Kripto Para

Fed 75 Baz Puan Oranı Artışını Açıklarken Bitcoin Volatilitesi Artıyor

Merkez bankası, Bitcoin'in fiyatını bir dönüş için göndererek rekor kıran bir politika faiz oranı artışına işaret ediyor.

Fed 75 Baz Puan Oranı Artışını Açıklarken Bitcoin Volatilitesi Artıyor

 

Daha da çılgınlaşıyor: Bitcoin, Federal Rezerv’in 75 baz puanlık bir faiz artırımı açıklamasının ardından Çarşamba günü büyük ölçüde dalgalandı. Bu, merkez bankasının 1994’ten beri giriştiği en yüksek zam ve yükselen enflasyonla mücadele girişiminin aciliyetini gösteriyor.

  • Yazma sırasında, Bitcoin 20.457 dolardan işlem görüyor. Yaklaşık 17:55 UST’de 21.222$’a ulaştıktan sonra, yaklaşık 18:10 UST’de 20.079$’a kadar düştü.
  • Bitcoin, Federal Rezerv bir faiz oranı kararı açıkladığı anda oynaklık yaşama eğilimindedir. Ancak, duyurunun gerçek etkileri genellikle gerçekleştikten birkaç gün sonrasına kadar hissedilmez.
  • Geçen ay, Fed %0,5’lik bir faiz artırımı açıkladı – o zamandaki 22 yılın en yüksek oranı. Bitcoin, açıklamanın ardından kısa bir süre yükseldi ancak sonraki günlerde borsa ile birlikte düştü.

 

  • Ancak bu yürüyüş için bunun tersi geçerli olabilir. Bazıları, geçen Cuma günü TÜFE enflasyonunun %8,6 olarak bildirilmesinin ardından piyasaların faiz artışını fiyatlamış olabileceğine inanıyor .
  • Bu tek başına, önceki toplantıda 75 puanlık artışları dışlamasına rağmen, merkez bankasının önceden planlanandan daha hızlı faiz artırabileceğini gösterdi.
  • Bugün Federal Açık Piyasalar Komitesi Basın Konferansında, başkan Jerome Powell , Fed’in enflasyonu düşürmek için “hızla” çalışmaya devam edeceğini doğruladı .
  • Bu, Fed’in bilanço boyutunu küçültmeyi ve gelecekte daha fazla 75 baz puanlık faiz artırımını uygulamayı içeriyor. Ancak, önümüzdeki ay için 50 puanlık artışlar hala masada olmak üzere kararlar “toplantılı görüşme” şeklinde alınacak.
fed

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu