Kripto Para

En Pahalı 5 NFT

En Pahalı 5 NFT

 

En Pahalı 5 NFT ?2021, büyük ölçüde değiştirilemez token ( NFT ) patlaması sayesinde, kriptonun büyük kullanıcı kabulüne tanık olduğu yıl olarak tarihe geçecek . NFT’ler ana akım haline geldi ve dünya çapında milyonlarca kişinin dikkatini çekti.

Bugün, iniş ve çıkışlarıyla NFT alanı genişlemeye devam ederken, toplam piyasa değeri şimdi milyarlarca ABD doları olarak hesaplanıyor.

En pahalı NFT’leri ve neden milyonlarca sattıklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

NFT’ler milyonlarca satıyor

Blockchain dijital alanı dönüştürdü ve neredeyse her şeyin tokenleştirilmesini ve bir NFT’ye dönüştürülmesini mümkün kıldı.

Örneğin kripto sanat koleksiyonları milyonlarca dolara JPEG olarak satıldı. Bugüne kadar satılan en pahalı NFT’lerden bazıları , NFT pazarındaki en başarılı markalardan ikisi olan  Bored Ape Yacht Club ( BAYC ) ve CryptoPunks koleksiyonlarındandır.

Ünlüler ve etkileyiciler de eylemin bir parçası oldular, hatta bazıları kendi projelerini başlatarak NFT’lerin algılanan değerini ve endüstrinin büyümesini daha da artırdı.

Peki, hangi NFT’ler on milyonlarca dolara sattı ve onları koleksiyonerlerin gözünde bu kadar değerli yapan şey neydi?

En Pahalı NFT’ler

Bugüne kadar en çok satan beş NFT’ye bir göz atalım.

En Pahalı 5 NFT ilkine göz gezdirelim.

Birleşme – 92 milyon ABD Doları

zf3xlcmevb t6oar4hprpzg0r8b5tkxvy3e0lfxym2gzgxdgkufknge2y5ggtfcf5yx vo33qhr bmhludewe9sld78piz71qufohbmioja7po1nptsc31tfgofzrnkkq
Merge NFT şu anda bugüne kadar satılan en pahalı NFT listesinin başında geliyor. Dinamik dijital sanat eseri, Pak olarak bilinen anonim bir dijital sanatçı tarafından yaratıldı.

Sanat eseri 6 Aralık 2021’de 91,8 milyon ABD dolarına satıldı. Birleştirme, kullanıcıların satın alabileceği bir “kitleler” koleksiyonundan oluşan tek bir sanat eseriydi. Kesirli bir parça olarak, bu, 28.983 alıcıya dağıtılan 312.686 parçadan oluştuğu anlamına geliyordu. Satışın sonunda, The Merge 91,8 milyon ABD doları üreterek Beeple’ın The First 5000 Days’ini bugüne kadar satılan en pahalı NFT haline getirdi.

İlk 5000 Gün – 69 milyon USD

z80omwjdlolsfjwxd28nzrrkzuezgwkjcngvj1mj9olunxipjtingavzlqh 5my gq vq5cfgaa5ttg5w77jyjomsefkbhec8aqk2lrgbdth4l3yx14rh88gqgfsszupda0ruo5pjosm905deg

The Merge, Aralık 2021’de satılmadan önce , Everydays: The First 5000 Days , art arda on ay boyunca satılan en pahalı NFT rekorunu elinde tutuyordu. Sanat eseri, Beeple olarak da bilinen dijital sanatçı Michael Winkelmann tarafından yaratıldı.

Beeple, Crossroads adlı eserinin altı haneli bir satışla sonuçlanmasıyla kripto sanat topluluğunda ünlü bir dijital sanatçı. Parça, 21 Şubat 2021’de Christie ‘s müzayedesinde 69 milyon USD karşılığında satıldı. Geleneksel müşterilerin sanat eseri için ilk teklifi 100 USD idi.

The Everydays: The First 5000 Days, ana akım izleyicilerin NFT’leri keşfetmesinin öncüsü olduğu için NFT topluluğunda önemli bir sanat eseridir. İlginç olan, Metapurse’un takma adının kurucusu ve sanat eserinin alıcısı olan Metakovan’ın , bedava bilgiye inandığı (ve bunun için milyonlar ödediği) için insanların 69 milyon dolara satın aldığı sanat eserini indirmesini istemesi.

Saat – 53 milyon USD

mczbmpfpvy6hnnjm1 b 5vkrzhk7yzf21ykncb7of lg9gdnmgxcrnjxq2kns 3zeiiqstpkwfwv08hcpybtevrl80bj7 7y7dnvdzawpewmaxtkprgg6zbirzzhf4h hrum8d0 2jnvgmyniq

Clock NFT parçası Pak ve Julian Assange tarafından yaratıldı . WikiLeaks’in kurucusu Assange’ın hapsedildiği  günlerin sayısını sayan ve saat görevi gören etkili bir NFT parçası .

Eser, Assange’ın yasal savunması için para toplanmasına yardımcı olmak için oluşturuldu. Assange’ı desteklemek için NFT’yi satın almak için para biriktiren bir grup insan olan   AssangeDAO tarafından satın alındı .

İnsan Bir – 29 milyon ABD Doları

g7qom2x3znoxemta3byfxbeim5 m61zg3dms fhzqed9uzxw9c5bxs8jijirhd8

Human One , Beeple tarafından yapılan ve neredeyse 29 milyon USD’ye satılan bir başka NFT sanat eseridir. Sanat eseri, değişen ortamlarda dolaşan ve Ryan Zurer tarafından satın alınan bir astronotun bulunduğu, yaşam üreten, dinamik bir heykel.

Beeple, sanat eserini “metaevrende doğan bir insanın ilk portresi” olarak tanımladı. Ek olarak, sanatçı, asla durağan kalmamasını sağlamak için sanat eserini yaşamı boyunca güncellemeye söz verdi. Bu, Zurer’e satılmasına rağmen, Beeple’ın güncellemelere izin vermek için sanat eserinin fiziksel öğesine uzaktan erişimi olduğu anlamına gelir.

CryptoPunk #5822 – 24 milyon USD

en pahalı 5 nft
en pahalı 5 nft

CryptoPunk #5822, şimdiye kadar satılan en pahalı CryptoPunk karakteri olmaya devam ediyor. Karakter, 12 Şubat 2022’de Chain CEO’su Deepak Thapliyal tarafından 23,7 milyon dolara satın alındı.

CryptoPunk NFT serisi, 9 milyar USD’nin üzerinde işlem hacmiyle piyasaya sürüldüklerinden beri en pahalısı oldu. CryptoPunk #5822 karakterinde bandana takan mavi bir uzaylı bulunuyor ve orijinal sahibinin parçayı 1 ETH’den daha düşük bir fiyata (yazım sırasında yaklaşık 2.000 USD) satın aldığı bildirildi.

En çok satan NFT’ler neden bu kadar değerli?

NFT’ler sanat hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Bazı NFT’ler değersiz olsa da, bu makalede gördüğümüz gibi bazıları milyonlarca dolara satılarak NFT sanat endüstrisini geleneksel sanat piyasasının değerini aşmaya hazır milyar dolarlık bir endüstriye dönüştürdü.

Ancak, en çok satan NFT’ler neden bu kadar değerli?

Yeni başlayanlar için, Christie’s gibi ünlü müzayede evleri, NFT’lere müzayede edilecek bir yer sağlayarak yardımcı oldu ve böylece insanların merakını uyandırdı.

Ayrıca, BAYC veya CryptoPunks gibi büyük koleksiyonların bir parçası olarak oluşturulan NFT’ler, sadık hayranlardan ve koleksiyonerlerden oluşan bir topluluk oluşturmayı başardıkları için çok daha fazlasını sattılar.

İlginizi çekebilir: NFT ‘de Kara Para Aklama Olayları Artış Gösteriyor.

Ayrıca, en çok satan NFT’ler, yaratıcıları sayesinde milyonlarca satmayı başardı. Eserlerinden en az ikisini 20 milyon USD’nin üzerinde bir fiyata satmayı başaran Beeple gibi bir sanatçı, bu tür çalışmaları için şimdiden çıtayı yükseltti.

NFT’lerin popülaritesi artmaya devam ettikçe ve daha fazla insan onları basmaya devam ettikçe, kripto sanatı NFT’lerinin 100 milyon USD’nin üzerinde satıldığına potansiyel olarak tanık olmamız an meselesi olabilir. Ancak, NFT’lerin tavan fiyatının ne kadar yükselebileceğini zaman gösterecek. Her iki durumda da, piyasa bizi her zaman şaşırtabilir ve bu mutlaka hoş bir sürpriz olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu