Kripto Para

Metaverse Coin Nedir, Nasıl Satın Alınır

Metaverse coinleri nedir, metaverse coin nasıl ve nereden satın alabiliriz, metaverse coin list, metaverse coinleri gibi tüm konulara gelin değinelim.

Büyük teknoloji firmaları, Facebook’un çığır açan “Meta” marka duyurusunu takiben metaverselerin uygulanabilirliğini ve potansiyelini tanımaya başladı. Teknoloji şirketlerine ek olarak, Disney gibi eğlence markaları da sanal gerçekliğe adım atma planlarını peş peşe duyurdular.

Medyadaki mükemmel sağır edici reklamları olsa da, ortalama bir kullanıcının bir metaverse’nin ne olduğunun, nasıl çalıştığının ve en önemlisi, bir kullanıcı olarak onlara ne gibi faydalar ve fırsatlar sunabileceğinin tam olarak farkında değiller.

Metaverse coinleri de “meta” furyası ile beraber gelen yeni çığır açan simgelerden oldu. Herkesin aklını başından alan kripto para piyasası şimdi de metaverse coinleri ile yeni bir ses dalgası yaratıyor.

Metaverse Nedir?

Dijital olarak kelimenin anlamı, bir metaverse blok zinciri teknolojisine dayalı sanal bir dünyadır. Bu her şeyi kapsayan alan, kullanıcıların bilim kurgu ve ejderhalardan alışveriş merkezleri, ofisler ve hatta evler gibi daha pratik ve tanıdık ortamlara kadar gerçek hayat ve fantezi senaryolarının sanal bir yansıması, çevrimiçi bir gerçeklikte çalışmasına ve oynamasına olanak tanır.

https://youtu.be/J-tb7LhVsTk

Kullanıcılar bilgisayar, el cihazı veya bir VR kulaklığı ile tam daldırma yoluyla meta veri kaynaklarına erişebilir. Metaverine girenler, çalışabilecekleri, oynayabilecekleri, alışveriş yapabilecekleri, egzersiz yapabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri dijital bir alemde yaşamayı deneyimliyorlar. Kullanıcılar, yüz tanımaya dayalı kendi avatarlarını oluşturabilecek, her türlü kendi işini kurabilecek, gayrimenkul satın alabilecek, dünya içi içerik ve varlıklar oluşturabilecek ve gerçek dünya yıldızlarının konserlerine katılabilecek – hepsi tek bir sanal ortamda,

Bununla birlikte, bir metaverse, sanal ekonomiye sahip sanal bir dünyadır. Çoğu durumda, kullanıcıların kripto para birimleri ve Fungible Olmayan Jetonlar aracılığıyla değer ve varlık alışverişinde bulunduğu, merkezi olmayan finans (DeFi) tarafından desteklenen çevrimiçi bir gerçekliktir.

Metaverses, işlevsel ve dijital bir dahili ekonomi sağlamak için blok zinciri ve oyunlaştırılmış DeFi mekaniğinden yararlanan kullanıcılarına tamamen sürükleyici bir deneyim sunar. Bu durumda, kripto para birimleri bir meta veri deposunda değer değişimi için mantıklı çözümdür; dünya içi ürün ve hizmetler için kolayca harcanabilir ve varlıkların satın alınmasından ve satılmasından içerik oluşturmaya ve hatta kiralamaya kadar farklı yollarla kazanılabilirler. Kullanıcılar, arazi veya diğer oyuncularla takas edilebilecek öğeler gibi oyun içi varlıkları satın almak için metaverse belirteçlerini veya yerel hizmet kripto para birimlerini bile kullanabilir. Ayrıca, kullanıcıların ödül sistemleri aracılığıyla daha fazla metaverse belirteçleri ve NFT’ler elde etmelerini sağlayan Play to kazanmak oyunları da vardır.

Metaverse Coinleri Nelerdir?

Metaverse coinleri, metaverse içinde dijital işlemler yapmak için kullanılan bir sanal para birimidir.

Meta veri depoları blok zinciri üzerine inşa edildiğinden, temel ağlardaki işlemler neredeyse anında gerçekleşir. Blok zincirleri, güven ve güvenlik sağlamak için tasarlanmıştır ve metaverse’yi yolsuzluk ve finansal dolandırıcılık içermeyen bir ekonomi için mükemmel bir ortam haline getirir.

Metaverse coinleri de bu etki altında oldukça başarılı bir teknolojik girişimdir.

Meta veri deposu belirteçlerinin sahipleri, sanal alan içindeki birden çok hizmete ve uygulamaya erişebilir. Bazı jetonlar özel oyun içi yetenekler verir. Diğer belirteçler, sanal avatarlar için giysiler veya bir topluluğa üyelik gibi benzersiz öğeleri temsil eder. World of Warcraft gibi MMO oyunları oynadıysanız, oyun içi öğeler ve para birimleri kavramı çok tanıdıktır. Ancak, geleneksel sanal dünya oyunlarınızın aksine, metaverse belirteçleri sanal dünyaların içinde ve dışında değere sahiptir. Kripto para biçimindeki metaverse belirteçleri fiat para birimleriyle değiştirilebilir. Veya bir NFT iseler, koleksiyonlar, eserler veya sanat eserleri ve hatta bir fincan kahve gibi bağlı gerçek dünya varlıklarının sahipliğini doğrulamak için kullanılabilirler.

Metaverse coinleri, diğer kripto para birimleri ve belirteçlerden büyük ölçüde farklı değildir, ancak aynı sektöre bağlıdırlar. Axie Infinity gibi bazılarında farklı şekillerde çalışırlar ve savaşmak ve onlardan kazanmak için yaratıklar satın alabileceğiniz web tabanlı bir oyun olarak çalışırlar. Manşetlerde de yer alan birkaç başka Metaverse coinleri var. Express.co.uk uzmanlarla Metaverse coinlerinin nasıl çalıştığı ve dünyanın en büyük ikinci kripto parasını gerçekten öldürüp öldürmeyecekleri hakkında konuşuyor.

Meta coinlerinden, son derece popüler Sandbox meta coinin SAND’ını içerir. Sandbox’ta kullanıcılar, NFT’ler tarafından yönlendirilen sanal bir dünya yaratabilir. Başka bir belirteç, kullanıcıların MANA’yı “LAND” adlı dijital gayrimenkul arsalarını satın almak için kullanabilecekleri Decentraland projesinin MANA’sıdır. Hatta satın alınan ARSA’nın arsalarını başka kullanıcılara sabit ücret karşılığında kiralayarak para kazanmak bile mümkündür. Enjin meta veri tabanının ENJ simgesi, dünyanın en büyük oyun/uygulama NFT ağlarına sahip bir ekosistemin yerel varlığıdır.

Metaverse stokları

Meta veri deposunu satın almak isteyen perakende yatırımcılar için en az değişken seçenek, iş modelleri veya karlılığı meta veri deposuna bağlı olan halka açık şirketlere yatırım yapmaktır. Liste şunları içerir:

Meta Platforms Inc (NASDAQ: FB) – Ekim ayında Mark Zuckerberg, daha önce Facebook Inc. olarak bilinen şirketin büyük bir marka değişikliğine uğrayacağını ve Meta Platforms Inc olacağını duyurdu. Duyurudan bu yana Meta, bir sanal gerçeklik metaverse platformu olan Horizon Worlds’ü piyasaya sürdü. Meta’nın Oculus Quest 2 VR başlığı da tatillerin en sıcak hediyelerinden biriydi. Bununla birlikte, artan kulaklık satışlarının daha fazla Horizon Worlds kullanıcısı ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını göreceğiz.

Roblox (NYSE: RBLX) – Roblox, oyuncuların sanal dünyalar oluşturmasına ve diğer Roblox kullanıcılarıyla paylaşmasına olanak tanıyan çevrimiçi bir meta veri deposu platformudur. Roblox, 2006’daki başlangıcından bu yana, 9,5 milyon bağımsız geliştirici, 24 milyon benzersiz dijital deneyim ve 49,4 milyon günlük aktif kullanıcıyla, yıldan yıla %35 artışla hızla büyüdü. Yine de, bu rakamlara rağmen, şirket henüz kâr elde edemedi.
Boeing (NYSE: BA) – Boeing, üretim yeteneklerini genişletmek ve iyileştirmek için metaverse kullanıyor. Boeing’in baş mühendisi Greg Hyslop, Reuters ile yaptığı röportajda, uçak üreticisinin insan, bilgisayar ve robot çalışanlarının dünya çapında sorunsuz bir şekilde iletişim kurabileceği ve işbirliği yapabileceği tescilli bir dijital ortam yaratmayı planladığını söyledi.

Microsoft (NASDAQ: MSFT) – Microsoft, profesyonel dünyada metaverse nişini bulmak istiyor. Şirket, Mesh’i 2022’de Microsoft Teams için piyasaya sürmeyi planlıyor. Popüler video konferans platformuna yapılan eklenti, bireylerin kişiselleştirilmiş avatarlar oluşturmasına ve coğrafi sınırları aşan holografik bir 3D ortamda işbirliği yapmasına olanak tanıyacak. Microsoft Mesh’in önemli bir özelliği, kullanıcıların daha önce bahsedilen dijital ortama bir VR kulaklığı ile erişmelerini sağlayan bir araç olan Holoportation olacaktır. Kullanıcı, ekip üyeleriyle sanki yüz yüzeymiş gibi etkileşim kurma yeteneği ile kendisinin dijital gerçekçi bir temsili olarak görünür.
Metaverse gayrimenkul

Metaverse coinleri henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, Sandbox ve Decentraland gibi platformlar, çok çeşitli benzersiz öğeleri temsil edebilen blok zinciri ağlarındaki dijital belirteçler (NFT’ler) biçiminde dijital gayrimenkul satmaya başladı bile. Bir kişi bir metaverse gayrimenkul parçası satın aldığında, metaverse platformuna güç veren blok zinciri ağı, mülkiyetin satışını ve transferini doğrular.

Sanal gayrimenkul satın alındığında, metaverse gayrimenkul NFT’nin sahibi dijital mülkünü kiralayabilir, satabilir veya inşa edebilir. Japon video oyunu yapımcısı Atari kısa süre önce Decentraland’da 20 parsel dijital arazi satın aldı ve kendi kripto kumarhanesini yarattı. Kumarbazlar, kendi yerel ERC20 tabanlı Atari jetonunu kullanarak, vergisiz kriptoda bahis oynayabilir ve kazanç elde edebilir. Atari ayrıca 2022’de kendi sanal otel kompleksini başlatmayı planladığını duyurdu.

Meta veri deposunda ve diğer dijital öğelerde arazi nasıl satın alınır?

Birkaç metaverse platformu, kullanıcıların dijital arazi ve diğer koleksiyonları NFT’ler şeklinde alıp satabilecekleri pazar yerleri yarattı. İşte nasıl yapılacağı.

Metaverse gayrimenkul satın almak isteyen kullanıcının, hangi platformda dijital gayrimenkul satın almak istediğini belirlemesi gerekir. Birkaç tane daha olmasına rağmen, popüler seçenekler Decentraland ve The Sandbox’tır. Metaverse’de herhangi bir arazi satın almadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kullanıcının, bir blok zinciri ağına bağlanan ve kripto para birimini depolayan ve metaverse platformuna güç sağlayan ilişkili blok zinciri ile uyumlu olan bir bilgisayar yazılımı türü olan dijital bir kripto para birimi cüzdanı oluşturması gerekir.

Oradan, alıcının seçtiği metaverse platformunun pazarına erişmesi ve dijital cüzdanını buna bağlaması gerekiyor. Pazar yerleri genellikle meta veri deposu platform web sitelerinde bulunabilir.

Bu aşamada dijital gayrimenkul satın almak, fiziksel dünyada gayrimenkul satın almaya çok benziyor. Bir alıcı, satın almayı düşündüğü dijital arazinin fiyatını, yerini ve gelecekteki değerini dikkate almalıdır.

Alıcı bir arazi parçası belirledikten sonra, satın almak için jetonları veya madeni paraları alması ve dijital cüzdanında saklaması gerekir. İşlemi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulacak jeton veya jeton türü, meta veri deposu platformuna göre değişir. Örneğin, Decentraland’de dijital arazi satın almak için kullanıcının MANA jetonlarını satın alması gerekir. The Sandbox’ta arazi satın almak isterse, SAND jetonları edinmesi gerekirdi.
Alıcı, dijital cüzdanını metaverse pazarına bağlamış ve finanse etmişse, tek yapması gereken araziye teklif vermek veya araziyi doğrudan satın almaktır. Arazinin maliyeti dijital cüzdandan kaldırılacak ve araziyi temsil eden NFT, kullanıcının cüzdanına aktarılacaktır.

Aynı işlem, giyim ve erişim gibi diğer metaverse NFT öğelerini satın almak için de geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu