Teknoloji
Trend

Microsoft Internet Explorer Tarihe Karışıyor! Microsoft IE Kalıcı Olarak Silinecek

Uzun yıllardır internete erişim için en fazla kullanılan web tarayıcısı olan Microsoft Internet Explorer için son karar verildi. İlk olarak 16 Ağustos 1995 yılında kullanılmaya başlanan Microsoft Internet Explorer artık kullanım dışı olacak. Microsoft tarafından geliştirilen web tarayıcısı yeni güncellemeden sonra devre dışı bırakılacak. Bir döneme damgasını vuran Microsoft Internet Explorer’ın yeni Windows güncellemesi yoluyla tamamen silineceği öğrenildi. XDA Developers platformunda yer alan haber, yıllardır vazgeçmeden Microsoft Internet Explorer kullananları üzdü.

Microsoft Internet Explorer Dönemi Bitiyor

Microsoft’un son yıllarda web tarayıcısı olarak ön plana çıkardığı Microsoft Egde için yeni güncellemeler geliyor. Yapılacak yeni bir güncelleme ile birlikte bir döneme damgasını vuran Microsoft Internet Explorer, Windows 10’da tamamen devre dışı bırakılacak. Şirket, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak ve Microsoft Edge kullanıcı sayısını arttırmak için bu kararı aldığını duyurdu. Microsoft Internet Explorer’ın fişinin çekilmesi uzun bir süredir gündemde olmasına rağmen bu haber sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri haline geldi.

Microsoft Internet Explorer İçin Tarih Verildi

microsoft internet explorer icin tarih verildi

Microsoft Internet Explorer’ın tamamen kapatılacağı tarih hakkında daha önceden bazı açıklamalar yapılmıştı. 2020 yılında şirket Microsoft Internet Explorer ve Microsoft Edge’nin eski sürümünü aşamalı olarak kaldıracağını duyurmuştu. Geçen sene yapılan bir duyuruda ise Microsoft Internet Explorer’ın 15 Haziran 2022 tarihinde devreden çıkacağı belirtilmişti. Ancak bu tarihte herhangi bir güncelleme gelmediği için Microsoft Internet Explorer kullanıma devam etti. Microsoft’un son duyurusuna göre Internet Explorer 11, 14 Şubat 2023’te Windows 10 cihazlarının belirli sürümlerinde kalıcı olarak silinecek. Microsoft Edge güncellemesiyle yapılacak bu hamleden sonra haziran ayında Internet Explorer’a yönelik tüm görsel referanslar kaldırılacak.

İkonu Başlat Menüsünden Silinecek

Microsoft, kullanıcılarına yaptığı duyuruda herhangi bir kesinti yaşanmaması için Edge moduna geçiş yapılması gerektiğini söyledi: “Başlat menüsü ve görev çubuğundaki IE11 simgeleri gibi IE11 görsel referansları, 13 Haziran 2023 için planlanan Haziran 2023 Windows güvenlik güncelleştirmesi (“B” sürümü) ile kaldırılacaktır. Kesinti yaşamaması için Microsoft Edge’de IE modunu ayarlamanızı ve bu tarihten önce IE11’i devre dışı bırakmanızı kesinlikle öneririz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu