Teknoloji
Trend

Google Android 14 Sürümünde Tasarım Değişikliği Yapacak

Google’ın sahibi olduğu Android işletim sistemiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan Android için yeni güncellemenin detayları belli oldu. Teknoloji devi Google, en yeni Android sürümü olan Android 14 için çok ciddi değişiklikler yapacağını duyurdu. Android 14 ile paylaşım menüsünde tasarım değişikliğine giden şirket, bu sayede kullanıcı deneyimini arttırmak için çözümler üretecek. Teknoloji meraklılarının yakından takip ettiği Google, Android 14 sürümünde paylaşım menüsünü değiştirecek.

Android 14 Güncellemesinin Detayları

Türkiye’de çok sayıda akıllı telefon ve tablet kullanıcısının tercih ettiği Android’in yeni sürümü şimdiden merak yarattı. Teknoloji basınında yer alan haberlere göre Google, Android 14 versiyonunda paylaşım menüsünün uygulamalara göre değişiklik göstermemesini sağlayacak. Bu sayede her uygulamanın ve sistem ayarlarının çok daha kullanışlı bir paylaşım menüsüne sahip olması bekleniyor.

Android Kullanıcıları Rahat Edecek

android kullanicilari rahat edecek

Mevut Android sürümlerinde kullanıcılar paylaş düğmesine dokununca her uygulama farklı seçenekler içeren özel bir paylaşım sayfası sunuyor. Bu durum bazı kullanıcıların uygulamaya göre farklı şekilde hareket etmesini gerektirdiği için kullanıcı deneyimini düşürüyor. Bu alandaki tasarım karışıklığı akıllı telefon modelini değiştiren kullanıcılar için de problem yaratıyor. Oluşan kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için harekete geçen Google, Android 14 sürümünde ortak bir paylaşım menüsü tercih edecek. Android Sharesheet isimli geliştirici, yeni özelliği ana modüle taşıyacak.

Yeni Sürüm Birkaç Haftaya Yayınlanacak

Android 14 sürümüyle birlikte ortak bir menünün kullanılması sayesinde uygulamalar ve sistem görünümü arasında tutarlı bir paylaşım menüsü oluşacak. Android 13 QPR1 beta sürümünde Android Sharesheet’i yönetme izni veren şirket, böylelikle kullanıcıların dosya paylaşımı için hangi uygulamayı kullanacaklarını seçmelerine izin veriyordu. Bu özelliğin yeni sürümde de bulunması bekleniyor.

Teknoloji devi Google, sahibi olduğu Android 14 sürümünün paylaşım menüsünde yaptığı tasarım değişikliğine dair henüz resmi bir belge yayınlamadı. Şirketin yeni güncelleme için ilk geliştirici önizleme sürümünü birkaç hafta içinde yayınlaması bekleniyor. Ancak henüz resmi bir bilgi gelmemesine rağmen Android 14 sürümünün tasarım değişikliğine dair sızıntılar paylaşılmaya başlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu