Teknoloji

Kanadalı araştırmacılar tarafından ‘dünyanın ilk’ esnek akıllı telefonu açıklandı

Telefonun arkasındaki ekip, teknolojinin birkaç yıl içinde tüketicilere ulaşabileceğine inanıyor

Kanadalı araştırmacılar tarafından ‘dünyanın ilk’ esnek akıllı telefonu açıklandı

 

Kanadalı araştırmacılar tarafından ‘dünyanın ilk’ esnek akıllı telefonu açıklandı.Hâlâ prototip aşamasında olan teknoloji, piyasaya çıkarsa bir gün paramparça ekranları ve kalıcı olarak bükülen telefonları geçmişte bırakabilir.

Kanada, Kingston’daki Queen’s Üniversitesi’ndeki İnsan Medya Laboratuvarında çalışan ekip, cihazlarına ReFlex adını verdi ve yeteneklerini gösteren kısa bir video ciddi anlamda etkileyici.

Telefonu düşmelere karşı biraz daha dayanıklı hale getirmenin yanı sıra, bükülebilir gövde bazı ilginç yeni gezinme yöntemleri sunuyor.

Normal bir akıllı telefonda olduğu gibi, bir e-kitap okurken sayfaları çevirmek için ekranı kaydırmak yerine , kullanıcı, normal bir kitapta olduğu gibi, telefonu bükebilir ve gerektiği kadar sayfa çevirebilir.

Telefona yerleştirilmiş titreşimli bir birim de dokunsal geri bildirim sağlar, böylece kullanıcılar kitap boyunca hareket ederken ‘sayfaların’ parmaklarının arasından geçtiğini hissedebilirler.

Oyunda da uygulamaları vardır – Angry Birds oynarken , mancınık geri çekilirken titreşim değişir ve gerçek bir sürtünme bandının uzama ve öne doğru kapanma hissi verir.

Yüksek çözünürlüklü OLED ekran ile donatılmış ekran , keskin görüntüler ve parlak, canlı renkler ile aslında oldukça iyi görünüyor.

Daha da önemlisi, Android destekli cihaz ayrıca arama yapabilir. Ama bunu yapmak için kim telefonunu kullanıyor?

kanadalı araştırmacılar tarafından 'dünyanın ilk' esnek akıllı telefonu açıklandı
kanadalı araştırmacılar tarafından ‘dünyanın ilk’ esnek akıllı telefonu açıklandı

Esnek akıllı telefonlar daha önce görücüye çıktı – Nokia ve Samsung gibi üreticiler birkaç deneysel model yaptı , ancak bunlar çoğunlukla ya kablolu cihazlar ya da sadece promosyon konseptleri. LG G Flex bükülebilir akıllı telefon aslında 2013 yılında piyasaya sürüldü, ancak ReFlex kadar yakın bir yerde bükülemedi.

Queen’s University ekibi, cihazlarını tamamen kablosuz, tam renkli, yüksek çözünürlüklü ve gerçekten esnek hale getirerek mobil teknolojide bir ilki başarmış olabilir.

Açıkçası yakında piyasaya çıkmayacak, ancak İnsan Medya Laboratuvarı başkanı Roel Vertegaal, teknolojinin birkaç yıl içinde tüketicilere ulaştığını görebileceğimize inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu