Kripto Para

Ethereum Tabanlı Beanstalk Stablecoin Protokolünden 182 Milyon Dolar Çalan Hacker

Ethereum Tabanlı Beanstalk Stablecoin Protokolünden 182 Milyon Dolar Çalan Hacker

Ethereum Tabanlı Beanstalk Stablecoin İlginç bir şekilde, saldırgan çalınan fonların 250.000 dolarını Ukrayna hükümeti için bağış toplamak için kullanılan bir adrese bağışladı.

Güvenlik firması PeckShield’e göre, Beanstalk olarak bilinen, kredi odaklı, Ethereum tabanlı bir stabilcoin protokolü siber suçluların en son hedefi. DeFi protokolü, bu Pazar, Beanstalk’ın kripto varlıklarında yaklaşık 182 milyon dolar kaybetmesi nedeniyle bir flaş kredi saldırısında istismar edildi.

Sonuç olarak, Beanstalk’ın stabilcoini BEAN piyasası çöktü. CoinGecko’ya göre, tokenin piyasası 1 dolarlık sabit fiyatından düştü.

Olayın, bir ay içinde bildirilen ikinci büyük dokuz haneli DeFi istismarı olduğunu belirtmekte fayda var. Mart ayında, Axie Infinity’den Ronin Blockchain , iddiaya göre Kuzey Koreli bilgisayar korsanları tarafından hedef alındı ve 625 milyon dolarlık bir kayba neden oldu.

ethereum tabanlı beanstalk stablecoin

Saldırı Nasıl Gerçekleştirildi?

Saldırının nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili olarak Beanstalk, Discord sunucusundaki bir gönderiye atıfta bulundu ve istismarcının sahte bir protokol iyileştirme teklifi oluşturmak için flaş kredisi yoluyla elde edilen yönetim belirteçlerinin bir kombinasyonunu kullandığını belirtti.

Saldırgan, teklifi Beanstalk’ta depolanan fonları hediye etmek için kullandı. Saldırgan, Stalk tokenlerinden oylama gücü aldığında, tüm protokol fonlarını kişisel Ethereum cüzdanlarına boşaltabilirdi .

Kayıpların Detayları

PeckShield, saldırının ayrıntılarını açıklamak için Twitter’a gitti. Tweet’ine göre saldırgan, protokolde önemli kayıplara neden olurken en az 80 milyon dolarlık kripto para aldı.
Bildirildiğine göre, saldırgan 75.8 ila 80 milyon dolara eşdeğer 24.830 ETH ve 36M BEAN elde etti. Fonların geri kalanı, protokolün yönetim belirtecine, boşaltılmış likidite şeklinde bağlandı. Saldırgan, çalınan 80 milyon dolarlık kripto parayı Tornado Cash aracılığıyla akıttı. Özel işlemleri kolaylaştıran bir kripto para birimi karıştırıcı protokolüdür.

Ukrayna Yardım Fonuna Bağışlanan Fonlar

İlginç bir şekilde, saldırgan çalınan fonların 250.000 dolarını Ukrayna hükümeti için bağış toplamak için kullanılan bir adrese bağışladı.
Beanstalk, protokolün kullanıcılara fonları geri ödeyip ödemeyeceği konusunda netlik olmadığı gibi daha fazla ayrıntı vermedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu