Teknoloji

Microsoft, drone AI sistemlerini eğitmek için simülatörü başlattı

Microsoft, otonom uçakların yapay zeka (AI) sistemlerini eğitmek için bir platform başlattı.

Project AirSim, aslında, şirketlerin onları kontrol eden yazılımları eğitmek ve geliştirmek için kullanabilecekleri dronlar için bir uçuş simülatörüdür.

Elektrik hatlarının yakınları gibi gerçekte çok riskli olabilecek yerlerde test uçuşlarını mümkün kılar.

Ve Microsoft, milyonlarca uçuşun saniyeler içinde simüle edilebileceğini söylüyor.

Örneğin şirketler, aracın yağmurda nasıl uçtuğunu veya güçlü rüzgarların pil ömrünü nasıl etkileyebileceğini sanal olarak görebilir.

Lansmanı duyuran bir açıklamada, Microsoft’tan Gurdeep Pall, bunun “endüstriyel metaverse’nin gücünü gösterdiğini söyledi – işletmelerin çözümler oluşturacağı, test edeceği ve bileyeceği ve ardından bunları gerçek dünyaya getireceği sanal dünyalar”.

Firma, teknolojinin hava taksilerinden teslimat uçağına kadar otonom hava araçlarını uçuran AI sistemlerini eğitmek için kullanılmasını öngörüyor.

40 dönüm

Seattle yazılım devinin sanal uçuşta uzun bir geçmişi var – bu Kasım ayında Flight Simulator oyunu 40. yılını kutlayacak.

microsoft

AirSim Projesi’nin geçmişi daha yenidir ve bir dizi araştırmacı tarafından kullanılan aynı adı taşıyan açık kaynaklı bir projeden kaynaklanmaktadır.

Microsoft, bu projeyi emekli edeceğini açıkladı.

Şirket BBC’ye verdiği demeçte, kullanıcıların orijinal açık kaynaklı projenin koduna erişmeye devam edecek, ancak arşivlenecek ve bunun yerine firma çabalarını yeni ürüne odaklayacak.

WhatsApp, iPhone ve Android için Mesaj Tepkilerini Hazırlıyor

Şirket, yeni tescilli platformun kullanıma hazır daha fazla özellik içerdiğini ve kullanmak için daha az teknik bilgi gerektirdiğini söylüyor.

Ancak Microsoft, amacının ücretsiz bir seçenek sunmak olduğunu ve genel çıkış tarihi yaklaştıkça daha fazla bilgi sağlayacağını söylüyor.

Proje, Microsoft’un bulut bilişim platformu Azure üzerinde çalışıyor.

ABD firması Airtonomy’ye platforma erken erişim izni verildi.

Airtonomy, rüzgar türbinleri ve elektrik hatları gibi altyapıları denetlemek için insansız hava araçları kullanır.

İcra başkanı Josh Riedy BBC’ye daha önce “üç kişiden oluşan bir mürettebatın bu bıçakları püskürttüğünü – kulelerin 80m (262 ft) yükseklikte olduğunu, bu nedenle sadece üç kişi için neredeyse bir gün süren bir iş olmadığını söyledi. kesinlikle bir değerlendirmedir”.

Artık drone’lar otonom olarak uçuyor ve yerde sadece bir kişi tarafından kontrol edilebiliyor. “Sadece pilleri bir drone’a nasıl yerleştireceklerini bilmeleri ve bir düğmeye basmaları gerekiyor” dedi.

Bunu sağlayan uçuş rutinleri, Project AirSim’in sanal ortamında geliştirildi ve Bay Riedy, kritik altyapı ile çalışırken “simüle edilmiş ortamın hata yapmamıza izin vermesi” büyük bir avantaj olduğunu söylüyor.

Ayrıca geliştiricilerin, gerçek hayatta test edilmesi güvenli olmayan “ya olursa” senaryolarını hayal etmelerine olanak tanır – örneğin bir drone’nun görüşü engellenirse ne olur?

Microsoft, sivil havacılık düzenleyicileri tarafından sistemleri test etmek için kullanılabileceğini umuyor – drone’nun aşırı şiddetli yağmurda nasıl performans gösterdiğini veya konumlandırma verilerinin kaybıyla başa çıktığını görüyor.

dört simüle edilmiş dron, orman ortamlarında uçuyor.GÖRÜNTÜ KAYNAĞI,MİCROSOFT
Resim yazısı,
Dört simüle edilmiş dron, AirSim’de orman ayarlarında uçuyor

Geliştiriciler, dijital ortam kitaplıklarının yanı sıra, şirketin sistem geliştirmek için gereken uzmanlığı azaltacağını umduğu, önceden eğitilmiş AI “yapı taşlarına” da erişmek zorunda kalacak.

Orijinal açık kaynaklı AirSim’in yaratıcısı Ashish Kapoor yaptığı açıklamada, yeni platformda toplanan verilerin “gökyüzüne çok daha fazla araç koymaya, çiftlikleri izlemeye, kritik altyapıyı incelemeye ve malları ve insanları taşımaya yardımcı olacağını umduğunu söyledi. en uzak yer”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu