Yazılım

İmei Nasıl Atılır?

İmei nasıl atılır sorusunun yanıtı işe yurtdışından getirilen cep telefonlarının ülkemizde kullanımı mümkün olur. Ülkemiz fiyatları ile kıyaslandığında yurtdışında birçok ülkede cep telefonlarının daha uygun fiyatlar ile satışa sunulduğu bir gerçektir. Dolayısı ile kullanıcılar bütçelerinden kâr etmek için en iyi arka cep telefonlarını yurtdışından sipariş vererek ülkemizde kullanır.

i̇mei nasıl atılır?
i̇mei nasıl atılır?

İmei, yurtdışından gelen cep telefonlarının ülkemizde açılması için gerekli olan bir sistemsel kod olarak tanımlanır. Her cihaza özel olarak 15 haneli rakamlardan oluşan bu kod cihazın vergiye tabi olarak yasal şekilde kullanılmasını sağlar. İmei nasıl atılır sorusuna yanıt bularak cihaz için gerekli IMEI atma işlemini yapabilir ve cihazı kendi adınıza sisteme tanımlatabilirsiniz.

İmei atma işlemi birçok durumda geçici olsa da bazı durumlarda kalıcı olarak da yapılabilmektedir. IMEI atma işlemi eğer pasaport üzerinden yapılacaksa bu kayıt kalıcı olarak gerçekleşir. Ancak farklı IMEI numaraları üzerinden yapılan IMRI kayıtları belirli süre sonrasında geçersiz olmaktadır.

Yurtdışından Gelen Cep Telefonlarına IMEI Nasıl Atılır?

Cep telefonuna İmei nasıl atılır sorusu genelde İPhone kullanıcıları tarafından araştırılır. Çünkü yurtdışından telefon getirmek söz konusu olduğunda ilk tercih daima İPhone cep telefonlarından yana olur. Yurtdışında hemen her ülkeden getirilen cep telefonları İmei kaydı ile ülkemizde yasal prosedüre uygun hale getirilebilir.

IMEI Atma işlemi son derece basittir. Yurtdışından gelen bir cep telefonuna sahipseniz aşağıdaki adımları takip ederek IMEI nasıl atılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz;

 • BTK resmi sitesine girin
 • IMEI kayıt sayfasına yönelin.
 • Resmi olarak IMEI kayıt hakkına sahip olup olmadığınızı bu ekran vasıtası ile sorgulayın.
 • Banka ya da vergi dairesi gibi entegre kuruluşların herhangi birisi aracılığı ile IMEI kayıt bedelinin ödemesini gerçekleştirin. Bu aşamada dekontta açıklama bölümüne T.C. kimlik numarası ve IMEI numarasını yazmanız önemlidir.
 • E-devlet web sitesini açın.
 • Kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Arama ekranına IMEI kayıt yazarak arama butonu ile işleme devam edin.
 • Açılan IMEI kayıt ekranında bütün bilgileri eksiksiz doldurun.
 • Bilgilerinizin doğruluğunu ve güncelliğini kontrol edin.
 • İşleme onay verin ve bekleyin.

Bir sonraki sayfada “Yolcu Beraberinde Kaydedilen Cihaz” yazısının yazması gerekir. Kayıt işlemi sonrasında bu yazıyı görürseniz İmei kayıt işlemi başarıyla yapılmış demektir. İşlem sonrasında cihazı yasal koşullarda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cep Telefonlarına IMEI Atma İşlemi Nerede Yapılır?

İmei atma işlemi son yıllarda birçok telefon kullanıcısı tarafından yapılan bir işlemdir. Gelişen teknoloji ve internet ortamı sayesinde sahip olduğunuz yurtdışı kaynaklı telefonlara basit adımlar ile IMEI kaydı yapabilir ve telefonun şebeke ağının aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

İmei kaydı nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar, bu işlemin belirli evraklar hazır olduktan sonra yapılabileceğini bilmelidir. Herhangi bir aracıya gerek kalmadan kendiniz IMEI kaydını kolayca yapabilirsiniz. Cep telefonuna IMEI nasıl atılır sorusuna yanıt arıyorsanız, IMEI atma işlemi öncesinde hazırlamanız gereken evraklar şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı
 • Telefon IMEI numarası
 • Pasaport
 • IMEI harç ücretinin ödendiğini gösterir banka ya da vergi dairesi dekontu

Evrakları hazırladıktan sonra E-devlet sistemine giriş yapabilir ve cihazınızın için IMEI kayıt işlemini yapabilirsiniz.

IMEI Atmak İçin Pasaport Şart Mı?

İmei kayıt dendiğinde son dönemlerde birçok kaynakta pasaport ön plana çıkar. IMEI ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda da pasaport belgesi şart koşulur. Ancak pasaport olmadan da IMEI nasıl atılır sorusuna yanıt bulmak mümkündür.

IMEI atma işleminin pasaporta tabi tutulmasının nedeni pasaport ile bu işlemin kalıcı olabileceğidir. Bu sayede cihazlar için orijinal bir IMEI numarası tanımlaması yapılır. Bu işlem sonrasında da pasaport sahipleri, açtırdıkları cihazları kalıcı süre ile kullanabilir. Pasaport olmadan yapacağınız IMEI kayıt işleminin süresi genelde 6 ay geçerli olmakla birlikte en fazla bir yıldır. Bu süre sonrasında cihaza ikinci bir IMEI kayıt işleminin yapılma mecburiyeti doğar.

İmei nasıl atılır sorusuna pasaport olmadan da yanıt bulabilirsiniz. Bunun için Türkiye’ye pasaport gerektirmeden geçiş yapılabilen bir ülkede ikamet ediyor olmanız yeterlidir. Kıbrıs’ta yaşıyorsanız pasaport olmadan Türkiye’ye giriş yapabilir ve burada da pasaporta gerek olmadan IMEI kayıt işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem için yine BTK IMRI kayıt sayfasına giriş yapmanız yeterlidir. IMEI kayıt için hakkınız olup olmadığını öğrendikten sonra harç ücretini ödeyebilir ve cep telefonuna IMEI kayıt işlemini yapabilirsiniz. Böyle durumlarda pasaport bilgisine gerek olmadan vatandaşların T.C. kimlik numaraları IMEI kayıt işlemi için yeterli olmaktadır.

IMEI Atma Ücreti Ne Kadar?

İmei atma işlemi ücretli olarak yapılır. Cep telefonlarına IMEI atılmayı gerektirecek en önemli neden telefonun yurtdışından getiriliyor olmasıdır. Iphone dâhil olmak üzere birçok telefon yurtdışında daha uygun fiyatlar ile satılır. Özellikle vergide sunulan indirim sayesinde ülkemize göre bu telefonların fiyatları son derece ucuzdur. Kullanıcılar İPhone ve diğer cep telefonlarını yurtdışından uygun fiyata alarak ülkemizde kullanabilir.

Yurtdışından getirilen cep telefonlarının ülkemizde açık bir şebeke ile kullanılabilmesinin tek yolu IMEI kaydının yapılmasıdır. Cep telefonlarında bir kimlik numarası gören IMEI numarasını belirlenen ücretler karşılığında kaydettirebilir ve cihazı kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

İmei atma ücreti her yıl değişmektedir. BTK kurulu kararınca her yıl güncellenen fiyatlara göre IMEI atma işlemi yapılır. Bu işlem pasaporta işletilme usulü ile yapılacaksa pasaport IMRI işletme ücreti 2023 yılında 6091 TL olarak açıklanmıştır. Pasaport sahipleri 3 yılda bir yurtdışından getirdikleri cep telefonunu pasaportuna işleterek kullanabilir. Pasaport haricinde birçok telefon tamir servisi ve satış noktasında da IMEI atma işleminin yapıldığı bilinen bir gerçektir. Ancak bu işletmelerde atılacak IMEI kaydının belirli süre ile geçerli olacağı unutulmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu