Haberler
Trend

İş dünyasını şaşırtan karar! Microsoft çalışanlara sınırsız izin hakkı verdi!

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft iş dünyasını şaşırtan bir karara imza attı. ABD’de bulunan birimlerinde tam zamanlı çalışanları için sınırsız izin uygulaması başlatan şirket bir anda gündem oldu. Teknoloji dünyasının önde gelen markalarından Microsoft’un çalışanlarına yönelik başlattığı sınırsız izin uygulaması, diğer teknoloji şirketlerinin de ilgisini çekti. Microsoft’un açıklamasına göre tam zamanlı çalışanlar sınırsız izin kullanabilecekken, bugüne kadar kullanmadıkları izinlerin parasını da alabilecekler.

Microsoft Çalışanlarına Müjdeli Haber

ABD’nin teknoloji alanında önde gelen şirketlerinden biri olan Microsoft, iş dünyasında dikkat çeken hamlesiyle adından söz ettirdi. Şirketin insan kaynakları biriminden sorumlu Kathleen Hogan, ABD’de şirket adına çalışanlara bir e-posta gönderdi. Bu e-posta’da Microsoft’un bundan sonra çalışanlarına sınırsız izin hakkı vereceğini duyuran Hogan, bu kuralın sadece ABD’deki tam zamanlı Microsoft çalışanları için geçerli olacağına dikkat çekti.

Çalışanlar İstediği Zaman İzin Kullanacak

calisanlar istedigi zaman izin kullanacak

Microsoft’un yeni dönemde “İhtiyari izin” olarak adlandırdığı bu sistemin detayları dikkat çekti. Microsoft insan kaynakları sorumlusu Kathleen Hogan’ın açıklamasına göre şirketin çalışanlar adına izin takibi yapmasına gerek kalmayacak. ABD’de tam zamanlı olarak her çalışan, dilediği zaman izne çıkabilecek. Üstelik 10 günlük iş seyahati izni, ölüm izni, akıl sağlığı izni, hastalık izni ve jüri görevi izni de verilecek. Bugüne kadar izin kullanmayıp izinlerini biriktirmiş olan çalışanlar ise önümüzdeki nisan ayında bu izinlerin ödemesini Microsoft’tan alabilecek.

Microsoft İş Sistemini Değiştiriyor

Teknoloji sektörünün önde gelen firmalarından Microsoft, şirkette çalışma sistemini ciddi anlamda değiştirdi. Kathleen Hogan, konuyla ilgili açıklamasında “İşlerimizi nasıl, ne zaman ve nerede yaptığımız önemli ölçüde değişti.” ifadelerini kullandı. Microsoft yöneticisi, çalışanlara verilen sınırsız izin kararının şirket politikalarındaki esneklikten kaynaklandığını ve bunun çok normal bir süreç olduğunu kaydetti.

Microsoft, daha önce de çalışanlarına izin konusunda çeşitli kolaylık ve esneklikler yapmıştı. Dev teknoloji şirketine ait firmalardan LinkedIn başta olmak üzere Salesforce, Oracle ve Netflix gibi firmalar, çalışanlarına sınırsız izin hakkı veriyor. Tüm bunlarla birlikte Microsoft Türkiye bünyesinde çalışanlara sınırsız izin hakkı verilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu