Haberler

Görme Bozukluğu Olan İnsanlara Müjdeli Haber Geldi 2022

Görme bozukluğu olan insanlara müjdeli haber geldi 2022 ve bu yöntem birçok kişi tarafından merakla araştırılmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi ile beraber, sağlık açısından da çeşitli gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Bu teknolojik gelişmelerden bir diğeri ise görme sorununu ortdan kaldırmaya yarayan bir çözüm üretimidir.

görme bozukluğu olan i̇nsanlara müjdeli haber geldi 2022

Görme Bozukluğu Olan İnsanlara Müjdeli Haber Geldi 2022

Görme bozukluğu olanlara hayvanlardan elde edilen yöntemlerle çözüm bulundu. Hayvanlar jelatin, gıda ve sağlık sektörü gibi daha pek çok şey için farklı alanda kullanılmaya devam ediliyor. Yakın zamanda bilim insanları, domuz derisinden kolajan elde etti. Bu elde ettikleri kolajan görme bozukluğu yaşayanlar için büyük bir öneme sahip oldu.

Bunun sebebi ise domuz derisinden elde edilen kolajan ile kornea implantı üretilmesidir. Kornea nakli sorunu böylelikle tamamen ortadan kaldırılacak. Harika bir yöntem olarak belirtilen implantın denemeleri gerçekleştirildi. Yapılan denemeler başarı ile sonuçlandı.

Bazı deneyler gerçekleştirildi ve 14 kişi tamamen kör olan bir ekip kuruldu. Toplam 20 gönüllü üzerinde gerçekleşen implant deneyini test eden bir pilot deneyin sonuçları herkesi şaşırttı. Yapılan pilot deneyin sonuçları ise Nature Biotechnology’de yayınlandı. 20 gönüllünün dâhil olduğu deneyde herkesin görme becerilerinin tamamen geri kazandırıldığı belirtildi. Bunun ile birlikte ameliyatın bitişinden sonra bu kişilerin hiçbirinde herhangi bir yan etki gözlemlenmedi.

Kolajen İle Kornea İmplantı

Yapılan araştırmalar neticesinde, her geçen yılda bir milyonu aşkın kişinin kornea sebebi ile görme bozukluğu yaşadığı belirlendi. Gözün önemli bir parçası olan kornea, görmede büyük bir etki yaratır. Gözü çevrelemeye yarayan ve on derece ince olan kornea, kendini yenileme özelliği bulunmayan bir göz organıdır.

Kornea sebebi ile görme sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler, donörlerden alınmış olan mevcut kornealar ile tekrar görme yetilerine kavuşabilmektedir. Fakat burada bazı olumsuz durumlar söz konusudur. Birçok kornea nakli bekleyen kişiden donör bulmak oldukça zor.

Görme problemi yaşayan her elli kişiden yalnızca birinin donör bulabildiğini söyleyebiliriz. Kornea için nakil bekleyen milyonlarca kişiyi düşündüğümüzde iş çıkılmaz hale geliyor. Bu teknolojik gelişmeler ile geliştirilen yeni tedavi yöntemi, daha hızlı bir şekilde görme bozukluğu olan kişilerin görme yetilerini tekrar kazandırabilecek.

Yapılan bu göz tedavisinin 10 yılı aşkın bir süredir sürdürüldüğüne değinmek isteriz. Bu süreci bizlere bildiren bilim insanları çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu durumda biyosentetik korneaların, dönor korneaları bulunamadığında tedavinin yerine geçebileceğine değinildi. İnsanlardan alınan kolajenler ile deneme yapan bilim insanları, domuzdan elde edilmiş olan implantın çok daha fazla kolay üretildiğine değindi.

Biyosentetik kornea, 2 yıl saklanabiliyor. İnsanlardan sağlananların ise bu kadar beklemesi söz konusu değildir. Biyosentetik korna, güvenli bir şekilde saklanma özelliğine sahiptir. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda yapımı gerçekleşen implantların, insan korneasına çok fazla benzediğine değinmektedir. Yaşanılan bu gelişme pek çok görme bozukluğu yaşan kişilerin dikkatini çekmektedir.

Yapılan ve geliştirmeler üzerine Neail Lagali açıklamada bulundu. Neail Lahali açıklamasında şu ifadelerde bulundu; “Seri üretime uygun olan, iki yıla kadar saklanabilen bir implant geliştirdiğimiz için çok mutluyuz. Bu üretilen implant sayesinde çok daha fazla kişinin görme sorunu biyomateryal yöntem ile ortadan kaldıralacak. Kornea dokusu bulma sorunu ve diğer göz rahatsızlıkları adına önemli bir adım attığımızı düşünmekteyim.”

görme bozukluğu olan i̇nsanlara müjdeli haber geldi

Görme Bozukluğu Nedir?

Görme bozukluğu veya görme kaybı olarak da bilinen görme bozukluğu standart gözlükler, kontakt lensler veya kornea refraktif cerrahi ile düzeltilemeyen sorunlara neden olan bir dereceye kadar görme yeteneğinin azalmasıdır. Birçok koşul görme bozukluğuna neden olabilir. Erken teşhis ve tedavi, geri dönüşü olmayan hasarı önlemek ve görüşü korumak için hayati önem taşır.

İki tür görme bozukluğu vardır: geçici ve kalıcı. Geçici görme bozukluklarına migren, katarakt ve glokom gibi birçok şey neden olabilir. Kalıcı görme bozuklukları, genellikle göze veya optik sinire onarılamayacak şekilde zarar veren bir yaralanma veya hastalığın sonucudur. Hafiften şiddetliye kadar birçok derece görme bozukluğu vardır. Hafif görme bozuklukları, yalnızca geceleri okuma veya araba kullanma konusunda bazı zorluklara neden olabilir.

Geçici Görme Bozukluğu Nedir?

Geçici görme kaybıyla sonuçlanan bir durum, geçici görme bozukluğu olarak bilinir. Geçici görme bozukluğu migren baş ağrıları, kafa travması, felç ve multipl skleroz dahil olmak üzere bir dizi durumdan dolayı kaynaklanabilir.

Geçici görme bozukluğunun semptomları, altta yatan duruma bağlı olarak değişebilir. Geçici görme bozuklukları şunları içerebilir: ışık parlamaları görme, çarpık veya bulanık görme ve kör noktalar. Durum genellikle ciddi olmasa da, yıkıcı olabilir ve endişeye neden olabilir. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik yaşarsanız, herhangi bir ciddi durumu ekarte edebilmeleri için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Kalıcı Görme Bozukluğu Nedir?

Kalıcı görme bozukluğu, önemli bir görme kaybıyla sonuçlanan göz hasarı olarak tanımlanır. Kalıcı görme bozukluğu hastalık, yaralanma veya doğum kusurları dahil olmak üzere çeşitli durumlardan dolayı kaynaklanabilir. Kalıcı görme bozukluğu günlük aktivitelerde zorluk, düşük yaşam kalitesi ve depresyon gibi bir dizi soruna yol açabilir. Kalıcı görme bozukluğunu yönetmenin birkaç yolu vardır ve en iyi hareket tarzını belirlemek için bir göz sağlığı uzmanıyla çalışmak önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kalıcı görme bozukluğu, “en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde (EİDGK), kişinin günlük yaşamın belirli aktivitelerini bağımsız olarak yerine getiremeyecek seviyeye düşmesi” olarak tanımlanmaktadır. Kalıcı görme bozukluğunun başlıca nedenleri kırma kusuru, katarakt, glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonudur.

Hafiften şiddetliye kadar birçok farklı derecelerde kalıcı görme bozukluğu vardır. Hafif kalıcı görme bozukluğu yalnızca bir kişinin küçük ayrıntıları okuma veya görme yeteneğini etkileyebilirken, ciddi kalıcı görme bozukluğu tam körlüğe neden olabilir.

Kalıcı görme bozukluğu, bir kişinin yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Yemek pişirme, temizlik ve araba kullanma gibi günlük işleri yapmayı zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir. Kalıcı görme bozukluğu da sosyal izolasyon ve depresyona yol açabilir.

görme bozukluğu olan i̇nsanlara müjdeli haber geldi

Görme Bozukluğu Yaşayan Bir Kişinin Yaşam Standardı

Bir kişinin görme bozukluğu, yaşam standartları üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bazı görme engelli kişiler teknoloji ve diğerlerinin yardımıyla nispeten normal bir yaşam sürdürebilirken, diğerleri en temel bağımsızlık düzeyini bile sürdürmekte zorlanabilir.

Görme engelli bir kişinin yaşam standartları, engellilik derecesine ve kişisel koşullarına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Daha hafif görme bozukluğu olanlar çok az zorlukla üstesinden gelebilirken, daha ciddi engelleri olanlar günlük işleri çok daha zorlayıcı bulabilirler.

Görme engelli bir kişinin yaşam standartlarını iyileştirmenin birkaç yolu vardır. Teknoloji, görme engelli kişilerin daha bağımsız yaşamalarına yardımcı olmada büyük bir rol oynayabilir ve ayrıca günlük görevlerinde onlara yardımcı olacak bir dizi destek hizmeti de vardır.

Bir kişinin yaşam standardı, yiyecek ve barınma gibi şeyler için artık endişelenmesi gerekmediğinde genellikle iyileşir. Görme engelli bir kişinin yaşam standartları umdukları kadar gelişmeyebilir. Yemek pişirmek ve temizlik yapmak gibi daha zor hale gelen birçok günlük görev vardır. Kişi çevresine aşina değilse, etrafta dolaşmak zor olabilir. Görme engelli insanlara yardım eden birçok kuruluş olmasına rağmen, onların yaşam standartlarını iyileştirmek için yapılması gereken çok iş var. İçeriklerimizin devamına Google ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu