Yazılım

Google Hesap Silme

Google hesap silme işlemi gerçekleştirildiğinde Google tarafından verilen hizmetlere olan tüm erişim sıfırlanmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek oldukça geniş skalada alınan hizmetlerden yararlanamamak anlamına gelir. E-posta servisi, Google hizmetleri, Google Drive, YouTube gibi hizmetleri hesabınızı sildiğinizde almanız mümkün olmaz. Böyle durumlarda hesabınızı silmeden önce bu tarz hizmetlerin ne kadar gerekli olduğunu bilmek önem taşır. Bunun yanında Google hesabını silmek kalıcı bir işlem olduğundan geri dönüşünün olmadığını da bilmek gerekiyor.

Google Haritalara Yer Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylarıyla  Sizler için Hazırladık.

Google hesap silme işlemini gerçekleştirdiğiniz taktirde hesabınıza bağlı olan tüm veriler ve içerikler kaybolacaktır. Bu nedenle işlemi gerçekleştirmeden önce ilk olarak hesabınıza bağlı olan tüm verileri ve içeriklerini yedeklemek sonrasında veri kaybı yaşamamak için oldukça önemlidir. Google hesabınız silindiğinde tüm verilerinizde hesap ile birlikte silineceği için bilgileri geri almanız da mümkün olmayacaktır.

 

Google Hesabımı Nasıl Silerim?

Google hesabına gereksinim duymayan ya da yeni bir hesap açarak bu hesabı kullanmak isteyen kişiler eski hesaplarını silmek isteyebilirler. Böyle durumlarda uygun adımlarla Google hesap silme işlemi yapılabilir. Kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek olan işlem sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. Google hesabınızı şu şekilde silmeniz mümkündür:

  • Hesabı silebilmek için ilk olarak bir tane tarayıcı açmak gerekiyor. Bu tarayıcı üzerinden de Google hesabına giriş yapmak gerekir. Hesaba girerken de gerçekten silme işlemini gerçekleştirmek istediğinizden emin olmalısınız.
  • Google hesap ayarlarına girerek işlemi devam ettirin. Burada Google hesabının profil fotoğrafına tıklayarak hesap kısmına giriş yapabilirsiniz.
  • Daha sonra ise sol yanda bulunan Güvenlik kısmına girmelisiniz.
  • Bu alanda yer alan Hesap Kapatma seçeneğini tercih etmeniz gerekiyor. Bu işlemleri yaptığınızda hesabı silmek için gerekli talimatları vermiş olacaksınız.
  • Daha sonra ise hesabı talimatları izleyerek kalıcı olarak kapatabilirsiniz.

Hesaba bağlı olarak toplanan tüm verilerinizi hesap kapatma öncesinde indirebilirsiniz. Google bu aşamada kullanıcılarına bir indirme seçeneği sunar. Bu şekilde Google Drive üzerindeki dosyalarınızı ve tüm içeriklerinizi cihazlara indirme imkânı elde edebilirsiniz. Verilerinizi güvene aldıktan sonra ise Google hesap silme işlemi yapılabilir.

 

Kullanılmayan Google Hesapları Ne Zaman Silinir?

Google kullanıcılarının merak etmiş olduğu bir diğer önemli faktör ise kullanılmayan bir hesabın ne zaman silindiğidir. Bazı e-posta servisleri belli bir süre aktif olmayan ve girilmeyen hesapları silmektedir. Böyle durumlarda Google kullanıcıları da hesaplarına ne kadar süre girmediklerinde hesabın silindiğini merak edebilmektedir. Kullanılmayan Google hesapları Google tarafından belirlenen süre boyunca aktif olunmadığında silinmektedir. Ancak bu politika ve yönergeler zamanla değişebilmektedir. Google bir kullanıcı tarafından 9 ay kullanılmayan hesapları inaktif şekilde kabul etmektedir. Böyle durumlarda da hesaba erişim mümkün olmayacaktır. Böyle durumlarda hesapların silinmemesi için şu tarz önlemler alabilirsiniz:

  • Öncelikle düzenli olarak Google Hesabınıza giriş işlemi yapmanız gerekiyor. Bu işlemler sırasında Google hizmetlerinden yararlanmak hesabın aktifliğini koruyacaktır.
  • Hesabı inaktif durumda bırakmamak için belirli aralıklarla oturum açmak gerekir.
  • Google hesabına aktif olarak kullanılan bir telefon numarası eklenebilir. Aynı zamanda e-posta hesabı da ekleyerek güvenlik derecesini artırmayı seçebilirsiniz. Bu Google’ın sizinle daha kolay iletişim kurmasına da imkân tanıyacaktır.
  • Hesap kurtarma bilgilerini güncel hale getirmek de hesap güvenliği ve sonrası için önemli adımlardan biridir. Bu hesaba erişimi daha kolay hale getirecektir.
  • Hesap silme ihtimaline karşı yedekleme yapmak da alınması gereken önlemlerden biridir.

Google hizmetlerinden yararlanabilmek için kişilerin hesaplarının aktif olması gerekir. Böyle durumlarda hesap silme ya da sonrasındaki süreç hakkında Google yönetmeliklerini bilmek oldukça önemlidir.

 

Telefondan Google Hesabı Silme 

Telefondan Google hesabı silme işlemini yaparken cihaza göre adımları takip etmek gerekiyor. Android ve iOS kullanıcıları Google hesaplarını farklı adımlarla silmektedir. Android ve iOS kullanıcıları işlemleri şu şekilde yapabilirler:

·         Android Telefonlardan Google Hesabı Silme

Android telefonlardan Google hesaplarını silmek için öncelikle Ayarlar kısmına girmek gerekiyor. Ayarlar kısmından sonra Hesaplar ve Senkronizasyon alanına girerek Google seçeneğini tıklamak gereklidir. Buradan da Hesap yönetimi bölümünden Google Hesabını seçmek gerekiyor. Sağ üst alanda yer alan üç noktalı kısma tıklayarak menü alanına girilebilir. Buradan da Hesabı Kaldır butonuna tıklayarak işlemi devam ettirin. Daha sonra ise işlemi onaylamanız yeterli olmaktadır.

·         iOS Telefonlardan Google Hesabı Silme

iOS kullanıcıları da bu işlemleri kolayca gerçekleştirebilirler. Kişiler cihazlarının ana ekranında bulunan Ayarlar alanına girmelidir. Buradan da parola ve hesaplar alanına girilmesi gerekiyor. Hesaplar alanında yer alan Google seçeneği tercih edilmelidir. Hesabı seçtikten sonra Hesabı Sil alanına tıklayın ve işlemi onaylayın. Bu işlem gerçekleştiğinde artık Google hesabına kullanıcı adınız, mail ya da şifreniz ile erişim sağlayamazsınız. Bu nedenle yedeklenmesi gereken verileriniz var ise mutlaka yedekleme işlemlerini silme işleminden önce yapmanız gerekmektedir.

 

Gmail Hesabı Silme Linki

Google hesabını silmek isteyen kişiler bu işlemi kurumsal platform üzerinden gerçekleştirmelidir. Gmail adresinizde oturup açıp şifre ile giriş işlemi yaptıktan sonra işlemi kendi hesabınız üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için Google Hesap alanına girmeniz gerekir. Farklı bir yerden Google hesap silme işlemi yapmaya çalışmak güvenlik riskleri ortaya çıkarabilir.

 

Gmail Hesabı Silme Kalıcı

Google hesabına ilişkin olarak silme işlemi gerçekleştirmek kalıcı sonuçlar ortaya çıkarır. Hesap bilgileri alanında yer alan silme alanına giriş yaparak bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olur. Hesabı kalıcı olarak silmek için ekranda bir onay işareti belirir. Bu işareti tıkladığınızda işlem için onay vermiş sayılırsınız. İşleme verilen onay sonrasında tüm bilgiler silindiği için aynı hesaba giriş yapılamaz. Yedeklenmeyen bilgiler de bu işlemler neticesinde tamamen silinir.

 

Sizlere kolaylık olsun diye YouTube Premium İptal makalemizi sizler için hazırladık.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu