Kripto Para

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur

Kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur?

Kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur? Kripto para cüzdanı Nedir? Kripto para cüzdan türleri nelerdir? Hangi cüzdan türünü seçmeliyim? Bu ve buna benzer sorularınıza cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda bu konuları ele alarak kripto para cüzdanları hakkındaki bildiklerinize yenilerini eklemeyi amaçladık.

Kripto Cüzdanına Gerek Var mı?

Kripto para cüzdanları son dönemde FTX gibi büyük kripto para borsalarının da batışıyla birlikte yeniden gündeme geldi. Bu olay yaşandıktan sonra yatırımlarını kripto borsalarında değerlendirenlerin kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur şeklinde aramalar yaptığı gözlemlenmiştir.   FTX borsasının batması ile insanların akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı. Haliyle yatırımlarını güvenli halde saklamak için sanal cüzdanlara yönelme yaşanmışdı.

Kripto Para Cüzdanlarının Çalışma Mantığı Nedir?

Bu cüzdanlara almış olduğunuz kripto paralar sanal bloklar şeklinde kayıt yapılmaktador.  Blok zincir mantığı ile size ait olan varlıkların kodları kripto cüzdanınıza kayıt yapılıyor.  Aynı zamanda blok zincirdeki yerlerede kayıt yapılıyor. Yani sizin cüzdana kayıt yapılınca zincirdeki ilgili yerlerede  bu kripto para şu kodlu cihaza kayıt yapıldı diye kopyalar oluşuyor.

Kripto Para Cüzdanı Kullanmalımıyım?

İnsanların kripto para cüzdanlarına yönelmesinin en önemli nedenlerinden birisi de elbette ki borsaların son dönemde güvensiz politikalar izlemesinden kaynaklanıyor. Dünyanın en büyük borsalarından biri olarak görülen FTX’in iflasıyla birlikte yatırımcılar yatırımlarını güvenli  ortamlarda saklamak için yeni yöntem ve teknikler araştırıyor. Kripto para yatırımlarının güvenli halde saklanabilmesi ve korunabilmesi için çok çeşitli çözümler çıkıyor. Bu çözümlerden en çok tercih edilenlerin başında da kripto para cüzdanı geliyor. Sanal cüzdan oluşturmak ise oldukça kısa sürede gerçekleştirilebilecek işlemlerden biri. Bunun için yalnızca birkaç dakika uğraşmak yeterli olacaktır.

Kripto Para Cüzdanı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para cüzdanı oluşturmadan önce sanal cüzdanlarla ilgili önemli ayrıntıları bilmeniz gerekir. Nasıl çalışır? Nasıl açılır? Mantığı Nedir? Buna benzer sorulara verilecek cevaplarınızın

Bu kapsamda kripto para cüzdanı oluştururken dikkat edilmesi gerekenler hakkında fikir sahibi olunması gerekiyor.

Bir kripto para cüzdanının hangi işlevlere sahip olduğunu ve oluşabilecek potansiyel riskleri bilmek önemlidir. Kripto para cüzdanları da diğer sanal hesaplar gibi çeşitli güvenlik anahtarlarıyla birlikte korunuyor. Tıpkı bir sosyal medya platformu gibi kullanıcıların bir şifresi oluyor. Cüzdana erişim için bu şifre kullanılıyor.  Haliyle bu şifrenin güvenli bir şekilde korunması ve başkalarının eline geçmemesi gerekmektedir.  güvenlik açısından bu şifrenin internet bağlantısı olmayan bir ortamda saklanması çok önemlidir. Güvenli ortamlarda korunmayan şifre ve hesap bilgilerinin ele geçmesi ve cüzdanın içinin boşaltılması istenmeyen durumlar oluşturabilir.

Kaç Çeşit Kripto Para Cüzdanı Vardır?

Kripto para cüzdanları soğuk ve sıcak cüzdan olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Soğuk cüzdan, tıpkı bir USB belleğe benzemektedir.  Soğuk cüzdanlara kripto varlıklar kayıt yapıldıktan sonra internet bağlantısına gerek kalmadan varlıklarınız o cüzdanda siz satana kada yada başka borsalara göndere kadar orada kalmaktadır. Bu cüzdan türünü kullanmak için her zaman internet bağlantısına gerek yoktur. Sadece cüzdana aktarım anında internet olması yeterli olmaktadır.

Soğuk Cüzdanlar Güvenli mi?

Kripto cüzdanları arasında en güvenli olan cüzdan türü soğuk cüzdanlardır. İnternet bağlantısı olmamasına rağmen kripto varlıkları internet üzerinden çevrimiçi bir şekilde barındırabilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple en sık tercih edilen cüzdan türlerinden biridir.  Diğer cüzdan türü olan sıcak cüzdanların ücretsiz olmasının yanı sıra soğuk cüzdanlar belirli ücretler karşılığında satın alınmaktadır.

soğuk kripto para cüzdanı

soğuk kripto para cüzdanı

Sıcak Cüzdan Nedir?

Sıcak cüzdan hizmeti veren internet sitelerinden hesap açarak sıcak cüzdan sahibi olabilirsiniz. Sıcak cüzdan dijital varlıkların çevrimiçi bir şekilde depolanmasına verilen addır. Hesap açtığınız site size sıcak cüzdan hesabı kullanıcı adı ve şifresi veriyor. O kullanıcı adı ve şifresini kullanarak cüzdanınıza girip o alana işlem yaptığınız borsadaki kripto varlığınızı hızlıca aktarabilirsiniz. Belirli sistemler sayesinde kripto varlıkları borsa dışında saklayarak yatırımlarının güvenliğini sağlamak mümkün olmaktadır.

Sıcak cüzdanda her an alım ve satım yapılıyor mu?

Cüzdanların mantığı kripto varlıklarınızı saklamaktır. Yani siz herhangi bir borsadan cüzdana kripto varlık gönderdiğinizde o kripto varlığı belli süreliğine alış ve satışını engellemiş oluyorsunuz. Satış işlemi için cüzdandan kripto borsasına o varlığı transfer etmeniz gerekmektedir.

Kripto Para Cüzdanı Oluşturmanın Püf Noktaları

Kripto para cüzdanı oluşturmak için izlenmesi gereken ilk adım cüzdan türünü belirlemektir. Soğuk cüzdanlar için internet üzerinden sipariş vermek ve bu sayede kripto varlıkları güven altına almak mümkündür. Bunun yanı sıra sıcak kripto para cüzdanı oluşturmanın püf noktaları da oldukça önemlidir. Sıcak cüzdanlarda seçenek çok olduğu için hanginin daha iyi olacağına karar vermekte zorluk yaşanabilmektedir. En sık tercih edilen ve güvenilir hizmet sunan sıcak cüzdanlar aşağıda yer almaktadır;

  • Trust Wallet
  • Litecoin Core
  • MyEtherWallet
  • MetaMask

Yukarıda yer alan markalar en sık tercih edilen sıcak cüzdanlar arasında yer almaktadır. Bu cüzdanların kurulumu için seçilen markanın sitesine girmek gerekmektedir. Girilen sitede hesap açılarak sıcak kripto para cüzdanı kullanmaya başlayabilirsiniz. KYC adı verilen kimlik doğrulmasının yapılmasıyla birlikte kripto varlıkları sıcak cüzdana yüklemek mümkündür. Bunun için kripto para borsalarından kısa bir transfer işlemi yapmak yeterli olacaktır.

Kripto Cüzdanı Neden Gerek Var?

Son yıllarda kripto para sektörünün de büyümesi ile sıcak kripto para cüzdanlarının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.  Kripto para cüzdanlarına bu denli rağbet olmasının nedenlerinden birisi de Kasım ayında gerçekleşen FTX iflasıdır. En büyük borsalardan biri olarak görülen FTX borsasının iflasının sosyal medyada bir infial yarattığını söylemek mümkündür. Bu nedenle pek çok kişi FTX borsası içerisinde kripto varlıklarının değerinin sıfıra indiğini izlemekle yetinmek zorunda kalmıştır. Bu durum da diğer yatırımcıların herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için kripto varlıklarını sıcak cüzdanlarda saklama isteğini ortaya çıkarmıştır. Sıcak cüzdanların kullanımının arttığı en önemli dönüm noktalarından biri ise elbette ki FTX iflası olarak görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu