Yazılım

İmei Sorgulama Xiaomi

İmei sorgulama Xiaomi cep telefonunda nasıl yapılır sorusuna yanıt bularak kullandığınız cihazın IMEI numarasını istediğiniz her an görüntüleyebilirsiniz. IMEI numaraları cep telefonlarında yer alan olmazsa olmaz kodlardan birisidir. Kullanıcılar tarafından önemi yeterince bilinmese de, her kullanıcının gerekli olduğu durumda cihaz IMEI numarasına kolayca erişebilmesi gerekir. IMEI sorgulama Xiaomi cep telefonlarında nasıl yapılır sorusuna yanıt bulduktan sonra saniyeler içerisinde IMEI numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

i̇mei sorgulama xiaomi
i̇mei sorgulama xiaomi

IMEI Numarası Nedir?

IMEI numaraları kimlik kartı numaraları gibi düşünülebilir. Her konu kendine özgü oluğu ve bir diğer eşinin bulunmadığı IMEI kodları cep telefonlarını kimlik kartları olarak işlev görür. IMEI ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli bilgiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bütün cep telefonlarında bir adet IMEI bulunmak zorundadır.
 • Cep telefonlarında bulunan IMEI numaralarının el ile değiştirilmesi mümkün değildir.
 • Cep telefonlarında yer alan IMEI numaraları silinemez.
 • IMEI numaralarının hepsi 15 haneli rakamlardan bir araya gelir.
 • Bir kez kodlanan bir IMEI kodu aynı rakamlar ile ikinci kez tekrar kodlanamaz ve kullanılamaz.

IMEI numaraları cep telefonunda bulunan şebekenin açık olmasını sağalması nedeni ile önemlidir. Her cep telefonunda bulunmasına rağmen sadece yurtdışından cihaz getirme durumlarında devreye girer. Birçok telekomünikasyon firmasında yurtdışından gelen cep telefonları geçerli bir IMEI kodu girilerek açtırılabilmektedir. Her ne kadar bu işlem geçici olsa da belirli süreliğine cep telefonunun kullanılabilir olmasını sağlar. Cep telefonunda bulunan IMEI numarası geçersiz olduğunda kullanıcılar cihazlarını tekrar ikinci bir işlem ile farklı bir IMEI numarası sayesinde tekrar kullanmaya devam edebilir.

Xiaomi IMEI Numarası Nasıl Sorgulanır?

Xiaomi kullanıcıları için IMEI numarasını bulmanın birden fazla yolu vardır. Kullanıcılar istedikleri herhangi bir yöntemi seçtikten sonra adımları takip ederek cep telefonlarının IMEI numaralarına ulaşabilir. IMEI sorgulama Xiaomi cep telefonlarında nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar için izlenmesi gereken yöntemler ve uygulama adımları aşağıdaki gibidir;

 • Tuş takımları aracılığı ile IMEI numarasına ulaşılabilir. Bunun için;
  • Xiaomi cep telefonunuzun ana ekranına gelin.
  • Menü ekranını açın.
  • Tuş ekranına geçiş yapın.
  • Arama ekranına *#06# yazın.
  • Arama tuşuna basın.

Birkaç saniyelik bir beklemenin ardından ekranda Xiaomi cihazınız için geçerli olan IMEI numarası gelecektir. Dilerseniz numarayı kaydedebilir ve her durumda IMEI numarası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kademeye gerek olmayan durumlarda ekrandaki numarayı gözden geçirmeniz ve ilgili yerlerde kullanmanız yeterli olur.

 • Telefon menüsü üzerinden MEI numarasına ulaşılabilir. Bunun için;
  • Telefonunuzdan menü ekranını açın.
  • Ayarlar klasörüne geçin.
  • Telefon Ayarları bölümüne ilerleyin.
  • Burada listelenen menüyü en alta kaydırın ve “Telefon Hakkında” satırını tıklayın.
  • Açılan ekrandan “Durum” yazan satırı tıklayın.
  • Son olarak karşınıza gelen ekrandan “IMEI” yazan satırı tercih edin.
  • Sorgulama ekranında birkaç saniye içerisinde IMEI numaranız görünür olacaktır. Böylece güncel IMEI bilgisine ulaşabilirsiniz.
 • IMEI telefon kutusu aracılığı ile IMEI numarasına ulaşılabilir. Bunun için;
  • Cep telefonunuzu satın aldığınız kutuya erişin.
  • Kutunun kapağını açın.
  • Kapağın altında ya da kutunun en altında bulunan kodları gözden geçirin.
  • Bu kodlar içerisine göz atarak IMEI kodun ulaşabilirsiniz.

Xiaomi IMEI Numaram Orijinal Mi?

IMEI sorgulama Xiaomi cep telefonunda nasıl yapılır sorusuna yanıt ararken kullandığınız cep telefonunun IMEI numarasının güncel olup olmadığını da öğrenmeniz gerekir. Cep telefonlarında IMEI numarasının güncel olmaması bir cihazın kapatılması ile sonuçlanan bir dizi problem ortaya çıkartır.

Cihazınızda bulunan IMEI numarasının orijinal olup olmadığının anlaşılması aslında son derece kolaydır. Eğer kullandığınız cihaz uzun yıllar boyunca hala aktif şekilde ise bu durumda IMEI numarasının gerçek ve orijinal olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü geçici veya sahte IMEI kodları c hazın aniden kapanmasına neden olur. Yeni aldığınız veya bir süre kullandığınız cihaz ani şekilde şebeke problemi yaratmaya başlarsa bu durumda IMEI numarasının yanlış ya da sahte olduğunu düşünebilirsiniz.

Xiaomi Cep Telefonunda Kaç IMEI Var?

Xiaomi cep telefonlarındaki kaydı ile cep telefonunu yasal prosedüre uygun olarak kullanabilirsiniz. Cep telefonlarında normal koşullarda kullanılabilecek IMEI sayısı bir ile sınırlıdır. Geçerli IMEI olarak kabul edilen bu kod cihazın açık kalmasını ve şebekesinin kullanılabilir olmasını sağlar. Cihaz IMEI kaynaklı olarak kullanıma kapatıldığında tekrar açılması için geren şartların tekrar sağlanması gerekir.

Xiaomi cep telefonlarında bulunan IMEI kodunun bazı durumlarda birden fazla sayıda olması ve kullanılabilir olması da olasıdır. Bu durum IMEI kopyalama olarak bilinir. Her ne kadar bu işlem yasal olarak kabul görmese de cihazların kullanılabilir olmasını sağlaması nedeni ile kullanıcılar tarafından tercih edilir.

Xiaomi IMEI Numaram İptal Oldu Ne Yapmalıyım?

Kullandığınız Xiaomi cep telefonlarında bulunan IMEI numarası geçersiz kaldıysa bu durum sizin için risk teşkil ediyor olabilir. İletişim amaçlı kullanılan cep telefonları IMEI numaraları ile birlikte aktif halde kullanılabilir. Herhangi bir şekilde Xiaomi cep telefonunuzun IMEI numarasının artık kullanılamıyor olduğunu fark ettiğinizde hemen müdahale etmeniz ve IMEI numarasının güncel olmasını sağlamanız önemlidir.

Kullanılan bir cep telefonunun IMEI numarasının olmaması veya cihazdan bir yıl boyunca IMEI sinyali alınamaması, o cihazın kullanılamıyor olmasına işarettir. IMEI sinyalinin alınmadığı cihazlar genelde kullanıcılarda yedekte bekleyen cihazlardır. Herhangi bir cihaza sahipken yedekte bekletilen cep telefonları açık tutulmadığı için zamanla IMEI sinyali vermeyebilir. Bu cihazlardan toplanda 1 yıl boyunca sinyal alınamadığında cihazlar BTK tarafından kullanıma kapatılır.

Xiaomi IMEI sorgulama konusu ile alakalı olarak cep telefonunuzda bulunan IMEI numarasının iptal olduğunu fark ederseniz, cihazınızın kapanması riskini ortadan kaldırmak için yeni bir IMEI numarası talep edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu