Kripto Para

Kripto devi Tether, sterlinle sabitlenmiş stablecoin’i piyasaya sürecek

Kripto devi Tether, sterlinle sabitlenmiş stablecoin’i piyasaya sürecek

LONDRA (Reuters) – Büyük kripto şirketi Tether Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Londra’nın hızla büyüyen dijital para birimini düzenleme planlarını hazırlamasıyla gelen bir hareket olan İngiliz sterline sabitlenmiş bir “stablecoin” önümüzdeki ay piyasaya süreceğini söyledi.

Stabil paralar, geleneksel para birimlerine veya altın gibi emtialara karşı sabit bir değer sağlamak için tasarlanmış kripto para birimleridir. Bitcoin ve diğer dijital belirteçleri çoğu ticaret için pratik olmayan hale getiren oynaklıktan kaçınmaya çalışıyorlar.

Geçen ay, karmaşık bir algoritma kullanan bir stabilcoin olan terraUSD’nin değeri çöktüğünde kripto piyasaları sarsıldı ve stabilcoinlerin kripto ticaret dünyasındaki önemine dikkat çekti.

İngiliz Virgin Adaları merkezli Tether’in dolara sabitlenmiş stablecoin’i, 68 milyar dolarlık tirajla piyasa değeri açısından üçüncü en büyük kripto para.

Kripto ve normal nakit arasında fon taşımak için baskın ortamdır. Jetonları, şirketler tarafından verilen dolar, devlet borcu ve kısa vadeli borç karışımı ile desteklenmektedir.

tether

TerraUSD’nin çöküşü kripto piyasalarında bir satışa yol açarken, Tether dolar ile 1:1 sabitini kırdı ve yatırımcıların kripto ekonomisindeki önemli bir çarka olan inancını sarstı.

İngiltere, tüketicilerin ödemeleri daha verimli yapmasına yardımcı olmak için kripto ve blok zinciri teknolojisinin potansiyelinden yararlanma planının bir parçası olarak bazı stablecoin’leri düzenleyicilerin gözetimi altına almak için yasa çıkarmayı planlıyor.

Mayıs ayında, büyük stablecoin çöküşleriyle başa çıkmak için mevcut kuralları uyarlayacağını söyledi.

Tether Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino yaptığı açıklamada, şirketin Birleşik Krallık düzenleyicileriyle çalışacağını ekleyerek, “Birleşik Krallık’ın blok zinciri inovasyonu ve finansal piyasalar için kripto para biriminin daha geniş uygulanması için bir sonraki sınır olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

 

İngiltere maliye bakanlığı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Dolar destekli madeni parasına ek olarak Tether, euro, denizaşırı Çin yuanı ve Meksika pesosuna sabitlenmiş tokenler sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu