Haberler

Google Hesap Kurtarma

Gmail hesap kurtarma işlemi nasıl yapılır?

Google hesap kurtarma işlemi Gmail kullanıcılarının bilmesi gereken bir süreçtir. Her geçen gün daha da fazla kişi tarafından tercih edilen Google hesapları son derece ilgi görmektedir. Ancak kişiler zaman zaman hesapları ile ilgili çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. En bilinen sorunlardan birisi de şifreleri unutmak ya da başkaları tarafından bu şifrelerin ele geçirilmesidir. Böyle durumlarda hesap kurtarma işlemleri yapılması gerekir. Ancak Google hesap kurtarma işlemi yapabilmek için birtakım bilgilere sahip olmak gerekiyor.

Doğum tarihi, isim ve soyadı, güvenlik sorularının yanıtları gibi bilgileri bildiğiniz taktirde birkaç dakika içerisinde hesabınızı geri alabilirsiniz. Ancak bu bilgilere sahip olmamanız halinde Google hesap kurtarma sırasında hesabı bir süre kilitleyebilirsiniz. Bu da hesaba bir süre daha erişim sağlayamamanıza neden olabilir. Böyle durumlarda doğru işlem adımlarını uygulamak gerekir. Hesaplarınızı daha hızlı ve kolay kurtarmak için destek birimleri tarafından açıklanan adımları uygulamak daha kısa sürede hesabı geri almanıza imkan tanımaktadır.

gmail hesap kurtarma işlemi nasıl yapılır
gmail hesap kurtarma işlemi nasıl yapılır

 

Google (Gmail) Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Son yıllarda gmail kullanıcısı oldukça artış gösterirken sorun yaşayan kişilerin sayısı da artıyor. En çok yaşanan sorunlar arasında hesaplara erişim sağlayamamak oluyor. Gmail hesaplarına ulaşamama durumunda birçok farklı hesap kurtarma yöntemlerini denemek mümkün olabilir. En kolay şekilde hesaplarınızı şu şekilde alabilirsiniz:

 • Google hesap kurtarma işleminde ilk adım hesaba erişim sağlayabileceğiniz bir cihazınız olmasıdır. Bu cihaz bilgisayar, telefon ya da tablet olabilir. Daha sonra şifre sıfırlama sayfasına erişmeniz gerekiyor.
 • Burada sizlerden birtakım bilgiler istenir. En önemli bilgi ve ilki olan e-posta adresinizdir. E-posta adresini tam olarak hatırlamıyorsanız telefon numarası da yazabilirsiniz. Bu bilgileri girerek ‘İleri’ kısmına tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra sizden bir kimlik doğrulama yöntemi istenecektir. Seçeceğiniz kimlik doğrulama yöntemini doğru uygulamanız son derece önemlidir. Kullanılan doğrulama yöntemleri şunlardır:
  • E-Posta ile Doğrulama İşlemi: Eğer bu yöntemi seçerseniz kurtarma e-postası olarak başka bir adrese doğrulama konu gönderilmektedir.
  • Telefon ile Doğrulama İşlemi: En çok kullanılan doğrulama yöntemleri arasında yer almaktadır. Telefon numarasına bir kod gönderilmektedir.
  • Güvenlik Soruları ile Doğrulama İşlemi: En önemli doğrulama yöntemlerinden biridir. Bu yöntemi kullanmak birçok açıdan avantaj sağlar. Çünkü kişiler genelde yanıtını hayat boyu unutmayacakları soruları seçerler.
 • Bu yöntemlerle ilgili olan adımları geçtikten sonra doğrulama kodunu girmeniz gerekiyor. Doğrulama kodundaki tüm harf ve sayıların olduğu gibi yazılmasına ayrıca dikkat edilmelidir.
 • Tüm doğrulama işlemlerini geçtikten sonra da şifre yenileme işlemi yapmanız gerekiyor. Bu aşamada iki defa aynı yeni şifreyi istenilen alana yazmalısınız.
 • Yeni şifrenizi seçerken mutlaka kaydetme işlemi yapmalısınız. Şifrenizi unutmamak için de şifre yöneticisi kullanmanız üzerinde durulan konulardan biridir.

Bunların yanında kullanıcıların mutlaka hesap güvenlik ipuçları konusunu da incelemesi gerekir. Hesabın güvenliğini artırmak için mutlaka iki faktörlü doğrulama işlemi yapmanız gerekiyor. Ek güvenlik önlemlerini de etkin hale getirmeyi düşünebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yapmış olmanıza rağmen hesap kurtarma ile ilgili sorun yaşamaya devam ederseniz sorun hakkında Gmail destek ekipleri ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

 

Gmail Hesap Kurtarma İşlemi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Google hesap kurtarma işlemi yaparken mutlaka dikkat etmeniz gereken faktörler bulunmaktadır. Bu işlemleri yaparken önem verilmesi gereken noktalar arasında şunları saymak mümkün olur:

 • Mutlaka şifre sıfırlama sayfasında istenilen tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. E-posta adresi ya da telefon numarası yanlış yazıldığında işleminiz devam ettirilmez.
 • Size sorulan kimlik doğrulama yöntemlerinden birini tercih etmelisiniz. Bu yöntemlerden birini ya da birkaç tanesini kullanarak kimlik doğrulama işlemi yapmalısınız. Telefon ya da alternatif e-posta adresi de olabilir.
 • Sonrasında güçlü şifre oluşturmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Yeni bir güçlü şifre oluşturmanız ileriki süreçte sorun yaşamamak adına büyük önem taşır.
 • Bunun yanında iki faktörlü doğrulama sistemine de önem vermek gerekir. Eğer adresinizi aldıysanız mutlaka 2FA doğrulamadan yararlanmalısınız. Bu hem şifre hem de telefondan gelecek bir kod ile güvenlik sağlayacaktır.
 • Gmail hesap kurtarma işleminin daha kolay olması için mutlaka telefon ya da kurtarma e-postası kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Bu adreslerin ve numaranın güncel olduğundan da emin olmak önemlidir.
 • Google hesap kurtarma bilgilerinin daima güncel kalmasına dikkat edilmelidir.
 • Bu bilgileri başkaları ile paylaşmamaya da dikkat etmek gerekir.

Bunların yanında tüm süreç hakkında daha net bilgi edinmek için gereken durumlarda Google ile iletişimde olmak gerekir. Google ya da Gmail hesabınızın erişime kapalı olması durumunda teknik ekipler de sizlere gereken desteği vereceklerdir.

 

Google Hesap Kurtarma Neden Yapılır?

Google hesap kurtarma işlemi çeşitli nedenlerle yapılan bir işlemdir. Gmail yani Google hesap kullanıcıları zaman zaman hesaplarında erişim sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Böyle durumlarda erişimi aktif hale getirebilmek için Google hesap kurtarma işlemlerine ve yöntemlerine gereksinim duyulmaktadır. Bu işlem en çok şifrenin unutulması durumunda gerçekleşir. Sürekli olarak mail adreslerini kullanmayan kişiler şifrelerini unutabilirler.

Bunun yanında hesap güvencesi de önemli bir detaydır. Hesaplarınıza yetkisiz bir erişim olması durumunda Google hesap kurtarma işlemine gereksinim duyulmaktadır. Eğer çok fazla yanlış giriş denemeleri yaptıysanız hesaplarınız kilitlenebilir. Böyle durumlarda hesabı aktif hale getirmek için hesaplarınızın kurtarılması gerekir. Bunun yanında eski bir cihazdan daha yeni olan bir cihaza geçmek istiyorsanız hesabınızı kurtararak bu işlemi kolayca gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Kimlik doğrulama işlemi için Google ya da Gmail hesabı kullanıyorsanız yine hesap doğrulamadan yararlanılabilmektedir. E-posta ve veri kurtarma işlemlerinde de yine bu yöntemler yardımcı olmaktadır. Gmail hesap kurtarma ile hesaplarınızı güvene almak mümkündür.

Bosch Kombi Resetleme için sizlere yeni yazımızı yayınladık İnceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu