceklerdir. Bu nedenle hukukun dışına çıkmak halkın iradesine aykırıdır” dedi.

Teknoloji CEO’su Twitter’ı herkes için eğlenceli hale getirmek istedi. Ayrıca Twitter’ın “kamu güvenini” yeniden kazanmak için “siyasi olarak tarafsız olması” gerektiğini de yazmıştı. “Aşırı sol, kendileri dahil herkesten nefret ediyor! Ama aşırı sağın da hayranı değilim. Daha az nefret, daha çok sevgi yaşayalım” diye tweet attı.

elon musk twitter collage 1

Twitter için ödeme

Milyarder ayrıca platformdan para kazanma planları yaptı. Platformun sıradan kullanıcılar için her zaman ücretsiz olacağını, ancak “ticari/devlet kullanıcıları” için küçük bir maliyeti olabileceğini tweetledi.

Mayıs ayında Twitter, çok sayıda rapora göre Musk’a yüz milyonlarca günlük tweet’teki ham verilere erişim sağladı, ancak ne şirket ne de Musk bunu doğrulamadı.

Uyarı

Haziran ayında Musk, Bloomberg News Baş Editörü John ile yaptığı röportajda Twitter’ı 44 milyar dolarlık devralması hakkında konuştu. Doğru bir bot ölçümü elde etmek için bir takım sorunlar olduğu konusunda uyardı .

Musk, “Hizmetteki sahte, spam ve bot hesapların oranı hala çok önemli bir konu… ve elbette şu soru var, turun borç kısmı bir araya gelecek mi ve ardından hissedarlar lehte oy verecek mi? ”

anlaşmayı bitirmek

Musk, Twitter’ın anlaşmanın birçok hükmünü ihlal ettiğini belirterek anlaşmayı sonlandırdı. Bu, botların yüzde 5’inden fazlasını ve bazı yöneticilerin ve işe alım görevlilerinin serbest bırakılmasına ilişkin veri sağlayamamayı içeriyor. Bu arada, Twitter’ın başkanı anlaşmayı uygulamak için Musk’a karşı yasal işlem yürütüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu