Kripto Para

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur

Kripto para cüzdanları son dönemde FTX gibi büyük kripto para borsalarının da batışıyla birlikte yeniden gündeme geldi. Bu noktada internet üzerinde kripto para cüzdanı nasıl oluşturulur minvalinde aramaların sıklıkla yapıldığını görmek mümkün. İnsanlar kripto varlıklarını “cüzdan” adı verilen ve tamamen sanal olan blok zincir ağında saklamayı tercih ediyor.

Bunun en büyük nedenlerinden biri de elbette ki borsaların son dönemde güvensiz politikalar izlemesinden kaynaklanıyor. Dünyanın en büyük borsalarından biri olarak görülen FTX’in iflasıyla birlikte yatırımcılar kendini güvene almak için uğraşıyor. Sanal cüzdan oluşturmak ise oldukça kısa sürede gerçekleştirilebilecek işlemlerden biri. Bunun için yalnızca birkaç dakika uğraşmak yeterli olacaktır.

Kripto Para Cüzdanı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para cüzdanı oluşturmadan önce sanal cüzdanlarla ilgili önemli noktalara ve detaylara hâkim olmak oldukça önemli. Bu kapsamda kripto para cüzdanı oluştururken dikkat edilmesi gerekenler hakkında fikir sahibi olunması gerekiyor. Bir kripto para cüzdanının hangi işlevlere sahip olduğunu ve oluşturulabilecek potansiyel riskleri bilmek önemlidir. Kripto para cüzdanları çeşitli güvenlik anahtarlarıyla birlikte korunuyor. Tıpkı bir sosyal medya platformu gibi kullanıcıların bir şifresi oluyor. Bu şifrenin internet bağlantısı olmayan bir ortamda saklanması ise en büyük tavsiyelerden biri. Aksi halde kripto para cüzdanının çalınması ya da internet korsanları tarafından içinin boşaltılması mümkün hale gelebiliyor.

Kripto para cüzdanları soğuk ve sıcak cüzdan olmak üzere ikiye ayrılıyor. Soğuk cüzdan, tıpkı bir USB belleği andıran görünümüyle bilinmektedir. Bu cüzdan türü internet bağlantısı olmamasına rağmen kripto varlıkları internet üzerinden çevrimiçi bir şekilde barındırabilme özelliğine sahip. Bu sebeple en sık tercih edilen cüzdan türlerinden biridir. Sıcak cüzdanların ücretsiz olmasının yanı sıra soğuk cüzdanlar belirli ücretler karşılığında satın alınabiliyor. Sıcak cüzdan ise dijital varlıkların çevrimiçi bir şekilde depolanmasına verilen addır. Belirli sistemler sayesinde kripto varlıkları borsa dışında tutarak olabildiğince büyük güvenlik önlemleri almak mümkündür.

Kripto Para Cüzdanı Oluşturmanın Püf Noktaları

Kripto para cüzdanı oluşturmak için izlenmesi gereken ilk adım cüzdan türünü belirlemektir. Soğuk cüzdanlar için internet üzerinden sipariş vermek ve bu sayede kripto varlıkları güven altına almak mümkündür. Bunun yanı sıra sıcak kripto para cüzdanı oluşturmanın püf noktaları da oldukça önemlidir. Sıcak cüzdanlar oldukça fazla seçenek sunması sebebiyle insanlarda bir kafa karışıklığı yaratabilmektedir. En sık tercih edilen ve güvenilir hizmet sunan sıcak cüzdanlar aşağıda yer almaktadır;

  • Trust Wallet
  • Litecoin Core
  • MyEtherWallet
  • MetaMask

Yukarıda yer alan markalar en sık tercih edilen sıcak cüzdanlar arasında yer almaktadır. Bu cüzdanların kurulumu için seçilen markanın sitesine girmek yeterlidir. KYC adı verilen kimlik doğrulmasının yapılmasıyla birlikte kripto varlıkları sıcak cüzdana yüklemek mümkündür. Bunun için kripto para borsalarından kısa bir transfer işlemi yapmak yeterli olacaktır.

Sıcak cüzdanlar son yıllarda kripto para sektörünün de büyümesiyle birlikte oldukça sık tercih edilmektedir. Bunun en büyük etkenlerinden biri de Kasım ayında gerçekleşen FTX iflasıdır. En büyük borsalardan biri olarak görülen FTX borsasının iflasının sosyal medyada bir infial yarattığını söylemek mümkündür. Bu nedenle pek çok kişi FTX borsası içerisinde kripto varlıklarının değerinin sıfıra indiğini izlemekle yetinmek zorunda kalmıştır. Bu durum da diğer yatırımcıların herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için kripto varlıklarını sıcak cüzdanlarda saklama isteğini ortaya çıkarmıştır. Sıcak cüzdanların kullanımının arttığı en önemli dönüm noktalarından biri ise elbette ki FTX iflası olarak görülür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat