Kripto Para

Luna Coin Geleceği Parlak Mı? Uzman Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

LUNA coin geleceği parlak mı? Uzman yatırımcılar ne düşünüyor gibi sorular kripto para piyasalarını yakından takip eden yatırımcılar tarafından merak edilir. Geçmiş dönemde aldığı darbe ve yaşadığı kriz ile bütün kripto para piyasalarını olumsuz etkileyen Terra (LUNA)’nın yeni dönemdeki geliştirmeleri geniş bir kitle tarafından araştırılır. Kripto yatırımlarınızı LUNA etrafında şekillendirmeden önce projenin geliştiricileri ve detayları hakkında araştırma yaparak işe başlayabilirsiniz. Ardından LUNA coin satın alma ve satış işlemlerinizi kendi kararınız ile şekillendirebilir ve kripto cüzdanınızı yönetebilirsiniz.

Eski LUNA projesi, değer kaybı yaşadıktan sonra güven anlamında yatırımcılarını sarsmış olsa da geliştirdikleri yeni blok çatallanması ile yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

luna coin geleceği parlak mı? uzman yatırımcılar ne düşünüyor?
luna coin geleceği parlak mı? uzman yatırımcılar ne düşünüyor?

 

Luna Coin Projesi? Nedir?

Luna coin projesi, 2022 yılında çatallanmış ve yeniden blok zincir adı ile tanımlanmıştır. Yeni versiyon 2.0 adı ile adlandırılmış ve yeni blok zinciri kullanıcılara sunulmuştur. Stablecoinler yaratması ve merkeziyetsiz bir yapıya sahip olması ile öne çıkan Terra (LUNA), yeni proje geliştirmeleri ile kullanıcılarına Terra stablecoinler oluşturma, bu tokenleri alma ve satma, takas etme gibi işlemler için gerekli onayı verir.

Terra protokolü temelde kripto para dünyasında itibari para birimlerine endeksli olan stablecoinlerin üretilebilmesini sağlamak amacı ile oluşturulmuştur. Bir protokol olma özelliğine sahip olan Terra (LUNA) blok zincir alt yapısı sisteminden yararlanarak hem hızlı hem de çift taraflı olarak kripto para yaratabilme özelliğini elinde bulundurur. Bu sayede kripto yatırımcıları sistem üzerinden stabil kripto paraları USD eş değerine sahip varlıklara kolayca dönüştürebilir.

Terra (LUNA) ağında Delegated Proof-of- Strake algoritması kullanılmaktadır. Bu algoritma bir konsensus mekanizması olarak işlem görür. Bu algoritma mekanizmanın daha sağlıklı ve verimli çalışmasını sağlamak açısından projeye katkı sunar.

luna coin geleceği parlak mı? uzman yatırımcılar ne düşünüyor?

Luna Coin Proje Detayları

Luna coin projesi iki ana kripto para biri üzerinden yürür. Terra’nın stabil kripto parası ile LUNA coin olmak üzere iki farklı kanala sahip olan projede en büyük coin hisse payı LUNA’ya aittir. Terra sistemi üzerinde yer alan en büyük coin ise bugün ABD doları ile eşit olan USTC’dır.

Terra blok zinciri 2022 yılının Mayıs ayında fiyat istikrarının bozularak dolar seviyesinin altına inmesi sonucu bir kriz yaşamış ve kurtarma planı olarak yeniden ortaya çıkartılmıştır. Bu plana bağlı kalınarak ise elinde kriz öncesinde coin tutan yatırımcılara LUNA coinler dağıtılmıştır.

LUNA krizi, yaşandığı dönemde oldukça ciddi bir orun olarak ortaya çıkmış ve bütün kripto para piyasaları da bu durumdan olumsuz etkilenmiştir. Kriz sonrasında Terra projesini kurtarmak adına sert bir çatallanma planı geliştirilmiş ve günümüzdeki LUNA coin 2.0 Terra versiyonu ile ortaya çıkartılmıştır.

Luna Coin Geleceği Parlak Mı?

Luna coin, Terra 2.0 versiyonun kullanıma sunulması ile yeniden değer kazanmıştır. Bu süreçte birçok yatırımcı tarafından tekrar tercih edilen coin, piyasaya ekstra 1.000.000.000 adet daha yeniden arz başlatmış ve değer artışını garantilemiştir. Terra blok zincirinde meydana gelen olumsuz ortam ve kriz neticesinde tekrar alınan karar ile LUNA projesi güç kazanmış ve kripto piyasasındaki değerini yeniden kazanmayı başarmıştır.

Saldırıya uğramadan önceki ismi LUNC olan LUNA, saldırıdan sonra daha farklı bir ağ üzerinden kripto piyasalarında etkinliğini sürdürmeye devam etmektedir. Mayıs ayında yeni arz rakamlarını piyasaya sunan LUNA Coin, çatallanma sonrasında yeni istatistiklerini şu şekilde açıklamıştır;

 • % 35: Saldırı öncesindeki LUNA sahipleri
 • % 30: Topluluk havuzlarının payı
 • % 10: Saldırı öncesindeki UST sahipleri
 • % 10: Saldırı sonrası yeni LUNA sahipleri
 • % 15: Saldırı sonrası UST sahipleri

Mayıs 2022 yılında yeniden yapılandırmaya giden LUNA cephesi bu anlamda % 70’i Terra Classic ve USTC miktarını ortaklar arasında paylaştırmayı hedeflemiştir. Yeni dönemde kullanıcılarına yine başarılı projeler ile geri dönüş yapan Terra LUNA coin, kripto para piyasalarındaki işlem hacmini artırmaya her geçen gün devam etmektedir.

Luna Coin Hangi Borsada Listeleniyor?

LUNA coin, her dönemde dünyanın en büyük kripto borsaları tarafından destek görmektedir. Çatallanma ve versiyon 2.0 sonrasında bile kripto borsalarında yer bulan LUNA coin, şu borsalarda listelenmektedir;

 • Binance
 • BTCEX
 • PariBu
 • DeepCoin
 • OKX

Luna Coin Piyasa Değeri Nedir?

Luna coinin güncel piyasa değeri 8.803.274.196 Türk Lirası’dır. Blockchain teknolojisi ile ortak ağ üzerinde çalışan LUNA coinin güncel arz bilgileri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Luna Coin Piyasadaki Dolaşan Arz: 209.900.412 LUNA
 • Luna Coin Piyasadaki Toplam Arz: 1.004.262.701 LUNA
 • Luna Coin Maksimum Arz: Yok

Luna Coin Alınır Mı? Uzman Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

LUNA Coin alınır mı sorusuna yanıt ararken tokenin yeni çatallanmadan sonraki gelişmelerinin yakından izlenmesi gerekir. Kripto para piyasalarında çok geniş bir hacme sahip tokenlerin yer aldığı bilinir. Böylesine büyük bir rekabet ortamında şirketler ve projeler her türlü olumsuzluktan kolayca etkilenebilir. Yatırım yapılacağı durumlarda kripto yatırımcılarının kendi kararları ile alım-satım işlemini gerçekleştirmesi ve işlem yapmadan önce token projesini araştırmaları önemlidir. Bu sayede yatırım için en uygun zaman ve miktar tercih edilebilir.

Luna Coin Nasıl Alınır?

Luna coin nasıl alınır sorusuna basit adımlar ile yanıt bulmak mümkündür. Luna coine birçok farklı kripto borsasından kolayca ulaşabilir ve satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Luna coin satın alabilmeniz ve kripto cüzdanlarınıza ekleyebilmeniz için herhangi bir kripto sistemine üye olmanız ve giriş yapmanız gerekir. Mobil cihazlarınızdan ya da bilgisayarınız üzerinden herhangi bir kripto borsasına üyelik açtıktan sonra satın alma çiftlerini gözden geçirerek size en uygun miktarlarda Luna coin satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

LUNA coin USDT/Tether, Bitcoin, BUSD, Ethereum gibi farklı işlem çiftleri ile satışa sunulur. Cüzdanınızda bulunan tutarı istediğiniz işlem çiftine dönüştürdükten sonra kendi kararınız ile LUNA coin satın alarak kripto cüzdanınıza varlık eklemesi yapabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu