Teknoloji

Mac klavye kısayolları

Mac kullanıcıları için, Apple'ın dizüstü ve masaüstü işletim sistemi, işi daha hızlı yapmak için kullanılabilecek bir dizi kısayol sunar.

Maksimum üretkenlik için bilmeniz gereken Mac klavye kısayolları

 

Maksimum üretkenlik için bilmeniz gereken Mac klavye kısayolları. İster evde ister ofiste olsun, dizüstü bilgisayarlarımızda çok zaman geçirme eğilimindeyiz. Kullanım durumunuz çok fazla yazma gerektiriyorsa, klavye kısayollarının maksimum üretkenliği sağlamak için bir kurtarıcı olacağını bilirsiniz. Mac kullanıcıları için işletim sistemi, işi daha hızlı yapmak için kullanılabilecek bir dizi kısayol sunar.

En temel Mac klavye kısayolları, metni kopyalayıp yapıştırmak için Command + C ve Command + V’dir. Bununla birlikte, Mac için hayatınızı kolaylaştırabilecek bir sürü başka klavye kısayolu var. Mac için bilmeniz gereken en iyi klavye kısayollarından bazıları şunlardır:

Komut + S

Tüm metni yazdınız veya yarın iş yerinde sunmak istediğiniz açılış konuşmasını yaptınız. Yapılacak bir sonraki en iyi şey verilerinizi kaydetmektir. Bunu yapmanın geleneksel yolu, menü çubuğundaki birkaç seçenek arasında gezinmek olacaktır. Alternatif olarak, sadece Komuta ve “S” harfine basarak belgenizi kaydedebilirsiniz. Özellikle, Safari’de veya başka bir web tarayıcısında gezinirken bir web sayfasını kaydetmek için bu komutu kullanırsınız.

Komut + Boşluk çubuğu

Mac için bu klavye kısayolu, öne çıkan arama çubuğunu gizleyecek veya gösterecektir. Spotlight araması, kullanıcıların sistemde kayıtlı belirli bir dosyayı aramasını sağlar. Kullanıcılar sadece o dosyanın adını yazarak bir görsel arayabilirler. Ayrıca, .jpeg veya .mp4 gibi çeşitli dosya türlerini de arayabilirsiniz.

Komut + F

Bu klavye kısayolu, bir belgede belirli bir metni aramanıza yardımcı olacaktır. Sisteminizde kayıtlı dosyaları aramak için bir Bul penceresi açmak için Command + F Mac klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Komut + Üst Karakter + 3/ 4/ 5

Mac’te ekran görüntüsü almak oldukça basittir. Kullanıcıların ekran görüntüsü almak için Command, Shift ve belirtilen üç sayıdan birine basması gerekir. Command + Shift + 3, mevcut ekranın ekran görüntüsünü alacaktır. Command + Shift + 4, ekran görüntüsünü almak istediğiniz ekranın alanını seçmenize olanak tanır. Son olarak, Command + Shift + 5, beğeninize göre ayarlanabilen çerçevenin ekran görüntüsünü almanızı sağlar.

maksimum üretkenlik için bilmeniz gereken mac klavye kısayolları
maksimum üretkenlik için bilmeniz gereken mac klavye kısayolları

apple m2 soc devrait maintenant faire ses debuts sur macbook

Kontrol + Komut + Boşluk çubuğu

İfadeler oldukça popüler ve artık dijital konuşmalarımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bir uygulamanın klavyesinden bir emoji ekleyerek sohbetlere emoji ekleyebilirsiniz. Herhangi bir nedenle, uygulama bir emoji klavyesini desteklemiyorsa, emojileri ve diğer sembolleri seçebileceğiniz karakter görüntüleyiciyi göstermek için Kontrol, Komut ve Boşluk Çubuğuna birlikte basabilirsiniz.

Kontrol + Komut + Q

Bir süre masanızdan uzaklaşmak istiyorsanız ve kimsenin ekranınıza erişmesini istemiyorsanız, ekranı kilitlemek için Control, Command ve Q tuşlarına birlikte basmanız yeterlidir. Komutu çalıştırdıktan sonra, giriş ekranınıza yönlendirileceksiniz.

Shift + Komut + Q

Bu komut sizi macOS hesabınızdan çıkaracaktır. Tuşlara birlikte bastığınızda, bir açılır mesaj sizden onaylamanızı ister. Oturumu kapat tuşuna basarsanız tüm uygulamalarınız kapatılacak ve sistemden çıkış yapacaksınız. Onaylamadan hemen oturumu kapatmak için Option-Shift-Komut-Q tuşlarına basın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu