Haberler
Trend

Hubble Teleskobunun Çektiği Görüntü Gözlerimizi Büyüledi!

NASA aslında bu ay Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmiş yepyeni bir görüntüyü kamuoyuyla paylaştı. Hubble’ın bu resmi çekmek için iki farklı modern teknolojiyi kullandığı bildiriliyor. Ortak görüntüyü daha yakından incelediğimizde, 48 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Fornax takımyıldızında yer alan NCG 1097 galaksisinin ve ayrıca NCG 1097A galaksisinin bağlantılı olduğunu görüyoruz.

hubble teleskobunun cektigi goruntu gozlerimizi buyuledi
hubble teleskobunun çektiği görüntü gözlerimizi büyüledi!

NASA aslında 2000’li yılların başlarını da göz önünde bulundurarak bu galaksiyi yakından takip ediyor. Çok eski ünlüleri barındıran bu bölge aslında bildiğimiz kadarıyla en az 3 süpernovaya tanık olmamıza izin vermiş olması nedeniyle. Bunlara yıllar boyunca SN 1992bd, SN 1999eu ve ayrıca SN 2003B adı verildi.

NGC 1097‘nin bu fotoğrafının Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3 (WFC3) ve Çalışma için Gelişmiş Video Kamera (ACS) kullanılarak elde edildiği paylaşıldı. Başka bir deyişle, tek bir fotoğrafı değil, birden fazla elektronik kamerayla çekilmiş fotoğrafların bir kombinasyonunu düşünüyoruz.
Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacılar şunları söyledi:

İki farklı kameranın tek bir sahneyi kaydedebileceği önerisi pek sezgisel değil. Bununla birlikte, çevresinde tam olarak ne kadar iyi astronomik fotoğrafların üretildiğine bir göz attıktan sonra çok daha fazla duygu uyandırıyor. Her biri bu dizinin sadece bir parçası olan 3 çeşit reseptörden yararlanan gözlerimiz, yaklaşık 380 ila 750 nanometre arasındaki optik dalga boylarındaki ışık dalgalarını algılayabilir. Zihnimiz bu makul dalga boylarını renkler olarak analiz eder. Öte yandan, WFC3 veya a/c gibi bir teleskop elektronik kamerası, biriken ışık miktarını en üst düzeye çıkarmak için tek, geniş bir dalga boyu aralığına duyarlıdır. Teleskoplardan alınan ham fotoğraflar sürekli olarak gri tonlarındadır ve ayrıca tüm bu dalga boylarında kaydedilen ışığın hareketini gösterir.
NASA, örnek olarak daha önce yenilikleri birleştiren manzarayı kullanmıştı. Örnek olarak yukarıda gördüğümüz resim, birden fazla kamera ile birden fazla spektrumda çekilmiş fotoğrafların insan gözüne hitap eden bir formatta sunulmasıyla ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, birden fazla yerde kesin bulutları görmek mümkündür. Düz dünyacıların sigorta iddialarının aksine, bu kasıtlı bir sürecin sonucudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu