Haberler

Microsoft, Yüz Milyonlarca Rüşvet Ödüyor

Microsoft, Yüz Milyonlarca Rüşvet Ödüyor

Microsoft, Yüz Milyonlarca Rüşvet Ödüyor Bir muhbir, Microsoft‘un uluslararası anlaşma hizmeti aracılığıyla yaygın bir rüşvet olduğunu iddia etti ve teknoloji deviyle bağlantılı komisyonların yanı sıra komisyonlara her yıl 200 milyon dolardan fazla harcandığını belirtti.
Çarpıcı bir keşifte, bir muhbir, Microsoft’un uluslararası sözleşme kuruluşu aracılığıyla kapsamlı bir rüşvet beyan etti ve genellikle Gana, Nijerya, Zimbabve, Katar gibi ülkelerde teknoloji deviyle bağlantılı komisyonlara her yıl 200 milyon dolardan fazla yatırım yapıldığını belirtti.

1998’de Microsoft tarafından işe alınan ve firmanın ürünlerini sonraki 20 yıl boyunca Afrika’nın yanı sıra Orta Doğu’ya getirmesine yardımcı olan Yasser Elabd, Microsoft’un Afrika’nın yanı sıra Ortadoğu’da da yasadışı rüşvet ve komisyon kullandığını iddia etti.

Orta Doğu ve Afrika için yükselen pazarların direktörü olarak başarı elde etti ve birçok terfi aldı.

” Yine de bir noktada garip bir şey gördüm: benden daha genç birkaç personel, düşük pozisyonlarda, lüks otomobiller kullanıyor ve bazen çok sayıda dolar değerinde konut satın alıyordu. Bir ev satın almayı başaramadım, değil. ” diye bilgi uçurma sistemi Lioness tarafından Cuma günü geç saatlerde yayınlanan bir makalesinde yazdı.

“Bu iş arkadaşlarımın nakit parası olan evleri olup olmadığını saf bir şekilde sorguladım– ama eğer öyleyse, neden kesinlikle bir Microsoft satış grubuyla çalışıyorlar ki?”

Elabd, 2016 yılında bir Afrika ülkesinde anlaşmayı hızlandırmak için 40.000 dolarlık bir talep geldiğini belirtti.

“Girişi incelediğimde, bir şeylerin yanlış olduğunu hemen anladım. İstemci, Microsoft’un olası müşterilerin dahili veri kaynağında görünmüyordu” diye yazdı.

yüz milyonlarca rüşvet ödüyor

Elabd, “Aslında satış ekibinde yetersiz verimlilik nedeniyle işine son verilmişti ve şirket planı, eski işçilerin ayrı bir yetkilendirme olmaksızın ayrılışlarından itibaren 6 ay boyunca refakatçi olarak çalışmasını kısıtlıyor,” dedi.

Muhbir, yaşlıların izlenmesine yönelik endişeyi yoğunlaştırdı ve yasal ve İK grupları 40.000 dolarlık harcamayı durdurdu, “yine de şok oldum, sahte anlaşmayı düzenleyen Microsoft çalışanlarını daha derinlemesine incelemedi”.

Elabd, Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya ve bir İK yöneticisine bir e-posta bile yazdığını ve firmanın devlet başkan yardımcısının “hemen benimle iletişime geçtiğini ve konuyu Nadella’ya ileterek, ben az önce ‘Microsoft’tan tek yönlü bir bilet ayırmıştı’.”.

Bir noktada, Microsoft, gruptaki en iyi performans gösterenler arasında olmasına rağmen, onu bir “performans geliştirme stratejisine” koydu.

Ayrıca raporları Birleşik Devletler Hisse Senetleri’ne ve Borsa Tazminatı’na (SE) getirdi, ancak “şirketten çok az hareket gördü”.

The Brink‘e yaptığı açıklamada Microsoft, firmanın sorumlu bir şekilde iş yapmaya kararlı olduğunu ve “her zaman herhangi bir kişiyi yasaları, politikalarımızı veya ahlaki kriterlerimizi ihlal edebilecek herhangi bir şeyi bildirmeye teşvik ettiğini söyledi.

Microsoft Başkan Yardımcısı Becky Lenaburg, “Birkaç yıllık bu suçlamaları daha önce incelediğimize ve onları ele aldığımıza inanıyoruz. Herhangi bir sorunu çözmek için federal hükümet kurumlarıyla işbirliği yaptık,” dedi.

Elabd, Microsoft‘ta yozlaşmış teknikler ilan eden tek kişinin kendisi olmadığını söyledi.

Elabd, “Benim tahminime göre, her yıl en az 200 milyon dolar, büyük olasılıkla Microsoft çalışanları, iş arkadaşları ve aynı zamanda kamu görevlisi için,” dedi. Yüz Milyonlarca Rüşvet Ödüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu