Teknoloji

Google Street View, yerel ortaklardan gelen verilerle Hindistan’a geliyor

Google, yerel ortaklar Tech Mahindra ve Mumbai merkezli Genesis International'ın verileriyle 10 Hint şehri için 360 derecelik etkileşimli panorama özelliğini başlattı.

Google Street View, yerel ortaklardan gelen verilerle Hindistan’a geliyor

 

Google Street View, yerel ortaklardan gelen verilerle Hindistan’a geliyor .Sokak Görünümü hizmetleri için veri toplamasının engellenmesinden on yıl sonra Google , yerel ortaklar Tech Mahindra ve Mumbai merkezli Genesis International’ın verileriyle 10 Hint şehri için 360 derecelik etkileşimli panorama özelliğini başlattı.

Bu, yerel şirketlerin bu tür verileri toplamasına ve başkalarına lisanslamasına olanak tanıyan ve aynı zamanda Sokak Görünümü’nün öncelikle iş ortakları tarafından etkinleştirildiği ilk ülke olmasını sağlayan yeni Ulusal Jeo-Uzamsal Politika 2021 ile mümkün olmuştur.

Project Gullify olarak adlandırılan Street View, başlangıçta 10 Hint şehri için piyasaya sürülecek ve yıl sonuna kadar 50’ye çıkacak ve iki yılda 700.000 km’yi aşacak.

Daniel, lansmanın yeni Jeo-Uzamsal Politikanın getirdiği netlik sayesinde mümkün olduğunu açıkladı. “Her şeyden önce, tüm verileri toplayanların yerel kuruluşlar olmasını gerektiriyor. Yani ortaklar, verileri toplayan ve sahiplenenlerdir. Kameranın türüne göre belli bir aslına uygunluk düzeyinde toplamaları gerekiyor. Kamera konfigürasyonları bile ortaklarımız tarafından yapılıyor” dedi.

Daniel, politikanın, verilerin veri toplanabileceği ve hükümet, savunma ve askeri alanlardan hoşlanmadıkları alanları bile belirttiğini ekledi. “Yani ortaklarımız, Hindistan’ın çoğunluğu olan [veri] nereye gidip toplayabileceklerini tam olarak biliyorlar.”

google street view

Google, 2011 yılında Bengaluru polisi tarafından yapılan itirazların ardından Hindistan’daki Sokak Görünümü çabalarını durdurduktan sonra, Wonobo ve daha sonra MapMyIndia gibi Hintli oyuncular kendi interaktif panorama harita sürümlerini sunmaya başladı. Ancak, Google Haritalar ile entegrasyonu göz önüne alındığında, Sokak Görünümünün çok daha fazla etkiye sahip olması ve kullanıcıların yol koşullarını daha iyi anlamalarına ve yerel işletmeleri keşfetmelerine yardımcı olması bekleniyor.

Google ayrıca Bengaluru ve Chandigarh haritalarında hız sınırı verilerinin yanı sıra dokuz şehirdeki yol sıkışıklığı verilerini de duyurdu. Ayrıca, trafik kalıplarına dayalı emisyonları ölçmek için çevresel içgörüler gezgini aracı üzerinde çalışıyor ve planlamacılara şehirlerdeki emisyonları nasıl azaltacakları konusunda daha iyi bir fikir veriyor. Ayrıca birkaç şehirde yerelleştirilmiş sokak düzeyinde Hava Kalitesi İndeksi (AQI) numaralarını göstermeye başlayacak.

Tech Mahindra, İş Süreç Hizmetleri İş Başkanı Birendra Sen, şehirlerin haritasını çıkarmak için Mahindra araçlarını kullandıklarını ve bunların yaklaşık yüzde 10’unun yeşil araçlar olduğunu söyledi. Sen, “Bu veriler, altyapı planlamasına yardımcı olacak ve Hindistan’daki otonom araçlar için temel veriler oluşturmak da dahil olmak üzere yeni kullanım durumlarını tetikleyecek” diye ekledi.

Genesys International Corporation Limited’in Genel Müdürü Sajid Malik, adreslerin çok karmaşık olduğu bir ülkede insanların yer işareti tabanlı navigasyona alıştığını söyledi. Malik, “Bunun, gelişen Hint şehirlerimizin ihtiyaç duyduğu birçok e-yönetişim uygulamasını getirdiğini düşünüyoruz” diye ekledi.

Google şimdi bu ortaklık modelini dünyanın diğer bölgelerine taşımayı düşünüyor.

Sokak Görünümü, uydu görüntülerinde genellikle net olmayan yol koşulları vb. hakkındaki verileri ayrıştırabileceğinden Google Haritalar’ın iyileştirilmesine de yardımcı olacaktır. Daniel, “On yıldan fazla bir süredir geliştirilmekte olan teknolojilerimizi uygulayabiliyor ve yol koşulları ve adresler gibi verileri ayrıştırmak ve kullanıcılar için haritaya geri koymak için AI ve ML kullanabiliyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu