Kripto Para

Kripto para birimi nedir?

Kripto para birimi nedir?

Kripto para bir tür dijital paradır. Giderek daha fazla insan ve şirket bunu kullanmaya başlıyor. Bu paranın bir kısmı, geleneksel “fiat” para birimleriyle (dolar, euro, yen ve…) ödediğimiz aynı mal ve hizmetlere harcanabilir.

Kripto para birimi nedir? Kısaca dijital paranın bir şeklidir. Uzun cevap için “Kripto para birimi nedir” kılavuzumuzu okumaya devam edin.

Giderek daha fazla insan ve şirket bunu kullanmaya başlıyor. Bu paranın bir kısmı, geleneksel “fiat” para birimleriyle (dolar, euro, yen vb.) ödediğimiz aynı mal ve hizmetlere harcanabilir. Bununla birlikte, bazı kripto para birimleri, yalnızca belirli bir platformun hizmetleri için ödeme yapmak için kapalı sistemlerde kullanım içindir. “Kripto para nedir ve nasıl çalışır”, rehberlerimizin yeni başlayanlar için kripto para biriminin ne olduğunu yanıtlamaya çalıştığı yaygın bir sorudur.

kripto para birimi nedir?
kripto para birimi nedir?

Dünya çapında kullanımda olan tüm kripto para birimlerinin toplam değeri, Aralık 2017 sonunda, bir yıl öncesine göre neredeyse 40 kat daha fazla, yaklaşık 600 milyar ABD dolarına ulaştı. Bazı insanlar sadece fiyatının artacağını umarak kripto para satın alır. Ancak spekülasyon ve yatırımı bir kenara bırakırsak, kripto para, mal ve hizmetler için ödeme aracı olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bunun birkaç nedeni var:

– Karmaşık matematik ve ilgili askeri düzeyde kriptografi nedeniyle sahtesini yapmak güvenlidir ve imkansızdır.
– Merkezi olmayan ve daha verimlidir – kripto para biriminize sahipsiniz ve parayı basmak için hiçbir bankaya veya hükümete ihtiyaç yoktur ve paranızı transfer etmek için herhangi bir aracıya ihtiyaç yoktur. Bu, işlemlerinizi daha ucuz ve daha hızlı hale getirebilir (her zaman olmasa da).
– Tüm dünyada mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kripto para birimlerini kullanmak için giderek daha fazla fırsat var.
– Geleneksel bankacılığa erişimi olmayan kişilerin dünya çapındaki finansal sistemin bir parçası olmalarına yardımcı olur.
– Nasıl kullanılabileceği ve kişinin ihtiyaçlarına göre uyarlanabileceği konusunda daha birçok seçenek sunan programlanabilir paradır.
– İşletmelere yeni müşterilere ulaşmaları ve sermaye artırmaları için yeni yollar sunar.
– Kripto para birimine başlamak giderek daha basit hale geliyor.

 

Kripto para birimi hakkında bilmeniz gereken temel gerçekler:

 

En iyi bilinen kripto para birimi, Ocak 2009’da ortaya çıkan ve kripto para birimlerinin yükselişinin başlangıcını işaret eden Bitcoin’dir. Ancak daha önce bu tür para birimleri oluşturmak için birçok başarısız girişimde bulunuldu. Kripto para birimi tarihinin Bitcoin’in yaratılmasıyla başladığı söyleniyor.

İlginizi çekebilir: NFT ‘de Kara Para Aklama Olayları Artış Gösteriyor.

 

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı, ancak kimse bunun kendisi mi yoksa bir grup insan mı olduğunu bilmiyor.
Şu anda kullanımda olan binden fazla kripto para birimi var. “Paralar” (Bitcoin artı topluca altcoinler olarak bilinen diğer para birimleri) ve belirli bir blok zinciri tabanlı platformun hizmetleri için ödeme yapmak için kullanılanlar gibi jetonlar olarak gruplandırılabilirler. Altcoinler, değişen seviyelerde anonimlik, işlem hızı ve diğer özellikler sunar. Ayrıca, blok zincirinde madeni para olmadığı için “madeni para” kelimesi bir metafor olarak kullanılır – bu sadece bir deftere giriştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu