Kripto Para

Ethereum, 7 Yıllık Çalışmadan Sonra Proof-of-Stake’e Geçiyor

Başarılı bir Merge'den sonra, blockchain'in bir hisse kanıtı konsensüsüne geçişi, yeni ETH arzını üç Bitcoin halving olayına eşit olarak %90 oranında düşürür.

Ethereum nihayet , blok zincirinin çekirdek geliştiricileri tarafından yedi yıllık planlamanın doruk noktasına ulaşmasının ardından, temel fikir birliği modelini hisse kanıtı (PoS) olarak değiştirdi.

Protokolün Birleştirmesi , blok zinciri 58.750.000.000T Toplam Terminal Zorluğuna ulaştığı için 15 Eylül Perşembe günü UTC 06:43’te (2:43 ET) tetiklendi. Blockworks Research verileri , enerji tasarrufu sağlayan yazılım güncellemesinden sonra Ether’in yaklaşık 1.588.12 $ işlem gördüğünü gösterdi.

13 gergin dakikadan sonra, Ethereum geliştiricileri ve araştırmacıları, yeni blokların veya hisse kanıtı Ethereum olarak adlandırılan slotların üretildiğini ve sonlandırıldığını doğruladı.

40.000’den fazla canlı izleyici, etkinlik sırasında Ethereum Vakfı’nın canlı yayınını izledi.

“Bildiğim kadarıyla, bu akıştan anlayabildiğim kadarıyla her şey kesinlikle mükemmeldi, yani bu harika!” Eth Stakers topluluk grubundan Superphiz olarak bilinen kutlama etkinliğinin ev sahibi .

Kripto dünyasında belki de en çok beklenen olay olan Birleştirme, analitik firması BitOoda’ya göre endüstrinin üstlendiği en zor mühendislik başarılarından biri oldu.

ethereum

BitOoda’nın PoS başkanı Vivek Raman, “Bu, blok zincirinin temel fikir birliği motorunu değiştirmeyi temsil ederken, Ethereum 100 milyar dolarlık + DeFi, NFT ve uygulama ekonomisini bir hıçkırık olmadan çalıştırmaya ve desteklemeye devam ediyor.” Dedi.

Yükseltmesi aynı zamanda, iklim değişikliğine katkıda bulunmakla suçlanan endüstrinin enerji tüketimini eleştirenleri istemeden susturmayı da amaçlıyor.

Ethereum Vakfı , PoS ile birleştirmenin blok zincirinin güç tüketimini %99,95 oranında önemli ölçüde azalttığını  tahmin ediyor.

Kar amacı gütmeyen bir savunuculuk grubu Fight for the Future’ın kampanya ve iletişim direktörü Lia Holland yaptığı açıklamada , “Pek çok insan, tüm blockchain projelerinin tasarım gereği iklimimiz için korkunç olduğunu düşünüyor” dedi .

“Ethereum Merge, enerji kullanımını eski tüketiminin 1/1000’ine düşürmek için en büyük zincirlerden birinin gerçek eylemini gösteriyor.”

PoS’u etkinleştirmek, yeni ETH arzını da %90 oranında düşürecek ve bazı savunucular, etkinin üç Bitcoin halving olayına eşit olduğunu iddia ediyor. Bu, günde çıkarılan eter sayısının günde 13.000’den 1.600’e düşeceği anlamına geliyor.

Daha önce, Ethereum’daki tek bir işlem, ortalama bir ABD hanesine bir hafta boyunca güç sağlamak için yeterli enerji gerektiriyordu . Karbon kredileri kripto şirketi Likvidi’nin platform geliştirme başkanı Juunu Salovaara’ya göre, birleşme sonrası, bir su ısıtıcısını kaynatmaya daha yakın.

“Enerji tüketimi açısından artık Tezos, Solana ve Algorand gibi sürdürülebilir kabul edilen diğer protokollerin yanında yer alacak” dedi. “Hala büyük bir farkla dünyanın en büyük ikinci blok zinciri olduğu göz önüne alındığında, bir ev arayan sürdürülebilir blok zinciri projeleri için bir fırsat sunuyor.”

ethereum - tutorial 6 - proof of stake vs. proof of work explained - youtube

Ölçeklenebilirlik?

Ve Birleştirme ile ilgili en büyük yanılgı, gaz ücretlerini düşüreceğidir. Halborn’un Kurucu Ortağı ve CTO’su Steven Walbroehl, “Bu doğru değil” dedi. “Daha düşük gaz ücretleri ile sonuçlanacak olan, ağ kapasitesinin genişletilmesi değil, konsensüs mekanizmasının değiştirilmesidir.”

NFT pazarının baş teknoloji sorumlusu Alex Connoly ve Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümü Immutable X aynı fikirde.

Connoly Pazartesi günkü bir blog yazısında , “Şu anda, Ethereum’un toplam işlem işlemesindeki birincil ölçeklenebilirlik darboğazı, toplamalar için veri kullanılabilirliğinin maliyetidir” dedi . “Yakın vadeli (2023) ölçeklenebilirlik güncellemeleri çoğunlukla bu maliyeti düşürme mekanizmalarıdır.”

Bunlar, kısa bir süre için işaret düğümlerinde ikili verileri tutan bir veri türü olan veri bloblarının depolanması yoluyla veri maliyetini düşürme önerisini içerir.

Connoly, diğerinin, düğümlerin parçalama yoluyla yalnızca bir veri alt kümesini depolamasına izin vererek veri maliyetini azaltmak olacağını söyledi. Ethereum için parçalama, ağın yükünü yayma ve verileri 64 ayrı parçaya bölme sürecini ifade eder.

Ancak, Ethereum’un gelişime yavaş ve istikrarlı yaklaşımı göz önüne alındığında, bunun gerçekten ne zaman gerçekleşebileceği konusunda kesin bir zaman, herkesin tahminidir.

Uzun zaman geliyor

Ethereum ilk olarak 2015’teki başlangıcından kısa bir süre sonra PoS’a geçme niyetini belirtti.

Geçiş, o sırada ekibe hazırlanmak için daha fazla zaman tanıdığı şeklinde lanse edilen sürekli gecikmelerle işaretlendi, bu da ağın sabırsız kullanıcı tabanının büyük üzüntüsüne yol açtı.

Ayrıca Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e o yıllarda öğrendikleri aracılığıyla çeşitli yazıları derlemek için yeterli zaman verdi. Bunlar bu ay  içinde bir kitapta yayınlanacak.

Yeni ağın temel mekanizması olan Beacon Chain nihayet Aralık 2020’de piyasaya sürüldü. Bu, etkinliğe giden ilk kilometre taşlarından biriydi. O zamandan beri, Ethereum hem bir PoS zinciri (Beacon Chain) hem de bir iş kanıtı (PoW) değişikliği yürütüyor.

Goerli – Ethereum’un üçüncü ve son test ağı – geçen ayın başında PoS’a son geçişinden önce zincirin atlaması gereken son engellerden biriydi.

Birleştirmenin tamamlanması yalnızca her iki zincirin entegrasyonunu ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda kod tabanına yıllar içinde katkıda bulunanlar için büyük bir sembolik kazançtır. 

3iQ Digital Assets araştırma başkanı Mark Connors, Beacon Chain neredeyse iki yıldır çalıştığı için – ana ağ gölge çatalları ve 3 canlı test ağı birleştirmesi oldu – testin süresi ve sıklığı başarı olasılığını büyük ölçüde artırdı, dedi. Blok işleri. 

Binance Nasıl Kayıt Olunur 2022

Riskler nelerdir?

Birleşme için bazı büyük riskler arasında öngörülemeyen teknik sorunlar veya gaz ücretlerinde önemli bir değişiklik yer aldı. Ve bir PoW konsepti olarak ağın istikrarında önemli bir rol oynayanlar olsa da, bazıları değişikliği daha az kabul ediyor.

Birleşmeden sonraki 24 saat içinde resmi olarak piyasaya sürülmesi beklenen Tartışmalı Ethereum PoW çatalı (ETHW), madencileri işsiz bırakmakla tehdit eden PoS’a geçişe meydan okuyan böyle bir konsept.

Analistler, yine de, endüstrinin çoğunun Birleştirme sonrası geliştiriciler tarafından kolayca çözülebilecek küçük sorunlarla ilerlemeyi planladığını söylüyor.

Connors, “Ethereum vakfının hata bulan programcılar için 1 milyon dolarlık ödülü , bu çabayı gerçekleştirmeye odaklanma ve enerji miktarının bir örneğidir” dedi.

ETH token sahipleri ve Ethereum ağı için artık çok şey değişti. Ethereum’un Bitcoin’i ters çevirip çeviremeyeceği konusundaki tartışmalar , Birleşmeden sonraki aylarda devam edecek. Şimdilik, bu görülmeye devam ediyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu