Kripto Para
Trend

Kripto Kışı Zorluyor! Bitcoin Madencilik Şirketi İflas Etti

Uzun süredir ayı piyasasında olan kripto para birimlerinin değer kaybetmesi kripto odaklı şirketleri zor durumda bıraktı. Kripto kışı olarak adlandırılan bu dönemde likidite krizi yüzünden iflas eden şirketlere bir isim daha katıldı. Sektörün önde gelen Bitcoin madencilik firmalarından Core Scientific, Teksas’ta Bölüm 11 iflas koruması başvurusunda bulundu. Şirket son dönemde iflas etmemek için büyük çaba gösterse de artan maliyetler yüzünden kepenk kapatmak riskiyle karşı karşıya kaldı. Kötüleşen piyasa koşullarına rağmen Core Scientific, hizmetini tamamen durdurmak yerine borçlarını çevirebilmek için yapılandırma çözümü arıyor.

Core Scientific İçin Kaçınılmaz Son Geldi

Bir süredir kripto para dünyasında ayakta kalmaya çalışan şirketlerden Core Scientific, tüm çabalara rağmen iflas başvurusunda bulunmaktan kaçamadı. Bilindiği üzere şirket likidite krizi sebebiyle yardım talep etmiş ve B. Riley’den geçen hafta 72 milyon dolarlık yatırım almıştı. Ancak bu desteğe rağmen kripto para madencilik cihazlarının kiralama bedellerini ödemekte zorlanan şirket mahkemeye bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu.

Hisse Fiyatında Kayıplar Hız Kazandı

hisse fiyatinda kayiplar hiz kazandi

Kripto para madencilik sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Core Scientific, bilançosunu yeniden yapılandırana kadar madencilik yapacağını duyurdu. Şirkete yakın kaynaklara göre, Core Scientific hala pozitif nakit akışı sağlıyor. Buna rağmen madencilik firmasının halka açık olan hisselerindeki kayıplar hız kazandı. Temmuz 2021’de listelenmeye başlayan CORZ hisse senedi fiyatı geçen sene yüzde 98 oranında değer kaybetti. Kripto para madencilik firmalarının peş peşe iflas riskiyle karşılaşması kripto endüstrisi için de endişe verici olarak yorumlandı.

Madencilik Firmaları Zor Durumda

Core Scientific, yaklaşık bir aydır zorlu piyasa koşulları nedeniyle operasyonlarında likidite krizi yaşandığını duyurmuştu. Kaynaklar şirketin tasfiyeye istekli olmadığını ve borç yapılandırma yöntemiyle faaliyetlerine devam etmek istediğini belirtti. Kripto para sektöründe madencilik firmaları kripto kışında en fazla olumsuz etkilenen şirketler oldu. Argo Blockchain, Iris Energy, Compute North gibi birkaç kripto madencisi iflas riskiyle gündeme gelirken bu gelişmeler kripto dünyasını tedirgin ediyor. Uzmanlar kriptoların yükselişe geçmesinin bu şirketler için tek çözüm olduğunu söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu