Kripto Para

İflas Eden Celsius, 23 Milyon Dolarlık Stablecoin Holdinglerini Satmak İstiyor

Celsius'un stabilcoin varlıklarının satışı, kripto borç verenin günlük operasyonları için ödeme yapacak, ancak alacaklıları geri ödemek için kullanılmayacak.

Celsius’un stabilcoin varlıklarının satışı, kripto borç verenin günlük operasyonları için ödeme yapacak, ancak alacaklıları geri ödemek için kullanılmayacak.

Kredi veren Haziran ayında müşteri çekme işlemlerini dondurduğunda ilk kez halka açık hale gelen Celsius’un devam eden likidite krizinin son bölümünde, iflas etmiş kripto borç veren, ABD New York Güney Bölgesi İflas Mahkemesi’nden stabilcoin varlıklarını satma izni istedi.

Dünkü mahkeme başvuruları , Celsius’un operasyonlar için ödeme yapmak için sabit paralarını satma yetkisi istediğini gösteriyor. Şirket daha önce Çarşamba günü, çeşitli kripto para birimlerinden 2 milyar doların üzerinde borcu olduğunu ortaya koyan bir madeni para raporu yayınladı; Stabilcoin varlıkları, 11 farklı stablecoin’de tutulan yaklaşık 23 milyon dolar.

Önergenin ABD iflas baş yargıcı Yargıç Martin Glenn tarafından onaylanması halinde, Celsius’un günlük operasyonlarını “mahkeme veya alacaklı gözetimi olmaksızın” sürdürmek için likiditesi olacak.

Alacaklılarına (diğer bir deyişle müşteriler) geri ödeme yapmak, devam eden ayrı bir yasal süreçtir, ancak Celsius’un dosyalaması, Celsius’un ek finansman sağlamak zorunda kalmadan operasyonlarına devam etmek için sabit para varlıklarını paraya çevirmesinin herkesin çıkarına olduğunu savunuyor.

Bitcoin , Ethereum ve diğer önde gelen kripto para birimlerinden farklı olarak, sabit paralar, fiat para birimlerine sabitlendiklerinden sabit bir değere sahiptir ve bu nedenle kriptoda nispeten güvenilir bir likidite kaynağı oluşturur  .

santigrat ağı.  resim: shutterstock

Celsius likidite krizi

Celsius’un devam eden Bölüm 11 iflas işlemleri, yorumcuların “kripto kışı” veya “likidite krizi” olarak adlandırdıkları şeyin yüksek profilli bir vakasıdır.

Terra ekosisteminin Mayıs ayında, Terra’nın dolara sabitlenmiş UST stablecoin’inin sabitini kaybettiğinde ortaya çıkan çöküşünden bu yana , birkaç yüksek profilli kripto şirketi iflas başvurusunda bulundu. Önce Haziran’da Celsius , ardından Temmuz’da Voyager ve Three Arrows Capital izledi.

1 Eylül’de Celsius bir mahkeme başvurusunda müşterilerinin bazı fonlarını iade etmek istediğini söyledi . Şirket, “vesayet” programının bir parçası olan müşterilere (kriptoyu depolayan ancak getiri sağlamayan hesaplara) ait yaklaşık 50 milyon dolarlık kriptoyu serbest bırakmayı teklif etti.

Celsius’un önerisi onaylanırsa, iade edilen fonlar borç verenin yükümlülüklerinin sadece bir kısmını karşılayacaktır: dosyalamaya göre saklama hesapları 210.02 milyon dolarlık kripto para oluşturuyor. Bununla birlikte, Celsius’un popüler “kazanma” programına kripto yatırımı yapan müşteriler için varlıkları 4,3 milyar doları buluyor, paralarını ne zaman geri alacaklarına dair bir haber yoktu.

Binance Nasıl Kayıt Olunur 2022

Tam bir hafta sonra, bir ABD İflas Mahkemesi dosyası , Vermont eyalet yetkililerinin Celsius’u soruşturmak için daha geniş yetkiler talep ettiğini ve iflas eden kripto para borsasının son üç yıldır perakende yatırımcıların pahasına CEL tokeninin fiyatını yapay olarak şişirdiğini iddia ettiğini ortaya çıkardı.

Vermont Baş Hukuk Müşaviri Yardımcısı Ethan McLaughlin, “CEL’deki Net Pozisyonunu yüz milyonlarca dolar artırarak Celsius, CEL’in piyasa fiyatını artırdı ve destekledi, böylece şirketin CEL hisselerini bilanço ve mali tablolarında yapay olarak şişirdi,” dedi.

Çarşamba günü, Yargıç Martin Glenn Celsius iflas davasını denetlemek için bağımsız bir denetçi atadı . Denetçi, Celsius’un kripto varlıklarını, kripto madenciliği işinin kamu hizmeti yükümlülüklerini, hesap tekliflerindeki son değişiklikleri ve ayrıca vergi ve iflas işlemlerine uyumunu inceleyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu