Teknoloji
Trend

İşte Dünya’nın En Tehlikeli Akıllı Telefonları Listelendi!

İşte Dünya’nın En Tehlikeli Akıllı Telefonları Listelendi!

En Yüksek SAR Değerine Sahip Akıllı Telefonlar
Cep telefonu üreticilerinin FCC onayının bir koşulu olarak SAR testleri yapmaları gerekmektedir. Test, en kötü durum ve en yüksek güçlü çalışma koşullarını içerir. Cep telefonları söz konusu olduğunda, bir FCC yetki belgesinde belirtilen SAR değerleri, frekans aralığındaki en yüksek tek ölçümdür. FCC onayı, bir cep telefonunun tüketiciler için maksimum RF’ye maruz kalma sınırlarını aşmayacağı anlamına gelse de, mutlaka herhangi bir zarara yol açacağı anlamına gelmez.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Samsung Galaxy Note 8 ve LG G7 ThinQ, mevcut en düşük etkili akıllı telefonlar arasındadır. Galaxy S8’in 0,17 W/kg SAR değeri var ve bu da kullanıcılar için sağlık riski oluşturmayacak kadar düşük. Galaxy M20, 0,273 W/kg gibi son derece düşük bir SAR değerine sahiptir ve bu da onu mevcut en ekonomik telefon haline getirir. Redmi Note 8, fiyatına göre şaşırtıcı özelliklere sahip başka bir uygun fiyatlı akıllı telefon.

SAR değerlerinin yalnızca gösterge niteliğinde olduğunu ve gerçek SAR’ın daha düşük olabileceğini unutmamak önemlidir. Bunun nedeni, çoğu akıllı telefonun güç seviyesini otomatik olarak değiştiren bir yazılımla donatılmış olması ve böylece cihazın ağa erişmek için gereken minimum miktarı kullanmasıdır. Bu nedenle SAR değeri yüksek bir telefon tehlikeli durumlarda kullanılmamalıdır. Ahizesiz kullanım kiti, bir mobil cihazı baştan veya vücuttan uzak tutmak için mükemmel bir seçenektir.

i̇şte dünya'nın en tehlikeli akıllı telefonları listelendi!
i̇şte dünya’nın en tehlikeli akıllı telefonları listelendi!

Araştırmaya göre OnePlus 6T ve ZTE Axon 11 5G, SAR değerleri en yüksek iki telefon. Ancak bu akıllı telefonların da en yüksek puan alan akıllı telefonlar arasında yer aldığını belirtmekte fayda var. OnePlus 6T ve Xperia XA2 Plus ilk ona girdi. Xperia XA2 Plus ve Xperia ‘Z1 Compact’ sırasıyla dördüncü ve sekizinci sırada yer aldı.

SAR, bir malzeme tarafından emilen elektromanyetik enerji miktarının bir ölçüsüdür. RF radyasyonu insan vücudu için zararlıdır ve daha düşük bir SAR değeri, doku ısınması ve fiziksel hasara yol açma olasılığını azaltacaktır. Elektromanyetik radyasyonun gücü, ağın konumuna ve gelişimine bağlıdır. Binalarda ve araçlarda gerekli iletim gücü artacaktır. Bu gibi durumlarda, daha yüksek bir SAR, kanser ve diğer sağlık sorunları riskini artıracaktır.

SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar:

  1. Motorola Edge – 1,79W / Kg
  2. ZTE Axon 11 5G – 1,59W / Kg
  3. OnePlus 6T – 1,55W / Kg
  4. Sony Xperia XA2 Plus – 1,41W / Kg
  5. Google Pixel 3 XL – 1,39W / Kg
  6. Google Pixel 4a – 1,37W / Kg
  7. OPPO Reno5 5G – 1, 37W / Kg
  8. Sony Xperia XZ1 Compact – 1,36W / Kg
  9. Google Pixel 3 – 1,33W / Kg
  10. OnePlus 6 – 1,33W / kG

Bir akıllı telefonun SAR değerini, telefonun ambalajındaki “#07” numarasını çevirerek de bulabilirsiniz. Değerinden emin değilseniz, perakende paketini veya üreticinin web sitesini de kontrol edebilirsiniz. Ancak, bu SAR değerlerinin her ülkede farklı olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle bir telefon satın almadan önce kendiniz kontrol etmeniz gerekir. Satın almadan önce bir akıllı telefonun SAR değerini araştırmak için zaman ayırmaya değer.

OnePlus telefonları ve Xiaomi akıllı telefonları, en yüksek SAR değerlerine sahip akıllı telefonlar listesinin ana yarışmacılarıdır. OnePlus 5T ve Xiaomi Mi A1, en yüksek radyasyon yayıcılarından ikisi. İlk on altıdaki diğer Xiaomi cihazları Redmi Note 5 ve Mi Max 3’ü içeriyor. Öte yandan OnePlus 6T 13. sırada ve OnePlus 6T. Tüm bu akıllı telefonlar hala en düşük SAR seviyelerinden uzak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu