Yazılım

iCloud Fotoğraf Yedekleme Nasıl Yapılır?

iCloud; fotoğraf, dosya ve yedeklemeler gibi önemli bilgileri güncel ve tüm aygıtlarda kullanılabilir tutmaya yardımcı olur. iCloud, arkadaşlar ve aile ile fotoğraf, dosya ve not paylaşmayı kolaylaştırır. iCloud fotoğrafları, videoları, belgeleri ve diğer önemli tüm verileri yedeklemek adına kullanımı oldukça kolay bir çözümdür. iCloud depolama planlarına abone olma şeçeneği sunar.

iCloud iPad ve iPhone’ların eksiksiz olarak yedeklemesini yaparak ve bu yedeklemeyi eski aygıtlardaki veri ve uygulamalarla yeni aygıt kurmak için kullanmak mümkündür.

Mac iCloud’a Yedeklenebilir Mi?

Bu sorunun cevabı, Mac’i yedeklemek veya yalnızca içeriğin bulutta depolamak istenip istenmemesine bağlıdır. İçeriği yedeklemek ve senkronize etmek arasında büyük bir fark vardır.

Her Mac, iPad ve iPhone’un iCloud Drive’a erişimi bulunur. Mac’in Masaüstünüzdeki ve Belgeler klasörünüzde bulunan her şey bulut ile senkronize edecek şekilde ayarlanabilir. Bu şekilde, üzerinde çalışılan ve bu iki konumdan birinde kaydedilen her bir belge, tüm Apple aygıtlarda kullanılabilir olur.

Bu özellik, birden fazla Mac kullanımı, Mac’in çalışmayı durdurması veya Mac’in kaybedilmesi durumunda kullanışlıdır. Böylece iCloud ile senkronize edilen tüm dosyalara erişim sağlanabilir.

icloud fotoğraf yedekleme nasıl yapılır?
icloud fotoğraf yedekleme nasıl yapılır?

 

Yapılmak istenen şey bazı dosyaların kopyasını almak ve iCloud’da depolamaksa, masaüstünde kolay bir şekilde klasör oluşturabilir ve tüm dosyalar içine kopyalanabilir. Daha sonrasında dosyalar, bulundukları buluta yüklenir. Ancak bu bir yedekleme şekli değildir. Bunun sebebi iCloud’da bulunan bir şeyin silindiğinde kurtarılamamasıdır.

 

Mac’in gerçek bir yedeğini almak adına Time Machine ya da benzer bir çözümün kullanılması gerekir. Time Machine, Mac’in yerleşik bir yedekleme özelliğidir. Bir Time Machine yedeklemesi oluşturulduğunda, Mac bir sorun nedeniyle silinirse veya yeni bir Mac satın alınırsa ve tamamen aynı şekilde ayarlanmak istenirse Mac’i kurtarmak için bu özellik kullanılabilir.

Time Machine saatlik, günlük ve de haftalık olarak yedeklemeler yapıp böylece Time Machine yedeklemesi bir belgenin önceki sürümüne geri dönmek ya da silinen bir şeyi kurtarmak için kullanabilir.

Time Machine ile ilgili tek sorun, büyük bir harici depolama gerektirmesidir. Time Machine sürücüsü Mac’den daha fazla depolama alanına ihtiyacı duyar. Apple’a 2 TB iCloud alanı için ödeme yapan kişilerin Mac’lerini iCloud’a yedeklemek için Time Machine’i kullanıp kullanamayacaklarını merak konusudur. Time Machine yedeklemesi için iCloud’u kullanılamaz.

iCloud‘un yedekleyebildiği dosyalar; masaüstü klasörü, belgeler klasörü, müzik, fotoğraflar, nazı uygulama verileri ve mesajlar olatrak sırlanır.

Masaüstü ve Belgeler Klasörü iCloud Üzerinde Nasıl Saklanır?

Mac’inizi, üzerinde çalışılan her şey bulutta saklanacak şekilde ayarlanarak, Mac üzerinde çok fazla alan kazanabilir ve dosyalara herhangi bir cihaz üzerinden kolay şekilde erişilebilir. Dosyaların fiziksel kopyasının kullanıcı tarafından yapılmadığı sürece, bu bir yedekleme olmaz. Bir belge silinirse veya üzerine kaydedilirse eski sürüm kurtarılamaz.

 

iCloud yedekleme işlem süreci aşağıda listelenmiştir.

 • Ekranınızın solundaki Apple logosuna tıklanır.
 • Bu Mac Hakkında’yı seçilir.
 • Depolama’ya tıklayınır.
 • Yönet’e tıklayınır.
 • İCloud’da Sakla’yı seçilir.
 • Fotoğraflar seçilir.

 

Artık masaüstü, kullanılan her Mac’te aynı şekilde olacaktır. Bu sebeple belge, resimler, ekran görüntülerine diğer Mac üzerinden erişilebilir. Bu şeklide iCloud fotoğraf yedekleme işlemi tamamlanır.

 

Fotoğrafları iCloud’da Saklama

iCloud yedekleme işlem süreci takip edilerek iCloud fotoğraf yedekleme işlemi yapılır. Fotoğraflar seçeneğini seçildikten sonra iCloud Fotoğraf Kitaplığı’nı açılır. İCloud fotoğraf arşivi açıkken, Mac’de bulunan fotoğraflar, uygulamada bulunan her fotoğraf ya da video, iPhone ve iPad’inizdeki fotoğraflar uygulamanızdaki tüm fotoğraflar ile  birlikte iCloud üzerinde depolanır.

Mac’de yer kaplayan çok sayıda fotoğrafınız bulunuyorsa, bu, yer açmak için iyi bir yoldur. Böylece resimler tam çözünürlüklü olarak buluta aktarabilir ve ihtiyaç olana kadar Mac üzerinde yalnızca küçük resimler saklanabilir.

Mac üzerinde fotoğraflar uygulamasında iCloud fotoğraf arşivi kurma işlem sırası aşağıda listelenmiştir.

 • Fotoğraflar’ı açılır
 • Menüde Fotoğraflar, Tercihler’e tıklanır
 • İCloud sekmesine tıklayınır
 • Zaten seçili değilse iCloud Fotoğrafları yanındaki kutuyu işaretlenir
 • Mac Depolamasını Optimize Et’i seçilir

Mac depolamasını optimize et seçeneği, fotoğrafların orijinal sürümlerinin Mac yerine iCloud üzerinde depolandığı anlamına gelir.

iCloud fotoğraf kitaplığı, yalnızca iCloud üzerinde fotoğraf depolamak için yeterli alan varsa iyi bir seçenektir. Bulutta 100 GB görüntü depolamaktan hoşlanmıyorsa alternatif olarak Fotoğraf Yayınım’ı kullanması düşünebilir.

Peki hangisi daha iyi? Apple, en son 1.000 fotoğrafı veya son 30 günlük görüntüleri iCloud’da ücretsiz saklama işlemine izin verir, bu da tüm aygıtlardan erişim sağlanabileceği anlamına gelir.

Bu da en kötü ihtimalle daima son 30 günün, fotoğrafların veya son 1.000 fotoğrafın yedeğine sahip olmak gerektiği anlamına gelir.

iCloud Neyi Yedeklemez?

Time Machine yedeklemesi veya sistemin bir klonu iCloud’da depolanamaz. Bu, Mac’e kurmuş olunan herhangi bir ayar veya tercihin iCloud ile başka bir Mac’e gitmeyeceği demek olup bir Time Machine yedeklemesi gerektirir.

Aynı şekilde, iCloud Drive’da bir kopya oluşturulmadığı sürece App Store ya da iTunes mağazasından satın alınmayan uygulamalar için geçerlidir.

iCloud fotoğraf yedekleme işleminde Mac’in tam bir kopyası istieniyorsa belirlenen paketlerden birinin kullanması gerekir.

iCloud’da Neyin Yedeklendiğini Nasıl Görülür?

Apple Kimliği ayarları Sistem Tercihleri’nde görüntülenerek iCloud ile neyin senkronize edildiğini görülebilir. Bu işlemin adımları aşağıda listelenmiştir.

 • Sistem tercihleri açılır
 • iCloud bölümünü açmak için Apple Kimliğine tıklanır

Burada hangi tür dosyaların şu anda iCloud üzerinde saklandığını görülür. Bunlar arasında fotoğraflar, hatırlatıcılar ve notlar gibi uygulamaya özel pek çok öğe bulunur. Ayrıca liste başında iCloud drive seçeneği görülür. Sağında bulunan eçenekler düğmesine tıklanarak dosya ve verilerin depolanması için o anda hangi uygulamaların iCloud drive üzerinde kullandığını gösterir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu