Haberler
Trend

Instagram,Facebook,WhatsApp Çöktü Mü? Detaylı Açıklamasıyla…

Instagram,Facebook,WhatsApp Çöktü Mü? Detaylı Açıklamasıyla…

 

Ülke genelindeki sosyal medya kullanıcıları, uygulamaların her ikisi de çöktüğü için Perşembe sabahı Facebook ve Instagram beslemelerini kontrol edemediler.

İnsanlar kesintiye tepki vermek için Twitter’a koştu, #InstagramDown ve #FacebookDown hashtag’leri trend oldu.

Bir kişi tweet attı: “Meta’nın daha iyisini yapması gerekiyor. Bu çok sık oluyor! Twitter, YouTube ve hatta google gibi diğer platformların en son ne zaman çöktüğünü hatırlamıyorum.”

instagramfacebookwhatsapp coktu a...
instagram,facebook,whatsapp çöktü

Geçen yıl Ekim ayında Instagram, Facebook ve Whatsapp ciddi bir kesinti yaşadı ve insanlar sosyal medya sitelerine 6 saatten fazla giremedi.

Instagram ve WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, hizmetlerinin toplu olarak kapatılmasından “hatalı bir yapılandırma değişikliği” sorumlu tuttu.

Şirket o zaman yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dünya çapında bize güvenen tüm insanlara ve işletmelere, bugün platformlarımızda yaşanan kesintinin neden olduğu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

“Erişim geri yüklemek için elimizden geldiğince çok çalışıyoruz ve sistemlerimiz artık yeniden çalışıyor ve çalışıyor.”

“Bu kesintinin altında yatan neden, günlük operasyonlarımızda kullandığımız birçok dahili araç ve sistemi de etkileyerek sorunu hızlı bir şekilde teşhis etme ve çözme girişimlerimizi karmaşık hale getirdi.”

“Mühendislik ekiplerimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden  yönlendiricilerindeki yapılandırma değişikliklerinin bu iletişimi kesintiye uğratan sorunlara yol açtığını öğrendi” diye devam ettiler.

“Ağ trafiğindeki bu kesinti, veri merkezlerimizin iletişim kurma şeklini kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizi durdurdu. Hizmetlerimiz artık tekrar çevrimiçi durumda ve bunları tamamen normal operasyonlara döndürmek için aktif olarak çalışıyoruz.”

“Şu anda bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı netleştirmek istiyoruz. Ayrica, bu kapalı kalma süresinin bir sonucu olarak kullanici verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok” diye eklediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu