Haberler

Google artık kişisel iletişim bilgilerinin arama sonuçlarından kaldırılmasını istemenize izin veriyor

Google artık kişisel iletişim bilgilerinin arama sonuçlarından kaldırılmasını istemenize izin veriyor

Google artık kişisel iletişim bilgilerinin Google , bu hafta, kullanıcıların arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyebilecekleri kişisel bilgi türlerini genişlettiğini duyurdu. Yeni politika genişletmesi kapsamında, kişiler telefon numarası, e-posta adresi veya fiziksel adres gibi kişisel iletişim bilgilerinin kaldırılmasını talep edebilir. Bu genişlemeden önce, politika esas olarak, bankacılık ve kredi kartı detayları gibi diğer kişilerin kimliğinizi veya paranızı çalmasına izin verecek bilgileri kapsıyordu.

Genişletilmiş politika, artık kişilerin, gizli oturum açma kimlik bilgileri gibi kimlik hırsızlığı riski oluşturabilecek ek bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmesine de olanak tanıyor.

Google’ın küresel arama politikası lideri Michelle Chang bir blog yazısında , “Kişisel iletişim bilgilerinin çevrimiçi olarak bulunması rahatsız edici olabilir ve istenmeyen doğrudan temas ve hatta fiziksel zarar dahil olmak üzere zararlı şekillerde kullanılabilir” dedi .

Google, bir kaldırma talebi aldığında, örneğin haber makalelerinde “genel olarak yararlı” olan diğer bilgilerin kullanılabilirliğini sınırlamadığından emin olmak için web sayfasındaki tüm içeriği değerlendireceğini söylüyor. Şirket ayrıca, bu durumlarda kaldırma yapmayacağından, devlet web sitelerinde veya resmi kaynaklarda kamuya açık kayıtların bir parçası olup olmadığını değerlendirecektir. Örneğin, politikacıların telefon numaraları, devlet web sitelerinde herkese açık olduğu için kaldırılmaz.

Kaldırma işleminin bir parçası olarak, Google’ın kaldırma için incelemesini istediğiniz tüm web ve resim URL’lerini göndermeniz gerekir. Google’ın içeriği kaldırmayı değerlendirebilmesi için, içeriğin iletişim bilgilerinizi içermesi ve “açık veya zımni tehditler” veya “başkalarının zarar vermesi veya taciz etmesi için açık veya örtülü harekete geçirici mesajlar” bulunması gerekir.

Bir kaldırma isteği gönderdiğinizde, otomatik bir e-posta onayı alacaksınız. Ardından Google, isteğinizi inceler ve bazı durumlarda, isteğin şirketin değerlendirmesi için yeterli bilgiye sahip olmaması durumunda ek bilgi isteyebilir. Gönderilen URL’lerin Google’ın politikası kapsamında olduğu tespit edilirse şirket işlem yapacaktır. İstek, Google’ın kaldırma gereksinimlerini karşılamıyorsa, şirket, isteğinizin neden reddedildiğini ayrıntılı olarak açıklayan kısa bir açıklama yapacaktır.

Google, içeriği arama sonuçlarından kaldırsa bile, bilgilerin web‘de hala var olabileceğini ve bunun da insanların bilgiyi barındıran sayfada sosyal medya ve diğer arama motorları aracılığıyla bulabileceği anlamına geldiğini belirtiyor.
Politika genişletmesi, Google’ın 18 yaşın altındaki kişilerin veya ebeveynlerinin fotoğraflarını arama sonuçlarından silme talebine izin vermeye başlamasından birkaç ay sonra geldi . Bunu yapmak için, kullanıcıların Google’ın “Şu anda 18 yaşından küçük bir bireyin görüntülerini” kaldırmasını ve sonuçları ortaya çıkaracak bazı kişisel bilgileri, resim URL’lerini ve arama sorgularını sağlamasını istediklerini belirtmeleri gerekir.

Google ayrıca, rıza dışı müstehcen veya mahrem kişisel resimlerin yanı sıra istem dışı sahte pornografinin kaldırılması için istek göndermenize de izin verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu