Yazılım

Mail Order Nasıl Yapılır?

Mail Order Hakkında Tüm Bilgiler

Mail order, yeni nesil alışveriş yöntemlerinden biridir. Mail order kullanımı ile mevcut kredi kartınız fiziki olarak yanınızda bulunmasa bile kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. Mail order yapmak için kartınızın üzerindeki numarayı ve 3 haneli güvenlik kodunu kullanmanız gerekir.

Kredi kartı kulanım artık çok yaygın ancak kartınızı evde unutabilir, çıkaramayacak durumda olabilirsiniz. Bu durumda kredi kartınızı mail order yöntemi ile kullanabilirsiniz. Size uzatılan pos cihazına kredi kartınızın üzerindeki bilgileri girmeniz yeterlidir.

Kart sahiplerinin nerede olurlarsa olsunlar işlem yapabilmelerinin sağlayan bu yöntem hem zaman hem de tahsilat kolaylığı sağlar. Mail order yapmak için kullanılan yöntemler şöyle sıralanabilir:

  • Telefon yolu ile mail order
  • Form aracılığı ile mail order
  • FTP dosya transferi yoluyla mail order

Telefon ile yapılan mail order yönteminde kart bilgileri telefon yolu ile iletilir ve ödeme bu şekilde yapılır. Bir başka mail order yöntemi ise form aracılığı ile yapılır. Formda yer alan kredi kartı bilgilerinin altı imzalanır ve üye iş yeri için ödeme talimatı oluşturulur.

Kredi kartı datası üzerinden yapılan bu yöntem ise daha yoğun iş yerlerine önerilir. Mail order birçok avantajı barındıran bir yöntemdir. Hem kart hamili hem de üye iş yerlerinin bu avantajlı yöntemi dikkatli biçimde kullanması önerilir.

Mail Order Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mail order işleminin avantajı çoktur ancak bu süreci işletirken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunur. Bu yöntemi tercih edenlerin aklındaki ilk soru güvenlik üzerine olur. Mail order yöntemleri güvenilir midir?

Şunu net şekilde belirtmek gerekir ki kart hamilinin kart bilgileri karşı tarafa, üye iş yerine doğrudan iletildiği için bazı güvensi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda güvenilir iş yerlerini tercih etmek bu alanlarda mail order yapmak daha mantıklı olacaktır.

Kart bilgilerinizin sizden habersiz biçimde kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar için yasal süreç başlatmanız da mümkündür. Tüm bunlara mahal vermemek adına güvenilir iş yerlerinde mail order yapınız.

Mail order çeşitli sebeplerle fiziken kredi kartını kullanamayacak olan kişiler için büyük kolaylıktır. Yine de bu yöntem kullanılırken kart bilgilerinin 3. Kişi eline geçmeyeceğinden de emin olmak gerekir. Bu durumda hem kart hamili hem de üye iş yeri azami ölçüde dikkat etmelidir.

Mail Order Yöntemi Nedir?

Kart sahipleri bir işletmeden hizmet alırken herhangi bir sebeple kartını kullanamadıysa mail order yöntemine başvurabilir. Kartınız mail order işlemine açık ise siz de bu yöntemi güvenilir üye iş yerlerinde kullanabilirsiniz.

Form, telefon veya faks gibi yöntemler ile mail order talimatı verilebilir. Mail order talimatınızı istediğiniz zaman geri alabilir istediğiniz zaman tekrar açtırabilirsiniz. Bu şekilde ödeme yapıldıktan sonra süreç klasik kredi kartı ödemesi gibi işler.

Üye iş yeri anlaşmasına göre çekilen tutar 1-3 iş günü içinde iş yeri hesabına aktarılacaktır. Mail order ile alınan ödemelerde bir pos cihazından tek slip çıkar. İş yeri bu ödemeyi hesabına hemen geçirmek isterse bazı küçük kesintiler ile aynı gün tahsil edebilir.

Mail order işlemi için herhangi bir üst limit bulunmaz. Kredi kartı limiti ölçüsünde kullanıcılar bu yöntemi kolaylıkla tercih edebilir. Her türlü acente, şirket, vakıf, dükkân, otel mağaza bu yöntem ile tahsilat yapabilir.

Mail Order Nereden Alınır?

Kredi kartınızı fiziki olarak kullanamadığınızda aldığınız hizmet bedelini mail order yöntemi ile ödeyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanabilmek için şubelere bizzat gidebilir ya da mobil bankacık üzerinden mail order açabilirsiniz.

Aynı yöntemle kartınızın mail order özelliğini kapatabilmeniz mümkündür. Faks, telefon, form gibi yöntemler ile hizmet bedelini kartınız olmadan da ödemek istiyorsanız mail order ideal bir yöntemdir. Üye iş yerleri de tahsilatı birkaç gün içinde kendi hesaplarına aktarmış olurlar.

Mail order yaparken sizden yeni bir şifre istenmez. Bu durum sonradan güvenlik zafiyeti oluşturabilir. Yine de birçok kullanıcı bu yöntemi tercih eder. Üstelik bu yöntem kredi kartı limiti ile orantılıdır. Yurtdışında bulunsanız dahi bu yöntemle ödeme yapmanız mümkündür.

Mail order yönteminin güvenlik zafiyeti vardır ancak yine de güvenilir iş yerlerinde kullanıldığında avantajlıdır. İş gücünden tasarruf etmek isteyen işletmeler müşteri sayılarını ve cirolarını bile böyle arttırabilir.

Zamandan tasarruf ve işlem kolaylığı da mail order yönteminin bir başka artısıdır. Dilediğiniz zaman diliminde bankanızla görüşerek kartlarınızı bu yöntemle kullanmaya başlayabilirsiniz. En sık kullanılan mail order yöntemlerinden biri de form ile yapılandır.

Mail Order Formu Nasıl Yapılır?

Ödeme yapmak istediğiniz işletme size bir form gönderir. Bu forma bazı bilgilerin girilmesi gerekir. Kimlik bilgilerinden başlayarak kart bilgilerine kadar bu forma doldurmanız gerekir. Kartın ön yüzünde yer alan numara, ay ve yıl olarak verilmiş son kullanma tarihi ve kart arkasında yer alan güvenlik kodu(CVV) kodunu girmelisiniz.

Daha sonra ödenmesi gereken tutarı yazıp imza atarak formu hizmet aldığınız işletmeye teslim ediniz. Faks veya telefon yolu ile form iletilebilir, doldurulabilir. Onlar da kontrol edip kaşeleyerek işleme alacaktır.

Bu yöntem işletmede bulunmayan müşteriler için kullanılır. Bilgilerinizi doğrudan söylemek veya yazmak gerektiği için mail order mutlaka kurumsal ve güvenilir firmalarda kullanılmalıdır. Kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda üye işyerleri de mesuliyet sahibi olur.

Gördüğünüz üzere mail order avantajlı ve bir o kadar da kolay bir ödeme yöntemidir. İhtiyaç halinde siz de bu yöntemle ödeme yapabilirsiniz. Form yönteminin dışında, POS cihazına gerekli bilgileri doğrudan girmek de kullanıcıların tercih ettiği yöntemlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu