Teknoloji
Trend

Google Chrome’dan Güvenlik Odaklı Yeni Güncelleme! HTTP Siteler Engellenecek

İnternet dünyasının en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome güncellemelerine bir yenisini daha ekledi. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına pek çok yazılım güncellemesi alan tarayıcıda en son güvenlik konusunda adımlar atılması planlandı. Google Chrome, kullanıcıların güvenliği için yeni bir güvenlik sistemi uygulayacak. Buna göre tarayıcıdan internete bağlanan kullanıcılar http sitelerindeki indirmelerin engellenmesi sayesinde kişisel bilgilerini ve donanımlarını kötü yazılımlara karşı koruma altına alabilecek.

Google Chrome Güvenlik Güncellemesi

google chrome guvenlik guncellemesi

Dünyanın en popüler internet tarayıcısı olarak bilinen Google Chrome kullanıcı deneyimini geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, kullanıcıların daha güvenli, hızlı ve sorunsuz bir internet deneyimi yaşayabilmeleri için yeni güncellemeler üzerinde çalışıyor. Google Chrome’un son adımı ise http siteleri https formatına dönüşümü üzerinde oldu. İnternette gezinme güvenliği sağlayan bu konuda önemli bir adım atılacağı öğrenildi.

İnternet sitelerinin http yerine tarayıcı ile sunucu arasındaki bağlantıyı şifreleyen https kullanılması önem taşıyor.  Günümüzde pek çok internet sitesi, https kullansa da hala http kullanan web siteleri de az değil. Uzun zamandır bu konuda internet kullanıcılarına uyarılarda bulunan Google bu alanda önemli bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Google Chrome tarayıcısı bu sitelerdeki indirmeleri engelleyecek yeni bire güncelleme alacak.

Güvenli Olmayan Sitelere İndirme Engeli

Google Chrome üzerinden http kullanan web sitelerine girildiği zaman, adres çubuğunun sol tarafında “Güvenli değil” uyarısı gösteriliyor. Fakat şirketin atacağı yeni adımla birlikte http sitelerden yapılacak olan indirmeler, güvenli olmadıkları için engellenecek. Örnek olarak bir https indirme bağlantısına tıklayan kullanıcı, http sunucusuna yönlendikten sonra yeniden https bağlantısına yönlenirse Google Chrome indirmeyi güvensiz olarak görecek. Böylelikle kullanıcının zararlı yazılımlara maruz kalma riski ortadan kaldırılmış olacak.

Google Chrome benzer şekilde sadece http üzerinden erişilebilen bir internet sitesinde olan kullanıcının indirmelerini de engelleyecek. Dev teknoloji şirketi bu sayede hem kullanıcıları korumayı hem de https kullanımı için öncelik sağlamayı hedefliyor. Bu özellik, indirme işlemleri için https kullanan internet sitelerini teşvik edici yönüyle dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu