Kripto Para

Küçük İşletmeler İçin Bitcoin’in Önemi

Küçük İşletmeler İçin Bitcoin’in Önemi

Küçük İşletmeler İçin Bitcoin’in önemi Kasım 2013’te, o vakitler 23 yaşında olan Adam Welsh, Pennsylvania‘da bir Subway restoranına girdi ve bir tavuk pastırmalı çiftlik sandviçi aldı; bilhassa olağandışı değil. Garip olan, 12 dolarlık sandviçini ödeme biçimiydi. Nakit ya da kredi kartı kullanmadı – Bitcoin (BTC) kullandı.

O sırada 12.35$ değerinde olan 0.04035 BTC ödedi ve bütün borsayı online yayınladı . O vakitler bu restoran, zincirde kripto para birimini kabul eden iki mağazadan biriydi, öteki ise Moskova’daydı. Bugün daha çok Metro takip etti ve büyük ve ufak işletmeler, başkaları arasında Expedia, Microsoft, Overstock ve Virgin Galactic dahil olmak üzere bir dizi mal ve hizmet amacıyla ödeme olarak kripto para birimlerini kabul etmeye başladı.

Kripto para piyasasının toplam sayısal değeri 2017’nin üçüncü çeyreğinde 177 milyar doların üstüne çıktı. Kripto para birimleri bundan sonra yalnızca maceralı ve fütürist bir yatırım fırsatı değil; günlük mal ve hizmetler amacıyla süratle seçenek bir ödeme tekniği durumuna geliyorlar.

Minimum prosedür ücreti ile saniyeler içerisinde ödeme alma kolaylığı, bir işletme amacıyla çok şey ifade eder. Daha çok online mağaza, müşterilerinden bir ödeme biçimi olarak kripto para birimlerini kabul etmeye açılıyor. Fakat BTC gibi kripto para birimleri, fiyat hareketi yardımıyla son vakitlerde manşetlere çokça çıksa da , ufak işletmelerin bunu daha geleneksel ödemelerin yanı sıra sunmayı keşfetmesi amacıyla çok sayıda zor olan namacıyla var.

İş Yapmanın Maaliyeti

Kripto para birimlerinin tüccarlara yardımcı olabileceği büyük bir alan güvenilirliktir. Identity Theft Resource’a göre, 2017’de müşterileri için özel veri tutan şirketler amacıyla veri ihlalleri, kayıtların başlamasından bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı .

Müşterilerin kripto para birimleriyle ödeme yapmasına izin vermek, verilerinin, veri ihlallerinin en sık ortaya geldiği merkezi bir merkezde depolanmadığı manasına gelir. Bankacılık bilgileri, potansiyel olarak savunmasız bir şirket sunucusunda değil, cüzdanlarında saklanır.

Kripto para birimleri, işletmelere nakit akışlarında yardımcı olmak amacıyla da faydalı olabilir. Bir müşteri bir ürün amacıyla kredi kartı kullanarak ödeme yaparsa, bankacılık sağlayıcısı geri ödeme gerekip gerekmediğini, perakendecinin bunları geri ödemesini sağlar.

Prensipte iyi olsa da, pratikte müşteriye geri ödeme yapmanız ile kredi kartı sağlayıcısının ödemeyi size iade etmesi arasında genelde bir gecikme olur ve bu durum, Noel tatillerinden sonra bulunduğu gibi, çok sayıda geri ödeme gerçekleştirmek mecburiyetinde kalan perakendeciler için potansiyel bir baş ağrısı yaratır.

küçük i̇şletmeler i̇çin bitcoin'in önemi

Kripto para birimleri ile bütün satışlar kesindir. Endişelenecek rastgele bir ters ibraz yoktur, bu da satışlarınızın geleneksel satıcılara göre daha güvenilir bulunduğu ve nakit akışının daha verimli yönetilmesine yardımcı bulunduğu manasına gelir.

Sınır ötesi çalışan işletmeler amacıyla tüccarlar, uluslararası para birimi ödemelerini işlemek amacıyla yüksek ücretler ödemek mecburiyetindedir. Kripto para birimleri bu ücretleri kesiyor. Kripto para birimleri sanal olduğundan, onu destekleyen bir menşe ülkesi ya da yerel bankası yoktur. Bu, işletmelerin yabancı bir bankayı temizlemek amacıyla ödemeleri beklemeleri ya da ilk etapta bu ödemeyi kabul etmeyle alakalı vergileri/masrafları ödemeleri gerekmediği manasına gelir.

Kripto para birimleri şimdilik VISA ya da MasterCard hızına rakip olmadı. Şu anda, BTC ağı saniyede maksimum 7 prosedür gerçekleştirebilir. Buna karşılık, küresel VISA ağı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Noel ve Kara Cuma satışları gibi en yoğun tatil alışverişi vakitlerinde saniyede ortalama 56.000 prosedüre bile erişerek saniyede ortalama 2.000 prosedür gerçekleştirebilir.
Bu çıkmaz, tercih edilen eşler arası elektronik nakit sistemi olmayı hedefleyen Bitcoin Cash (BCH) gibi kripto para birimlerinin yükselişinin yolunu açtı. Ağustos 2017’de pazara sürülen Bitcoin Cash (BCH), saniyede 23-92 prosedür ya da günde 2 milyon ila 8 milyon prosedür gerçekleştirebildi. Bu hala VISA ile eşleşmek için yeterli değil, fakat birkaç küme halihazırda Bitcoin Cash (BCH) ağının yakın ileride saniyede 7 milyona kadar prosedür gerçekleştirmesine ve direkt olarak ana ödeme işlemcileriyle rekabet etmesine neden olabilecek yükseltmeleri test ediyor.

Bitcoin Cash’in (BCH) büyümesi, BTC’nin perakendeci kabulünün düşüşte bulunduğu bir vakitte geliyor. 2017’de oyun dağıtıcısı Steam gibi tüccarlar, prosedür ücretleri Aralık ayında 20 sentten 20 dolara çıktığı amacıyla BTC ödemelerini kabul etmeyi bıraktı. Şu anda, ortalama BTC prosedür ücreti 2,44 $’a düştü, fakat Bitcoin Cash’in prosedür başına 0,09 $ ücreti ile karşılaştırıldığında hala maliyetli bir fark var.

Kripto para birimlerinin sağladığı bütün faydaların yanı sıra düşük prosedür ücretlerini koruma yeteneği, tüccarlar için çoğu ödeme çözümü sağlayıcısının Bitcoin Cash ödemelerini kabul etmeye karar vermesinin çoğu sebebi arasındadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Küçük kriptolar bence çok önemli bunların kazanç oranı ve patlama olasılığı yüksek burada da çok detaylı bir şekilde zaten anlatmışsınız

  2. Kripto para ile küçük işlemler yapmanın önemini daha iyi anladım makale çok açıklayıcı ve net bir şekilde anlatmış bunu bizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu