Teknoloji

En İyi Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Star Chart

Artırılmış gerçeklik dünyada epey yaygın olan bir teknolojidir ve bu doğrultuda en iyi artırılmış gerçeklik uygulamaları için kullanılır. Uzun zamandır kullanılan ve yer alan teknoloji, hayatı kolaylaştıran ve kullanım sırasında hem eğlendiren hem bilgi veren bir teknolojidir. Sanal gerçeklik ile karıştırılıyor olsa da artırılmış gerçeklik çok daha farklı bir teknolojidir.

2016’da Pokémon GO oyunun çıkışından sonra ülkemizde de artırılmış gerçeklik uygulamalarının indirilme sayısı oldukça artmıştır. Bu teknolojiden faydalanan uygulamaların sayısı da aynı doğrultuda artmıştır. 3D görselleştirme deneyimi yaşanmasını sağlayan teknoloji sanal nesnenin fiziksel dünyada olanlarla bir arada bulunması gibi özellikler sunar. Özellikle alışveriş sitelerinde artırılmış gerçeklik kullanılması ile satın alan alınmak istenen ürünün 360 derecelik görüntüleriyle görünmesi sağlanır.

Star Chart

Star Chart uygulaması ile özellikle astronomi ve uzaya karşı ilgisi olan kişiler yıldız gözleme gibi çeşitli işlemleri yapabilir. Artırılmış gerçeklik uygulaması olan Star Chart ile gökyüzünde bulunan takımyıldızı, yıldız, kuyruklu yıldız, meteor yağmuru ve gezegenlerin tanımlanması söz konusu olur. Kullanım sırasında tek yapılması gereken telefonun gece gökyüzüne yönlendirilmesidir. Uygulamanın hareketleri takip etmesi sonucunda gökyüzünün haritasını çıkarması ve bilgilendirmeleri yapması söz konusu olur.

IKEA Place

IKEA en büyük mobilya üreticilerinin arasında yer almasının yanında artırılmış gerçeklik teknolojisine de kullanan firmalardan birisidir. Kullanıcıların satın almak istedikleri ürünleri kendi evlerini görmelerini imkan sağlayan bir uygulamadır. Evin ölçülerinin baz alınmasıyla dekorasyonun yapılmasını sağlar. Bu doğrultuda IKEA mobilyalarının 3D olarak evin içinde görülmesi ve farklı varyasyonlarının da uygulama ile görülmesi mümkündür.

Google Translate

Google tarafından çeviri uygulaması olarak kullanılan Google Translate ile çeşitli yazıların kamerayla anında çevirmesi mümkündür. Bu doğrultuda sokak tabelaları, basılı metin ve mağaza işaretleri kolay bir şekilde çevrilir. Ayrıca veri bağlantısına ihtiyaç duyulmadan metne çevrilmesi mümkündür.

Just a Line

En iyi artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında yer alan Just a Line aslında oldukça basit bir uygulamadır. Uygulamada yapılan tek şey çizimlerdir. Ancak artırılmış gerçeklik uygulaması ile eğlenceli ve ilgi çekici çizimlerin yapılması söz konusu olur. Çizimin yapılmasının ardından şaheserin belgelenmesi için kayıt düğmesine bastığımız gerekir. Aynı zamanda telefonun bir diğer telefona senkronize edilmesi durumunda aynı çizim alanının paylaşılması mümkündür.

Inkhunter

Artırılmış gerçeklik uygulamalarından birisi olan Inkhunter ile kalıcı şekilde dövme yaptırılmadan önce dövmenin vücutta nasıl görüneceği görülebilir. Bu konuda dövmenin ciltte ön izlemesini sağlayan uygulama olan Inkhunter kullanım açısından da kolaylık sağlar. Aynı zamanda tasarımların yüklenmesi ve kütüphane içerisinden uygun bir dövme tasarımının seçilmesi de mümkündür.

Augment- 3B

Augment – 3B uygulaması ile yan yana olmayan iki nesnenin sanki oradaymış gibi görülmesi mümkündür. Diğer nesnenin kolay bir şekilde yerleştirilmesinin yanında orada güzel durup durmadığının anlaşılması söz konusu olur. Aynı zamanda QR kodu da kullanılır. Bu şekilde bir şeylerin üretilmesi ve yerleştirilmesi oldukça kolaydır. Ek olarak genel galeriden nesneler için arama seçeneği bulunur.

SketchAR

SketchAR ile çizimlerin yapılması mümkündür. Kullanıcıların kendi elleriyle etkileyici görüntüler çizmeleri söz konusu olur. Bu durumda adım adım artırılmış gerçeklik çizimleri yapılabilir. Özellikle her zaman çizim yapmak isteyen kullanıcılar için oldukça beğenilen bir uygulamadır. Aynı zamanda hızlandırılmış çözümlerin paylaşılması da mümkündür. Ancak premium özellikleri elde edebilmek için abonelik alınması gereklidir.

Wikitude

Wikitude uygulaması ile seyahat katalogları, büyük markalar, yayıncılar ve perakendeciler tarafından çeşitli çözümler sunulması söz konusu olmuş ve eksiksiz bir araya getirilmesi sağlanmıştır. Artılmış deneyimleri ile işletme arama kodlarının kabul edilmesi mümkündür. Bu doğrultuda en iyi artırılmış gerçeklik uygulamaları arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu