Teknoloji

Kişiye Özel VPN Nedir

Kişiye özel VPN nedir, hangi VPN türüne giriyor, gelin hep beraber inceleyelim.

Kişiye özel vpn, tek bir uygulama, şahıs ya da sistem tarafından kullanılan bir çeşit VPN türüdür diyebiliriz. Çeşitli senaryolarda kullanılan kişisel vpn servisleri sadece belli bir çıktıya sahiptir.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber kişiye özel VPN sistemine sahip olmanız eskisi kadar zor değildir. Fakat gizlilik maksadıyla kullanacak kişilerde kişiye özel vpnler bazen ciddi riskleri barındırıyor olabilir.

KİŞİSEL VPN

kisiye ozel vpn

Kişisel vpn servisine bağlanan tek kişi sizseniz eğer kişiye özel vpn olarak adlandırabiliriz. Kendiniz için oluşturduğunuz veya satın aldığınız VPN servisine bağlanan tek kişi siz olduğunuza göre, vpnin bulunduğu ağdan ayrılan tek trafiğin size ait olduğunu anlamak oldukça kolay olacaktır. Üst düzey sistemi kurulmuş VPN servislerinde, kendi trafiğini oluşturan farklı istemciler birbirine bağlıdır. Bu sebepledir ki bir karışımın içinde kaybolmanız söz konusu olabilir.

DNS SORGULARI

DNS sorgulanmaların da , internette bir hedefe gitmek istediğinde “trafik polisi” görevi görür. Trafik polisleri trafiği yönlendirdiği varsayımı ile bu söz söylenmiştir. Yani ilgili amaca giderken ulaşılabilirliği sağlamak için “geçebilirsin” veya “dur (bekle)” der. Aynı trafik polisi gibi. Kişiye özel bir VPN’den sadece sizin networkünüzden DNS sorguları oluşturulacağı için bu sorguların ve isteklerin size ait olduğu açıkça belli olacaktır.

Profesyonel olarak inşa edilmiş VPN hizmetlerinde, birbirine bağlı olan onlarca yada yüzlerce istemci olduğundan DNS sorguları adeta okyanustaki yüz binlerce küçük balık gibidir. Hatta bazı VPN servisleri ve hizmetleri (bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar) gün içinde bilinçli olarak belirli bir oranda tesadüfen ve rastgele oluşturulmuş DNS sorguları üretir. Bu, kullanıcıların gizliliğini arttırmak için benzersiz yöntemlerden biridir.

Yetersiz teknik informasyon veri ihlaline neden olabilir ve sizi ortaya çıkarabilir.

Bir ağın güvenliğini sağlamak için onlarca tehlikeli sonuç advertım vardır ve bunlar süre içinde kazanılabilecek deneyimlerdir. Yetersiz teknik informasyon ile oluşturduğunuz veya edindiğiniz kişiye özel VPN, muhtemel sızıntılarla sizi ele verebilir. Her şey, IP adresinizin maskelenmesinden ibaret değildir.

Profesyonel VPN hizmetlerinin avantajlarından faydalanamazsınız.

Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlar (elbet hepsi değil), zamanla önemli deneyimler elde etmişlerdir. Kullanıcı verilerinin iyi mi korunabileceği ve ağ güvenliği benzer biçimde mevzularda uzmanlaşmışlardır. Bu, sizler için önemli bir tercih kriteri olmalıdır.

Sonuç olarak, gizlilik odaklı düşünceleriniz için kişiye özel VPN kullanmak pek de akla uygun olan bir hareket olmayacaktır ki yukarıda açıkladık. Kişisel verilerinize ve gizliliğinize eğer kıymet veriyorsanız bu alanda yeterli teknik bilgiye sahip kurumları tercih etmelisiniz. Tabi ki dökümantasyonlarını incelemenizde fayda var. Adınız ve soyadınız, yaşadığınız ülke, e-posta adresiniz ve hatta telefon numaranız şeklinde sizi tanımlayacak bilgiler isteyen garip ve amacı dışındaki VPN servislerinden uzak durmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu