Teknoloji

Microsoft veri merkezlerinde kapasite ve kaynak sıkıntısı yaşanıyor

Eksiklik, devam eden donanım kullanılabilirliği sorunları, artan talep ve Azure'un eskiyen altyapısı tarafından körükleniyor

Microsoft veri merkezlerinde kapasite ve kaynak sıkıntısı yaşanıyor

 

Microsoft Müşterilere, diğer yardımcı programlara benzer şekilde, mevcut talepleri karşılamak için ölçeklendirilebilen “sınırsız kaynaklar” kisvesi altında genellikle bulut hizmetleri satılır. Azure, diğer bulut sağlayıcıları gibi, son birkaç yıldır şirketlerin ve uzak çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak taleplerinde büyük bir artış yaşadı. Ne yazık ki Microsoft için bazı müşteriler bu artışın etkilerini hissetmeye başlıyor ve kapasitenin başından beri bir sorun olabileceğini öğreniyor.

The Information tarafından yakın zamanda yayınlanan bir makaleye göre , Washington, Avrupa ve Asya’daki önemli merkezler de dahil olmak üzere iki düzineden fazla Azure veri merkezi şu anda düşük kapasitede çalışıyor. Katkıda bulunan çeşitli faktörlere atfedilen kapasitedeki bu azalma, müşterilerin günlük operasyonları için güvenilen Azure tabanlı altyapı ve hizmetleri kullanamamasına neden olabilir.

Microsoft, diğer bulut hizmeti sağlayıcıları gibi, dünya çapında devam eden bileşen eksikliklerinden ve 2020’nin tele-çalışma gereksinimlerindeki büyük artıştan kaynaklanan sıkışmayı hissetti .

Gerekli işlemcilerin ve diğer bileşenlerin elde edilememesi, şirketi (ve diğer pek çok kişiyi) kapasite ihtiyacının mevcut altyapısını geride bıraktığı bir konuma getirdi. Kaynak eksikliğine rağmen şirket, bulut hizmetlerini pazarlamaya devam etti ve kullanıcıları eskiyen altyapılarına getirdi.

2022 07 02 image 2

Microsoft, o zamandan beri, genel kapasiteyi artırmak için dünya çapında ek veri merkezleri açarak bu sorunları çözmeye çalıştı. Fikir doğru yönde atılmış bir adım gibi görünse de, mevcut bölgelerinde şu anda sorun yaşayan müşteriler için sorunu mutlaka çözmez.

Bu genişlemelere ek olarak, şirket, süregelen kapasite zorluklarını tam olarak kabul etmemekle birlikte ele almak için tasarlanmış bildirimleri periyodik olarak yayınlar. Daha geçen ay Microsoft Azure, müşterileri “belirli bölgelerde benzeri görülmemiş büyüme” nedeniyle arıza yaşayabilecekleri konusunda uyardı. Uyarıya, sanal makine ayırma hatalarını gidermeye yönelik kılavuz eşlik etti .

microsoft

Şirket temsilcileri, US West 2 gibi kilit merkezlerde kıtlığın muhtemelen 2023’e kadar uzayacağını belirtti . 2007’de faaliyete geçmesinden bu yana, Washington eyalet tabanlı veri merkezi, genel altyapıda en çok kullanılan ve sonuç olarak en kısıtlı veri merkezlerinden biri olmuştur. Microsoft’tan Wes Miller’ın Yönergeleri’ne göre Microsoft, müşterilere en iyi bölge ve veri merkezini seçerken hiçbir rehberlik sunmamaktadır. Bu, müşterilerin zaten aşırı yüklenmiş olabilecek en yakın veri merkezlerine yönelmesine neden olur. Miller, deneyimi “zaten yolcularla dolu bir otobüse binmeye” benzetiyor.

Silinen Dosyaları Kurtarma

Son birkaç yılın olayları kuşkusuz katkıda bulunan faktörler olsa da, Microsoft mevcut kapasite sıkıntılarının tek nedeni olarak bunları pek gösteremez. Web’deki müşteriler ve kullanıcılar, 2017’den beri US West 2’nin performansı hakkında yüksek sesle konuşuyorlar. Azure’un en büyük iki müşterisi olan Walmart ve Chevron, 2019’a kadar erişim sorunları yaşadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu