Teknoloji

Adam Eski Bir iPod’dan Retro Spotify Player Yapıyor

Eski teknolojiyi kullanmak ve onu daha yeni işlevlere güncellemek genellikle çok ilginçtir. Bir adam eski bir iPod’u birkaç ince ayar ile retro bir Spotify oynatıcısına dönüştürmeyi başardı.

Apple iPod’un Popülaritesi

Slash Gear’ın hikayesine göre iPod’lar eskiden son derece popülerken, cihazın Spotify’ı desteklemesinin hiçbir yolu yoktu . Spotify kitaplıklarını iPod ile senkronize etmek isteyenler, aktarmadan önce parçaları manuel olarak indirmeli ve DRM’siz sürümlere dönüştürmeli.

Mayıs 2022’de iPod Touch’ın öldüğü ilan edildi ve cihaz sonunda eski haline geldi. Nadir olması nedeniyle, insanlar eski iPod Classic’lerini eBay’de lansmanlarına yakın fiyatlarla rehine vermeye başladılar. 

Adam Eski iPod Classic’i Retro Spotify Player’a Dönüştürüyor

Bununla birlikte, daha eski cihazlar, dosyaları senkronize etmek için iTunes’a bağımlılıkları söz konusu olduğunda hala bazı sınırlamalarla gelir. Guy Dupont takma adını kullanan bir YouTuber , iPod classic’i yalnızca Spotify akışı yapabilen bir gadget’a dönüştürmek için eski cihazla uğraşmaya karar verdi.

Yeni cihaz artık standart iPod arayüzünde çalışmıyor, bunun yerine tamamen kişiselleştirilmiş bir arayüzde çalışıyor. Dupont, monokrom ekranı değiştirmeye ve kullanıcıların Matrix filmlerine çok benzeyen karanlık bir tema seçmesine olanak tanıyan renkli bir ekran takmaya karar verdi.

Bluetooth ve Wi-Fi Bağlantılı iPod Spotify Player Eklendi

YouTuber , Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısının küçük cihaza eklenmesini sağlamak için bir Raspberry Pi Zero W modeli eklemeye karar verdi. Dupond, çalışmamasına rağmen 3.56 mm kulaklık jakını elinde tutmaya karar verdi.

Dupont, Apple 30 pimli yerleştirme adaptörünü değiştirmek için kolay şarj için bir mikro USB bağlantı noktası ekledi. YouTuber, ön taraftaki düğmelerin hala olması gerektiği gibi çalışan bir tıklama tekerleği içerdiğinden emin oldu.

spotify

Gmail şifrenizi mi unuttunuz? Google Chrome, onu çok kolay bulmanızı sağlar

Retro Spotify Player Nasıl Yapılır?

Eklemek gerekirse, Dupont, “orijinal iPod arayüzünde gezinirken tıklama sesinin yerine” dokunsal geri bildirim eklemek için bir titreşim motoru eklemeye karar verdi. Teknik deneyime sahip olanlar için Dupont , projeyi nasıl hayata geçirdiğini detaylandırdığı ikinci bir video yükledi.

iPod Classic’in nasıl değiştirileceği ve Spotify desteğinin nasıl ekleneceği ile ilgili ayrıntılı bir süreci göstermek için projeyle ilgili daha fazla ayrıntı Hackaday sayfasına yüklendi. Sanal oynatıcı bile, kullanıcıların iPod benzeri arayüz üzerinden müzik dinlemek için müzik kitaplıklarına erişmek için Spotify veya Apple Music hesaplarında oturum açabilecekleri iPod Classic gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu