Teknoloji
Trend

Hava Tahminlerini Hesaplayan Camaliot Uygulaması Yayınlandı

Camaliot Uygulaması Dünya Meteoroloji Günü öncesinde, bilimsel araştırmaları desteklemek için akıllı telefonlardan GPS kullanan bir altyapı ve uygulama olan CAMALIOT ile hava tahmini modellerini iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. 17 Mart 2022’de kitle kaynak kullanımı kampanyamıza katılın  Android cep telefonuna erişimi olan herkes ücretsiz uygulamayı indirmeye ve katılmaya davetlidir. CAMALIOT, Avrupa Uzay Ajansı tarafından görevlendirildi ve Uluslararası Uygulamalı Sistemler Analizi Enstitüsü (IIASA) ile işbirliği içinde ETH Zürih tarafından yönetiliyor.

Hava tahminlerinin bazen o kadar doğru olmadığı bilinen bir konudur. Bu nedenle, hava durumu tahmin modellerini iyileştirmek için ek veri kaynaklarını keşfetmek için hala çok fazla potansiyel var. Akıllı telefonlardan ve uydu navigasyon cihazlarından gelen büyük miktarda GPS verisi, hava olaylarının genel olarak anlaşılmasını geliştirmeye ve bu modelleri daha hassas hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu amaçla, CAMALIOT projesi Mart 2021’de başlatıldı.

CAMALIOT: Bilimsel araştırmalar için GPS verilerinin toplanması

CAMALIOT (Appplication of Machine Learning Technology for GNSS IoT Data Fusion), çeşitli tür ve kalitedeki GPS özellikli alıcılardan büyük hacimli gözlemlerin toplanması için gerekli bir altyapıyı kurmayı amaçlıyor. Bu altyapı, İsviçre, ETH Zürih’te İnşaat, Çevre ve Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde Uzay Jeodezi profesörü olan Benedikt Soja grubunda geliştirilmektedir.

CAMALIOT Android uygulaması, kullanıcıların artık modern Android cep telefonlarında bulunan çift frekanslı ve çoklu takımyıldızı yonga setlerinden yararlanarak bireysel cep telefonlarından ham GPS uydu verilerine erişmesine ve bunları toplamasına olanak tanır. Uygulama, Sürdürülebilirlik Araştırma Grubu için Roman Veri Ekosistemleri araştırmacısı Linda See’nin projeyi denetlediği IIASA tarafından tasarlandı.

Camaliot nasıl kullanılır?

 

Google Play’den indirdikten sonra Android telefonunuzda Camaliot uygulamasını kullanmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. “Kaydı Başlat”ı seçin ve verileri kaydetmeye başlamak için telefonunuzu açık bir gökyüzü alanına yerleştirin
  2. Beğeninize göre ölçeklendirdikten sonra, “Kaydı Durdur”u seçin.
  3. Ardından, oturumunuzu sunucuya yükleyin ve daha fazla veri toplamak için işlemi zaman içinde tekrarlayın. Bu adımda yerel olarak depolanan günlük dosyalarını da silebilirsiniz.

Tüm veriler anonim olarak işlenecek ve yalnızca Avrupa sunucularında saklanacaktır.

Soja, “Veri toplamamıza yardımcı olması için CAMALIOT uygulamasını kullanarak, insanlar yalnızca hava durumu tahminlerini ve hava olaylarının genel anlayışını geliştirmemize değil, aynı zamanda gelecekte topluma fayda sağlayabilecek yeni bilimsel fırsatları araştırmamıza da yardımcı olacaklar” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu