Kripto Para

İngiliz Ordusu Twitter ve YouTube hesapları kripto dolandırıcıları tarafından hacklendi

Kripto yatırımları sunan saldırıya uğramış bir hesaba kim güvenmez ki?

İngiliz Ordusu Twitter ve YouTube hesapları kripto dolandırıcıları tarafından hacklendi

 

Facepalm: Kripto dolandırıcılığını teşvik etmek için saldırıya uğrayan sosyal medya hesaplarını görmek yeni bir şey değil, ancak bir ülkenin askeri kolunun böyle bir şeye kurban gittiğini görmek oldukça şaşırtıcı. İngiliz Ordusu için ne yazık ki, şubenin YouTube ve Twitter kanallarının ele geçirilmesinden sonra kendini bu durumda buldu.

İngiltere Savunma Bakanlığı Basın Ofisi, dün tweet atılan bir açıklamada, Ordunun Twitter ve YouTube hesaplarının ihlal edildiğinin farkında olduğunu ve konuyu araştırdığını söyledi. “Bilgi güvenliğini son derece ciddiye alıyoruz ve sorunu çözüyoruz. Soruşturma tamamlanana kadar daha fazla yorum yapmak uygun olmaz” diye yazdı.

Twitter hesabını ele geçiren hackerlar isim, biyografi ve kapak fotoğrafını değiştirdi. Biyografide şunlar yazıyordu: “ETH zincirinde multi-milyar dolarlık deneyime sahip 1 numaralı metavesto klanı. @chaintchlabs tarafından desteklenmektedir.”

Failler, sabitlenmiş tweet’i sahte bir NFT para basma web sitesine bağlanan bir tweet ile değiştirdi ve çeşitli NFT hediyelerini ve token ile ilgili olmayan diğer gönderileri retweetledi.

kripto

The Guardian’ın izniyle

The Verge’e göre Ordu’nun YouTube kanalı da saldırıya uğradı. Tüm videolar kaldırıldı ve adı ve logosu, hiçbir şekilde ihlalde yer almayan meşru yatırım şirketi Ark Invest’inkilerle eşleşecek şekilde değiştirildi. Geçen Haziran ayında Ark Invest tarafından düzenlenen The B Word konferansının bir parçası olan eski Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın yer aldığı eski canlı yayınların videoları, kripto dolandırıcılıklarına bağlanan bindirmelerle yüklendi. Aynı teknik Mayıs ayında da kullanılmış ve dolandırıcılara 24 saatte 1,3 milyon dolar kazandırmıştı .

Ordu, hesapların kontrolünü tekrar ele geçirdiğinde, “Yayınımızdaki geçici kesinti için özür dileriz. Tam bir araştırma yürütüp bu olaydan ders çıkaracağız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler ve normal hizmet artık devam edecek.”

En ünlü kripto dolandırıcılığı saldırılarından biri, Barack Obama, Joe Biden, Apple, Bill Gates, Kanye West, Jeff Bezos ve diğerlerinin (130’dan fazla) Twitter hesaplarının ele geçirildiği Temmuz 2020’de gerçekleşti . Bilgisayar korsanları, eğer birisi onlara Bitcoin gönderirse, miktarın iki katını geri göndereceklerine söz verdiler – birçok insan buna kandı. Olayla ilgili daha sonra çok sayıda kişi gözaltına alındı .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu