Kripto Para

Ethereum Devs, Birleşme İçin Geçici Tarihi Açıkladı

Ethereum geliştiricileri, bir dizi test lansmanının tamamlanmasının ardından, güncelleme için geçici tarihin Eylül olarak belirlendiğini belirterek Ethereum Merge hakkında uzun zamandır beklenen bir güncelleme yaptı.

Ethereum’un Beacon Zincirinin piyasaya sürülmesiyle başlayan Proof-of-Work blok zincirinden Proof-of-Stake blok zincirine geçişi, yol boyunca önemli gecikmeler gördü.

Birleşme İçin Geçici Bir Tarih 

Ethereum nihayet Proof-of-Work konsensüs mekanizmasından Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına geçişinin Birleştirme aşamasına yakın. Ethereum geliştiricileri, Perşembe günü gerçekleşen bir konferans görüşmesi sırasında haberi duyurdular. Çekirdek protokol toplantılarını yürüten çekirdek Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, birleşme için geçici tarih olarak 19 Eylül 2022’yi önerdi. Önerilen zaman çizelgesi, çağrıda bulunan diğer çekirdek geliştiricilerden herhangi bir muhalefetle karşılaşmadı.

Zor Bir Son Tarih Değil 

Bir süre sonra, Ethereum geliştiricisi superphiz.eth, zaman çizelgesine biraz açıklık kazandırmak amacıyla gelişmelere biraz ışık tuttu. Geliştirici, Twitter’dan yaptığı açıklamada, önerilen tarihin zor bir son tarih olarak değil, bir yol haritası olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

“Bu birleştirme zaman çizelgesi nihai değil, ancak bir araya geldiğini görmek son derece heyecan verici. Lütfen bunu bir planlama takvimi olarak kabul edin ve resmi duyurulara dikkat edin!”

Ethereum’un Proof-Of-Stake’e Geçişi 

Ethereum‘un Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına geçişi, 1 Aralık 2020’de geçişin Faz 0’ını başlatan Beacon Chain’in piyasaya sürülmesiyle başladı. Ethereum’un yükseltmesinin 1. Aşamasının 2021’in ortalarında başlaması planlanıyordu. Ancak, tamamlanmamış çalışmalar ve kodu denetlerken ortaya çıkan çeşitli karmaşıklıklar nedeniyle 2022’ye ertelendi.

Haziran ayında, Sepolia test ağı Beacon Chain yayına girdi ve geliştiricilere Ethereum hakkında değerli teknik bilgiler verdi. Sepolia sonunda 7 Temmuz’da ağ ile birleşti. Son deneme Georli ağında gerçekleşecek ve Ağustos ayının ikinci haftasında gerçekleşmesi planlanıyor. Bu birleşme tamamlandığında, geliştiriciler için resmi Birleştirme öncelikli olacaktır.

ethereum devs, birleşme i̇çin geçici tarihi açıkladı

Proof-Of-Work Ve Proof-Of-Stake Tartışması 

Proof-of-stake’e geçiş tamamlandığında, Ethereum’un enerji tüketiminin %99’a kadar azalması bekleniyor. Bu, parçalamanın uygulanmasıyla birlikte, Ethereum’un ölçeklenebilirliğinin önemli ölçüde arttığını ve onu merkezi ödeme işlemcileriyle eşit hale getirdiğini görecek. Proof-of-Work ve Proof-of-Stake taraftarları arasındaki tartışmada azalma belirtisi görülmedi. Proof-of-Stake’in destekçileri, Proof-of-Work ile aynı düzeyde güvenlik sunarken, fikir birliği mekanizmasını daha çevre dostu olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, Jack Dorsey de dahil olmak üzere Proof-of-Work destekçileri, onu daha az güvenli ve merkezi olarak nitelendirdi.

Buterin’in kendisi agresif bir şekilde Proof-of-Stake’i savunuyor ve popüler inanışın aksine Proof-of-Stake’in Proof-of-Work ile aynı olan protokol parametrelerinde oylamayı içermediğini savunuyor. Ayrıca düğümlerin her iki konsensüs mekanizmasında geçersiz blokları reddettiğini belirtti. Son zamanlarda Buterin, Jimmy Song ile bir Twitter tükürüğüne girdi ve şunları söyledi:

“Pro-ipucu: Eğer matematik, ekonomi ve ahlak felsefesine değinen derin argümanlara dayanan A ile B arasında uzun süredir tartışan bir gelenek varsa ve siz “B, tek satırlık bir teknikten dolayı aptaldır. tanımlar, “muhtemelen yanılıyorsunuz.”

Olası Bir Güvenlik Açığı? 

Ancak, bir raporda HOPR’ın yakın tarihli bir raporu, Birleştirme sonrası kritik olduğunu kanıtlayabilecek olası bir güvenlik açığına ışık tuttu. Rapor, ağdaki doğrulayıcıların, ortak anahtara bağlı doğrulamaları ve blokları yayınlarken IP adreslerini sızdırdığını belirtti. Doğrulayıcılar önceden bilindiğinden, yaklaşan doğrulayıcılar hedefli ve seçici saldırılara karşı gelebilir.

“Bunun acil bir durum olmadığını vurgulamalıyız: Bugün herhangi bir fonu etkilemiyor. Ancak bu, Birleştirmeden sonra büyük bir sorun OLACAKTIR ve doğrulayıcılar, MEV’de milyonlarca $$$’lık bir pay kapmak için birbirlerini bozmaya teşvik edilir.

Feragatname: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamakta veya kullanılması amaçlanmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu