Teknoloji

Microsoft, müşteri odaklı Ar-Ge projelerinden çalışanlarını işten çıkarıyor

Microsoft ayrıca Windows, Teams ve Office gruplarında işe alım sürecini yavaşlattı. Dünyanın bazı büyük teknoloji şirketlerinde birden fazla işten çıkarma oldu.

Microsoft, müşteri odaklı Ar-Ge projelerinden çalışanlarını işten çıkarıyor


Microsoft‘un dünya genelinde yaklaşık 200 çalışanını işten çıkardığı bildirildi. Geçen ayın başlarında şirket, şirketin tüm işgücünün neredeyse yüzde 1’ine tekabül eden yaklaşık 1.800 çalışanı işten çıkarmıştı. Microsoft’tan gelen yeni işten çıkarmalar serisinin müşteri odaklı Ar-Ge projelerinde gerçekleştiği bildirildi. 

Raporlar, Microsoft işten çıkarmalarla ilgili son gönderilerin çeşitli konumlardaki sözleşmeli işe alım görevlilerini etkilediğini öne sürdü. Business Insider tarafından hazırlanan bir rapora göre, ek işten çıkarmalar Microsoft’un 2018’de “tüketicileri geri kazanma” hedefiyle bir araya getirdiği Modern Yaşam Deneyimleri (MLX) grubunda yoğunlaştı. 

Modern Yaşam Deneyimleri ekibindeki yaklaşık 200 çalışana 60 gün içinde şirkette başka bir pozisyon bulmaları veya işten ayrılmaları söylendi. Bir TechCrunch raporu, şirket sözcüsünün ayrıntı vermeyi reddettiğini gösteriyor. 

microsoft

Modern Yaşam Deneyimleri ekibi, tüketici ürünlerini doğrudan onlara ihtiyacı olan insanlara ulaştırmaya, aileleri eğlenceli ve güvenli bir ortamda öğrenmeleri, keşfetmeleri ve bağlantı kurmaları için güçlendirmeye odaklandı.

Raporlara göre, MLS ekibi daha sonra iOS ve Android için Aile Güvenliği uygulamalarının ilk sürümünü oluşturmak için Microsoft’un Aile Güvenliği grubuyla ortaklık kurdu.

Haziran 2020’de MLX grubu, kullanıcıların banka, kredi kartı, yatırım ve kredi hesaplarını Excel’e otomatik olarak bağlamasına olanak tanıyan bir şablon olan Money in Excel’i kullanıma sundu.

“Excel’de Para”nın 30 Haziran 2023’te kapatılması planlanıyor.

Geçen ay, Satya Nadella tarafından yönetilen Microsoft, “yeniden düzenleme” kapsamında çalışanlarını işten çıkaran ilk teknoloji devi oldu.

Microsoft’taki işten çıkarmalar, ofisleri ve ürün bölümlerindeki 1.800.000 kişilik işgücünün yaklaşık yüzde 1’ini etkiledi.

Microsoft ayrıca Windows, Teams ve Office gruplarında işe alım sürecini yavaşlattı. Google, Meta, Oracle, Twitter, Nvidia, Snap, Uber, Spotify, Intel ve Salesforce gibi dünyanın bazı büyük teknoloji şirketlerinde birden fazla işten çıkarma yaşandı. Hatta bazıları, dünyanın farklı yerlerinde etkisini gösteren ekonomik krizi beklemek için işe alım sürecini yavaşlatma yoluna bile girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu