Kripto Para

Kripto Piyasası 8 Ayda 2 Trilyon Dolardan Fazla Kaybetti

Kripto para birimlerinin kralı Bitcoin, diğer dijital para birimlerini de sürükleyerek düşmeye devam ediyor.

Kripto endüstrisi için karanlık çizgi devam ediyor. 

Bitcoin’in Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesine düştüğü karanlık bir günün ardından, kripto para birimi fiyatları düşmeye devam etti. 

Sonuç olarak, geçen Kasım ayında değeri 3 trilyon doların biraz üzerine çıkan kripto piyasası tamamen kargaşa içindeydi. CoinGecko firmasının verilerine göre, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden 2,1 trilyon dolar daha az olan 991 milyar dolar değerinde . Sadece 8 ayda kabaca 2,1 trilyon dolar buharlaştı.

 

Ve bu yazının yazıldığı sıradaki son 24 saate kıyasla piyasa değeri %8,1 düştüğü için bitmedi.

Tüm ekranlara baktığınızda sadece kırmızı görebilirsiniz. Bitcoin %11,3 düşüşle 22,428,74$’a geriledi. En popüler kripto para biriminin fiyatları 21.046 dolara bile düştü. Tek başına Bitcoin, kripto piyasasının değerlemesinin %43.079’unu temsil ediyor. Başka bir deyişle, keskin bir şekilde düştüğünde, piyasa muazzam bir etkiye maruz kalıyor.

Piyasa değerine göre ikinci kripto para birimi olan Ether, %8 düşüşle 1.224,47 dolara düştü. 

Solana, Polkadot ve Cardano gibi gelecek vaat eden platformlardan yerel jetonlar yükselişteydi ve genel kötü eğilime meydan okuyor gibi görünüyordu.

Kripto para birimleri genellikle enflasyonla mücadele için artan faiz oranları nedeniyle yatırımcıların riskli varlıklara güvensizliğinden muzdariptir. Yatırımcılar, Federal Rezerv’in para politikasının ekonomiyi resesyona sürükleyeceğinden korkuyor.

kripto

Bu zorlu makro-ekonomik bağlamla karşı karşıya kalan kripto firmaları, son haftalarda işe alımların dondurulmasından işten çıkarmalara kadar değişen maliyet düşürme önlemleri açıkladı. Fintech BlockFi, Pazartesi günü işgücünü %20 oranında azalttığını açıklayan son şirket oldu. BlockFi yaklaşık 850 kişiyi istihdam etti.

CEO Zac Prince Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bu sabah, planlamak ve düşünmek için önemli bir zaman ayırdıktan sonra, çalışan sayımızı yaklaşık %20 oranında azalttığımızı duyurduk” dedi. Bu, hafife aldığımız bir karar değil ve bizi çok üzen bir karar” dedi.

“BlockFi’nin uzun süredir burada olmasını sağlama taahhüdümüzde kararlıyız. Müşterilerimiz bekledikleri hizmet kalitesinde herhangi bir önemli değişiklik yaşamazlar, fonları korunur ve tüm platformlar ve ürünler normal şekilde çalışmaya devam eder. .

Geçen hafta 260 kişiyle ayrıldığını açıklayan kripto borsası Crypto.com oldu.

Bunun ötesinde, kripto endüstrisi, en son Pazartesi günü para çekme ve diğer işlemleri donduran borç veren Celsius Network olan skandallara yakalandı . Karar birçok spekülasyona yol açtı. Bazıları Celsius’un iflasın sonunda olup olmadığını merak ediyor. Bir not dışında, firma Pazartesi gününden beri sessiz.

Dibe ulaşıp ulaşmadığımızı merak edenler çoktur. Kripto paranın en sadık eleştirmenlerinden biri olan ekonomist Peter Schiff, düşüşün sona ermekten çok uzak olduğunu düşünüyor.

Schiff bir tweet’te, “#Bitcoin 25 bin dolarda ve #Ethereum’un 1300 dolarda temel desteğin altına düşmesiyle, yaklaşık 20 bin #kriptonun birleşik piyasa değeri 3 trilyon dolarlık rekor seviyeden 1 trilyon doların altına düştü” dedi. “Bu 2 trilyon dolar azaldı, 1 trilyon dolar kaldı. Son trilyon en acı verici olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu