Haberler

Elon Musk, Twitter’ın En Büyük Hissedarı Olmak İçin Hisse satın aldı

Elon Musk, Twitter’ın En Büyük Hissedarı Olmak İçin Hisse satın aldı Platformun hisseleri, Tesla ve SpaceX patronunun %9,2 hisseye sahip olduğu haberinin ardından yükseldi.Elon Musk

Milyarder Elon Musk , sosyal medya platformunun en büyük hissedarı olmak için Twitter’da neredeyse 3 milyar dolar (2,3 milyar sterlin) hisse aldı.Elon Musk, Twitter’ın En Büyük Hissedarı Olmak İçin Hisse satın aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Pazartesi günü yapılan başvurulara göre, sık sık tweet içeren eksantrik davranışlara meyilli olan dünyanın en zengin adamı, Twitter’da %9,2 hisseye sahip oldu .

80 milyondan fazla takipçisi ile mikroblog sitesinde en popüler 10 kullanıcı arasında yer alan Tesla ve SpaceX’in patronu, Cuma günü Twitter’ın kapanış hisse fiyatındaki hisse için 2.89 milyar dolar ödedi.

Şirketin hisseleri, haberlerin ardından piyasa öncesi işlemlerde çeyrekten fazla arttı ve erken işlemlerde !’e gerilemeden önce 31.5 milyar dolarlık değerine yaklaşık 8 milyar dolar ekledi. Hisse senedi fiyat artışından sonra Musk’ın hisseleri şimdi 3.5 milyar dolardan fazla değere sahip.
Musk, Twitter’ı oldukça eleştirdi ve daha geçen hafta, ifade özgürlüğünü yeterince destekleyip desteklemediğini sorguladıktan sonra kendi sosyal medya platformunu oluşturmaya “ciddi düşündüğünü” söyledi. Şimdi Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in %2.25’lik hissesinin dört katından fazla hisseye sahip.

4774

Analistler, Elon Musk tarafından alınan hissenin sonunda 50 yaşındaki kişinin mikroblog sitesine aktif bir ilgi duymasıyla sonuçlanabileceğine ve bunun bir satın almayla sonuçlanabileceğine inanıyor.Elon Musk

Wedbush Securities analisti Dan Ives, “Bu pasif hissenin, Twitter yönetim kurulu/yönetimiyle nihayetinde aktif bir hisseye ve potansiyel olarak daha agresif bir sahiplik rolüne yol açabilecek daha geniş konuşmaların başlangıcı olmasını beklerdik” dedi.

Kişisel servetinin 289 milyar dolar olduğu tahmin edilen Musk – dünyanın bir sonraki en zengin insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan neredeyse 100 milyar dolar daha fazla – tartışmalı yorumları tweetlemek için sık sık başını belaya soktu.

Tesla patronunun pek çok şüpheli Twitter anları arasında, Tayland’da su basmış bir mağarada mahsur kalan genç futbolculardan oluşan bir ekibi kurtarmaya yardım eden bir dalgıç olan Vernon Unsworth’u, Musk’ın onları bir denizaltıyla kurtarma planını eleştirdikten sonra “pedo adam” olarak adlandırması yer alıyor. 2018’de Tesla’yı özel almak için “güvenli” fon sağladığını açıkladı; bu, SEC’nin Musk’ın elektrikli otomobil şirketinin hisse fiyatıyla ilgili belirli kamu iletişimleri için ön onay almasını gerektiren bir hareketle sonuçlandı. Musk, SEC ile anlaşarak 20 milyon dolar para cezası ödedi ve bunun “taciz” ve “haksız bir eylem” olduğunu söyleyerek Tesla’nın başkanlığından ayrıldı.

SEC tarafından soruşturma altındayken , canlı bir web şovunda esrar içti , bu da Tesla’nın hisse fiyatında %6’lık bir düşüşe ve iki üst düzey yöneticisinin ayrılmasına neden oldu.

Geçen yıl, Twitter takipçilerine Tesla’daki hissesinin satıp satmayacağını sorduğunda SEC’i tekrar kızdırdı bu da şirketin hisse fiyatında keskin bir düşüşle sonuçlandı  ABD düzenleyicisinin Musk’ın olup olmadığını görmek için bir mahkeme celbi yayınlamasına yol açtı.

Musk, açık-kapalı ortağı Grimes, gerçek adı Claire Boucher ile Twitter’da tanıştı. 2020’de çiftin yeni doğan oğlunun şifreli bir şekilde X Æ A-12 olarak adlandırılacağını tweetledi . Grimes daha sonra bir sosyal medya gönderisinde ismi açıkladı. Çiftin Aralık ayında vekil aracılığıyla Exa Dark Sideræl Musk adında ikinci bir çocuğu oldu.
Başka bir eksantriklik anında, geçen yıl Musk Tesla’daki resmi iş unvanını “technoking” olarak değiştirirken, şirketin finans şefi Tesla’nın bitcoin’deki milyarlarca yatırımına bir selam olarak “madeni paranın ustası” olarak yeniden adlandırıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu