Kripto Para

Helyum Son Ağ Tıkanıklığı Hatasını 4 Saat İçinde Çözdü

Nesnelerin İnterneti blok zinciri Helium, bir yazılım güncellemesinden sonra meydana gelen doğrulayıcı sorunları nedeniyle bu hafta başlarında 4 saatlik bir ağ kesintisiyle karşılaştı. Bu yazılım güncellemesi ayrıca işlemin kesinleşmesinde gecikmeye neden oldu.

Bu ağ tıkanıklığı, madenci ödüllerinde ve jeton transferlerinde doğrudan engellere neden olmuştu, kesinti nedeniyle bu jeton transferleri tamamlanmadı. Ağa veri aktarımına dahil olan cihazlarda böyle bir etki yoktu.

Normal işlevleri sürdürmek için, Helium’un ekibi sorunu blok zincirini bir blok ileri atlayarak çözdü. Consensus grubu, 1435692 blok yüksekliğinde, 1435692 saat 14:20 UST’de (10:20AM EST) blok üretmeyi durdurdu.

Durum güncellemesi, ağ konsensüsündeki eksiklik nedeniyle, yeni bloklar üretilmediği için token transferlerinin kısmen tamamlandığını belirtti.

Helyum ağı, ağ konsensüsünü sağlamaya devam eden sabit aralıklarla rastgele seçilen 43 doğrulayıcıdan oluştuğunu bildirdi.

Çözüm sürecinde, Helium mühendisleri, doğrulayıcıların etkilenmesinin iki nedeni olduğunu ve ağ üzerinde fikir birliği oluşturulmasını durdurduğunu belirtti.

Helyum Mühendisleri Tarafından Durdurulmanın Nedenleri

Helyum, kullanıcıların cihazlarını radyo kapsama alanı olan her yerde bağlamalarına olanak tanıyan fiziksel radyo etkin noktaları kullanan bir IoT ağıdır. Bildirilen ilk sorun, doğrulayıcılar için yazılım güncellemesinin hatalı olduğuydu.

Yazılım güncellemesi bir v1.12.3 güncellemesiydi ve desteği MOBILE belirteci ile birlikte 5G Mobil alt ağına genişletmek için planlandı ve tasarlandı. Sadece bu değil, “yerel ağ kesintisi” de bununla ilgili sorunlar yaşadı.

Helium‘un moderatörü Digerati, artan doğrulayıcı konsantrasyonunun, kesinti sırasında aynı Amazon Web Service (AWS) ağında çalışan ve daha sonra bazı teknik engeller bildiren Consensus Group olarak rastgele seçildiğini belirtti.

Amazon Web Services, Helyum gibi ağları geliştirerek iyileştiren küresel bir bulut bilgi işlem ve veri depolama hizmetidir.

İkinci sorun, kendi başına yeni bir Consensus grubunu seçmesi beklenen bir otomatik atlama özelliğinin başarısız olmasıydı, ancak bunu yapmakta zorlanıyor gibiydi.

Takımın duyurusunda “bilinen bir sorun otomatik atlama özelliğinin beklendiği gibi çalışmasını engelledi”, ancak “bilinen sorun” belirsizliğini koruyor.

 

Ağ, Bu tür Kesintilerle Başa Çıkmak İçin Kuruldu

Ağ kesintisi, farklı bir Consensus grubu seçemediği için gerçekleşti. Böyle bir durum meydana gelmesine rağmen blok zincirinde bir blok atlayarak ilerleyebilecek şekilde yaratılmıştır.

Raporlara göre bu, ağın bu tür durumları ele alabilmesi için yapıldı. 17:45 UTC’de (1:45PM EST), 1435693 numaralı blokla yeni blok üretimi başladı. Ekip tarafından yapılan açıklama, senkronizasyonda veya yeni yazılım güncellemesinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi.

 

helyum

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu