Yazılım

Icloud Saklama Alanı Sorunları Nasıl Çözülür?

Icloud saklama alanı, internet bağlantınızın olduğu her yerde önemli verileri (fotoğraflar, müzikler, belgeler) depolamanın harika bir yoludur. Sistem her açıdan kişilere avantajlar sağlamasıyla ön plana çıkıyor.

Icloud saklama alanı, Apple Inc. Tarafından sağlanan bir hizmettir. Bu, kullanıcıların önemli verilerini bulutta depolamasına olanak tanır. Verilere internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan (Mac’ler ve iOS cihazları dahil) erişilebilir, böylece nerede olursanız olun dosyalarınıza kolayca erişebilirsiniz.

Icloud saklama alanı kullanırken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır: güvenlik önlemleri, kullanım sınırları ve veri sıkıştırma. Güvenlik önlemleri arasında şifreler ve 2 faktörlü kimlik doğrulama (2FA) bulunur. Kullanım sınırları, tek bir konumda çok fazla veri depolamanızı veya iCloud sunucularında çok fazla kaynak kullanmanızı engeller. Örneğin, cihazınız iCloud hesabınızdaki toplam kullanılabilir alanın% 50’sinden fazlasını kullanıyorsa. Veri sıkıştırma, dosyaların kopyalarını tamamen iCloud Saklama Alanı’nda saklamak yerine cihazınıza otomatik olarak sıkıştırılmış biçimlerde kaydederek yerden tasarruf etmenize yardımcı olabilir (bu özellik varsayılan olarak kapalıdır).

 

cold smooth tasty. 1 2
icloud saklama alanı sorunları nasıl çözülür?

Verilerinizi Yedekleme

Verilerinizi Icloud saklama alanı ile yedeklemek, bir kayıp veya hasar durumunda kendinizi korumanın yararlı bir yolu olabilir.

Öncelikle, verilerinizin bir yedeğini oluşturmanız gerekir. Bu iki şekilde yapılabilir: manuel veya otomatik olarak yapılabilir. Aygıtınızda depolanan tüm dosyaların bir kopyasını el ile oluştururken, olaylar gerçekleştikçe (yeni dosyalar eklendiğinde olduğu gibi) otomatik olarak yedeklemeler oluşturur. Her iki yöntemin de artıları ve eksileri vardır, bu nedenle sizin için en uygun yöntemi seçmek önemlidir.

Verileri yedeklemek için iCloud depolama alanını kullanmanın avantajları çoktur: kullanımı kolaydır, güvenlidir (şifrelenir) ve bol alana sahiptir (hesap başına 50 GB). Ayrıca, iCloud yedeklemeleri, iOS veya Android cihazlardaki iCloud Yedekleme uygulaması veya iCloud web sitesi kullanılarak internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan yönetilebilir. Doğal bir felaket sırasında olduğu gibi tüm bilgilerinizi kaybetmekten başka seçeneğinizin olmadığı bir acil durum olursa, bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemek sizi hızlı bir şekilde yoluna sokmanıza yardımcı olur.

Daha Büyük iCloud Depolama Planlarına Yükseltme

Icloud saklama alanı ilgili sorun yaşıyorsanız, yükseltmeniz gereken iyi bir şans var. Depolama alanınızı yükseltmek birçok yaygın sorunun çözülmesine yardımcı olabilir ve bu, Apple ürünleriyle ilgili genel deneyiminizi iyileştirmenin uygun fiyatlı bir yoludur. Yükseltmenin iyi bir fikir olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır;

Dosyalarınızı güvenli bir şekilde saklamak için daha fazla alana ihtiyacınız olabilir.

Çektiğiniz fotoğraflar veya videolar veya izlediğiniz filmler için daha fazla alana ihtiyacınız olabilir.

Üzerinde çalıştığınız belgeler veya projeler gibi daha büyük dosyaları saklamak isteyebilirsiniz.

Acil bir durumda geri yükleme için fazladan yeriniz olması için iCloud yedeklemeleri için daha fazla depolama alanı kullanmak isteyebilirsiniz.

icloud’u iş amacıyla kullanmak isteyebilirsiniz ve çalışanlar arasında işbirliği veya dosya paylaşımı için daha fazla alana ihtiyacınız olabilir.

iPhone, iPad ve Mac gibi birden fazla cihazınız olabilir ve her biri için ayrı depolama alanları isteyebilirsiniz.

Son olarak, verileriniz sık sık iCloud tarafından yedekleniyorsa, daha büyük depolama planlarına sahip olmak yedekleme işlemini optimize etmeye ve tüm verilerinizin güvenli ve verimli bir şekilde kaydedilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Gereksiz Dosyaları ve Uygulamaları Silme

iCloud depolama alanınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, uygulamaları ve dosyaları silmenin farklı yollarını bilmek önemlidir. Bu seçenekleri bilerek, hangi dosya ve uygulamaların gereksiz olduğunu ve verilerinizi veya cihazınızı etkilemeden silinebileceğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca, ihtiyaçlarınız için en bilinçli kararı verebilmeniz için farklı iCloud depolama planlarını ve fiyatlandırma düzeylerini anlamak önemlidir.

Buluttaki uygulamaları veya dosyaları silmek için cihazınızdaki App Store’u açın veya icloud.com/app-store bilgisayarınızda. App Store ekranında icloud’u görene kadar aşağı kaydırın ve simgesine dokunun. iCloud ekranında, üst bölümdeki Uygulamaları arayın ve ona dokunun. Uygulamalar altında silmek istediğiniz uygulamayı bulun ve Sil’e basın (veya Mac’te Command-D tuşlarına basın). Uygulama yerine iCloud Drive’daki bir belgeden veya fotoğraf kitaplığından bir dosyayı siliyorsanız, cihazınızda iCloud Drive’ı açın veya şuraya gidin: icloud.com/drive bilgisayarınızda ve Sil’e (veya Command-D) basmadan önce sol kenar çubuğundaki Belgelerden (veya Fotoğraflardan) bir dosya seçiniz.

Diğer Bulut Depolama Seçeneklerini Kullanma

Bulut depolama, dosyalarınızı ve verilerinizi çevrimiçi depolamanın harika bir yoludur. Mevcut pek çok seçenekle hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermek zor olabilir. Teknoloji bu kadar hızlı değiştikçe, bulut depolama hizmetinizde veya bir bütün olarak çevrimiçi gizlilik uygulamalarında meydana gelebilecek değişikliklerden haberdar olmak her zaman önemlidir.

Teknoloji geliştikçe, iCloud depolama alanını yönetmek ve kullanmak göz korkutucu olabilir. Ancak birkaç basit adımda iCloud depolama alanınızı kolayca optimize edebilir ve önemli verilerinizin her zaman güvenli ve erişilebilir olmasını sağlayabilirsiniz. Sistemin kullanımı her açıdan sizlere avantajlı bir hizmet olanağı sunar. Sistem son günlerde Apple kullanıcıları arasında popülerleşmiştir ve kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

İphone Cihazlar İçin Mükemmeldir

iPhone veya ipad’inizde alanınız tükeniyorsa, depolama planınızı yükseltmenin zamanı geldi. iCloud depolama alanı sınırlıdır ve cihazda ne kadar çok veri depolanırsa, diğer dosyalar için o kadar az alan vardır. Bazı durumlarda, kullanılabilir depolama kapasitesini artırmak için ek aygıtlar gerekebilir.

Tek tek cihazlarda depolanan veri miktarını azaltmanın bir yolu, dosyaları yerel olarak depolamak yerine iCloud Drive’ı kullanmaktır. Bu, İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan ve İcloud yüklü bir Apple cihazından dosyalara erişmenizi sağlar. Ek olarak, iCloud ile senkronizasyon ile ilgili bir sorun olması durumunda önemli içeriği düzenli olarak harici bir sabit sürücüye veya flash sürücüye yedeklemek yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu