Teknoloji

Google Haritalara Yer Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylarıyla

İşletmenizi tanıtmak ya da aradığınız konumu kolay bir şekilde bulmak için Google haritalara yer ekleme işlemi yapmalısınız. Dünya çapında güçlü bir adres koleksiyonuna sahip olan Google Haritalar, binlerce işletme tarafından kullanılıyor. 

Google Hesap Silme hakkında makalemiz yayında

Google Haritalara Yer Ekleme Nasıl Yapılır?

Google Haritalara yer ekleme nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıt oldukça basittir. Bunun için bilgisayarınızı ya da telefonunuzda yer alan Google Haritalar uygulamasını kullanabilirsiniz.

 • Bilgisayarınızın internet tarayıcısı üzerinden maps.google.com adresine gidin.
 • Sol alt köşede bulunan arama çubuğunu kullanın ve adresi aratın.
 • Sol üstte bulunan üç dikey çubuğa tıklayın ve “Eksik Yer Ekle” seçeneğini tercih edin.
 • Konum adını, adresini ve konum kategorisini ekleyin.
 • Açılan penceredeki bölümlere istediğiniz bilgilerin eklemesini gerçekleştirin.
 • Karşınıza çıkan kategorilerden gerekli seçimi yapın.
 • Kategoriler arasında en doğru seçimi yapmanız önemlidir. En doğru seçimi yapmak bulunabilirlik oranınızı artırır.

 

Bu işlemleri sırası ile gerçekleştirdiğini Google Haritalara yer ekleme nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmuş olursunuz. Yer ekleme esnasında konum ile ilgili mümkün olduğunca çok bilgi vermeye özen göstermelisiniz. Ne kadar çok bilgi verirseniz bulunabilirlik ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır.

 

Telefon ile Google Haritalara Yer Ekleme

İşletmenizin daha fazla kişi tarafından görünür olması için Google Haritalara yer eklemeye özen göstermelisiniz. Bunun için bilgisayarı ya da telefonu kullanabilirsiniz. Telefon aracılığıyla Google Haritalara yer eklemek istiyorsanız;

 • Google Haritalar uygulamasına giriş yapın. 
 • Adres arayın ya da “Eksik Bir Yer Ekle” seçeneğini tercih edin.
 • Konum adı, adres ve kategori gibi bilgilerin girişini yapın.
 • Gönder seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayın. 

 

Google Haritalar güvenli bir uygulamadır. Bu sebeple sizlere birden fazla soru yöneltir. Haritaya adres eklemeye çalışırken oldukça fazla bilgi vermeye özen göstermelisiniz. Ne kadar çok bilgi verirseniz işletmenizin daha çok kişiye ulaşmasını sağlarsınız. Telefon ile Google Haritalara yer ekleme hem iOS hem de Android işletim sistemi için geçerlidir.

 

Google Haritalara Yer Eklerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Google Haritalar her geçen gün daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilen bir uygulamadır. İnternet kullanım alışkanlıklarının değişmesi insan hayatındaki pek çok alışkanlığı değiştirmiştir. Günümüzde yeni bir deneyim yaşamadan ya da yeni bir adrese gitmeden internete yerinden araştırma yapılır. Internet aracılığıyla yeni bir yeri bulmak, güvenilir olduğunu gösterir. Tüketiciler internet üzerinde olumlu tecrübe yaşadıkları adreslere güven duyar ve tercih ederler. Google Haritalara yer eklemek işletmenizin birden fazla kişi aynı anda ulaşmasını sağlayan önemli bir yöntemdir.

 

Google Haritalara yer eklerken dikkat edilmesi gereken bazı etkenler bulunur. Dikkat edilen etkenler sayesinde işletmeniz ve eklediğiniz konum daha fazla kişi tarafından görünür. Kat edilmesi gereken etkenlerin başında bilgilerin doğru ve tam olduğundan emin olmak bulunur. Eklediğiniz konumu onaylanması ve haritada görünmesi için kurallara uyulması zorunludur.

 

Google Haritalar resmi ve güvenilir bir uygulamadır. Güvenilir olmadığını düşündüğü hiçbir adresi içerisine almaz ve kabul etmez. Google Haritalara işletme ekleme yaparken yalnızca resmi bilgiler verdiğinizden emin olmalısınız. Resmi olmayan hiçbir bilginin girişini gerçekleştirmemelisiniz. Ayrıntılı açık adres kaydını aynı şekilde resmi açık adres kullanarak yapmaya özen göstermelisiniz.

 

İşletme bilgilerinizi güncellemek için işletmeniz üzerinde hak talebinde bulunmanız gerekir. İşletmeniz üzerinde hak talebinde bulunabilmek için işletmenin doğrulanmış olması zorunludur. İşletmenizin doğrulanmasına bilgisayar veya telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bu etkenler Google Haritalara yer eklerken nelere dikkat etmek gerekiyor sorusuna yanıt olarak verilebilir. Bu sayede Google Haritalara yer ekleyebilir, işletmenizin daha fazla tüketiciye ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

 

Google Haritalarda Konum Nasıl Doğrulanır?

Google Haritalara yer ekleme işlemi sonrasında konumu doğrulamanız gerekir. Google tarafından sunulan bir uygulama olan “Benim İşletmem” uygulaması konumu doğrulamak için kullanılabilir. Bunun için doğrulama yöntemi seçmeniz gerekir. Yöntemler arasında;

 • Telefon ile doğrulama: Panelde telefon ile doğrulama yöntemi bulunuyorsa bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Diğer yöntemleri oranla daha kolaydır. İşletmenizin sabit telefon numarası bulunuyorsa bu yöntem direkt olarak görünecektir.
 • E-posta ile doğrulama: İşletmenize ait bir sabit telefon numarası bulunmuyorsa panelde telefon ile doğrulama yöntemi çıkmaz. Bu durumda e-posta ile doğrulama yapabilirsiniz. E-posta ile doğrulama yapabilmek için internet sitenize ait URL’i eklemeniz gerekir. İnternet sitesi alan adı ve uzantılı kurumsal mailiniz üzerinden doğrulama yapabilirsiniz. Bu yöntem ile Google tarafından adresinize bir posta yönlendirilir. Posta içerisinde bulunan doğrulama kodu ile doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Google tarafından hesabınıza posta gönderilmesi 14-30 gün arasında sürebilir. 

 

E-posta ya da telefon aracılığıyla Google Haritalarda konum nasıl doğrulanır sorusuna yanıt alabilirsiniz. Haritada yer alan konumu doğruladığınız taktirde herhangi bir problem ile karşılaşmanız söz konusu olmaz. Daha güvenilir bir kullanım elde edersiniz.

 

Google Haritalara Konum Eklemenin Önemi

Günlük hayatta her geçen gün daha çok kullanılan Google Haritalar pratik ve işlevsel bir kullanım sunuyor. Gideceğiniz yeri daha rahat bulmak için kullanabileceğiniz bu uygulama işletmelerin adreslerine yer veriyor.

 

Hangi alanda hizmet verdiğiniz fark etmeksizin internette görünür olmanız önemlidir. İnternet kullanımının gelişmesi ile birlikte kullanıcılar deneyimlerine internet üzerinden karar verir. Adresiniz Google Haritalar üzerinde kayıtlıysa kullanıcılar tarafından tercih edilme ihtimaliniz artar. Adresinizi gören kullanıcılar size dair daha yoğun bir ilgi duyar. Tercih edilme ihtimalinin artmasını sağlarlar.

 

Google Haritalara konum eklemenin önemi farklı şekillerde kendini gösterir. İşletmenizin ait Google Haritalarda adres olması güvenilir olduğunuzu gösterir. Kullanıcılar yeni bir deneyim yaşamadan önce güvenilir adresler arardı. Google Haritalar güvenilir bir uygulama olduğu için haritada kayıt olan adresler daha güvenilir bir imaj çizer.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu