Teknoloji

Mobil Proxy

Mobil Proxy , internete güvenli bir şekilde bağlanmak istediğinizde ve engelleri aşmak istediğinizde kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi olmaktadır. Ülkemizde de gerek güvenli bir bağlantı kurmak isteyen kişiler gerekse de engelli olan sitelere giriş yapmak isteyen kişiler Proxy çözümlerine sık bir şekilde başvurmaktadır. Tabii ki tüm insanlar bilgisayarlar üzerinden internete açılmamaktadır. Bunun yanında mobil cihazlardan yani telefonlardan ve tabletlerden de internete ulaşan pek çok kullanıcı bulunmaktadır. Bu noktada da mobil Proxy araştırması çok fazla yapılmaktadır. İnsanlar telefon veya tabletleri üzerinden yaptığı bağlantının da güvenli olmasını istemektedir. Yine aynı şekilde bu şekilde bir bağlantı yaptıklarında engelli bir siteye de sorunsuz bir şekilde girmek istemektedir.

mobil proxy
mobil proxy

Proxy Nedir?

Mobil Proxy konusundan önce Proxy nedir sorusuna bakmamız faydalı olacaktır. Proxy ara sunucu veya vekil sunucu anlamına gelmektedir. Bu noktada bu sistemde siz bir siteye girmek istediğinizde bu isteğinizi ilk olarak arada yer alan bir sunucuya iletirsiniz. Bu sunucu sizin İP adresinizi gizler ve kendi İP adresi ile gitmek istediğiniz siteye gider. Burada yer alan verileri sizlere ulaştırır. Bu arada yer alan sunucu sayesinde sitenin sizin bilgilerinize ulaşması mümkün olmamaktadır. Yine bu site zararlı bir yazılım içeriyorsa bunların da sizlere ulaşması engellenmektedir. Proxy servislerinin asıl kullanım amacı da güvenlik olmaktadır.

Bunun yanında tabii ki sizler kendi İP adresiniz yerine arada bulunan bir sunucu sayesinde farklı bir İP adresi ile siteye istek gönderdiğinizden dolayı eğer bağlanmak istediğiniz site sizin ülkenizde engelli ise bu engeli aşmanızı da sağlamaktadır. Tabii ki bunun için bağlandığınız Proxy sunucusunun sizinle aynı ülkede olmaması gerekmektedir. Farklı bir ülkede bulunan sunucu üzerinden siteye giriş yapmanız gerekmektedir.

Bu yöntem sadece bilgilerinizi korumak istediğinizde veya yasaklı bir siteye giriş yapmak istediğinizde kullanılmamaktadır. Şirketiniz üzerinden bir işlem yapmanız gerektiğinde veya okul hesabınız üzerinden bir işlem yapmanız gerektiğinde de kullanılmaktadır. Okul veya iş ağınız üzerinden erişebildiğiniz özel siteler bulunabilmektedir. Bunlara erişmek için okul veya iş ağında olmanız gerekmektedir. Tabii ki kendi evinizden bu sitelere bağlanmanız gerektiğinde kendinizi iş yerinizde veya okulunuzda gibi göstermeniz gerekebilir. Proxy sistemleri bu noktada da yardımınıza koşmaktadır. Proxy sistemi sayesinde kendinizi iş yerinizde veya okulunuzda olarak gösterebilir ve sitelere kolay bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

 

Mobil Proxy Nedir?

Proxy yukarıda da belirtiğimiz gibi kendi İP adresinizi kullanarak giriş yapmak yerine araya aracı bir sunucu sokarak onun üzerinden bir siteye giriş yapmanızı sağlamaktadır. Tabii ki bu durum sadece bilgisayarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz bir durum değildir. Bu noktada mobil Proxy araştırması da insanlar tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Tabii ki telefonunuz üzerinden de Proxy ayarlaması yapmanız ve özel bir sunucu üzerinden internete açılmanız mümkündür.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi özellikle iş veya okul ağınıza bağlanmanız gerektiğinde telefonunuzda da Proxy ayarı yapmanız gerekebilmektedir. Mobil Proxy araştırması bu yüzden de sık bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle de pandemi sürecinden sonra evden çalışma sisteminin yoğun bir şekilde kullanılmaya devam etmesi Proxy sistemlerinin de araştırılmasını sağlamaktadır.

Android’de Proxy Ayarı Nasıl Yapılır?

Mobil Proxy dendiğinde akla gelen ilk cihazlar tabii ki Android cihazlar olmaktadır. Bu noktada eğer ücretli bir hizmet alıyorsanız çoğu zaman firma sizlere bir mobil uygulama sunmaktadır. Bu uygulama üzerinden tek tuşla Proxy’i etkinleştirmeniz mümkün olmaktadır. Eğer böyle bir uygulama yoksa Android cihazınızda Proxy ayarı yapmak için;

  • İlk olarak telefonunuzun veya tabletinizin ayarlar kısmına girmeniz gerekmektedir. Ayarlar kısmından kablosuz ve ağ (bazı cihazlarda bağlantılar olarak da isimlendirilebilir) girmeniz gerekmektedir.
  • Buradan diğer ayarlar kısmına gelmeniz gerekmektedir. Bu ayar da bazı cihazlarda ana sayfada bulunurken bazı cihazlarda sağ üste bulunan üç noktaya tıkladığınızda çıkmaktadır.
  • Buradan şebeke bölümüne gelip mobil ağlar seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden erişim noktası adlarını seçmeniz gerekmektedir. Bu noktada bazı cihazlarda direkt olarak Proxy ayarları olarak da görünebilmektedir.
  • Burada karşınız açılan sayfadan gerekli olan Proxy ayarlamasını yapmanız gerekmektedir. Eğer ücretli bir hizmet aldıysanız bu bilgileri hizmeti aldığınız yerden eğer çalışıyorsanız bu bilgileri iş yerinizden eğer okuyorsanız da bu bilgileri okulunuzdan almanız mümkündür. Bu bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu noktada zaten girmeniz gereken bilgiler Proxy sunucusunun adresi, kullanıcı adınız ve şifreniz olmaktadır.
  • Bu adresleri kaydedip çıktığınızda Proxy ayarları tamamlanmış olmaktadır.

 

İOS Cihazlarda Proxy Ayarı Nasıl Yapılır?

Mobil Proxy dendiğinde akla gelen cihazlardan bir diğeri ise Apple firmasına ait olan İOS ve İpadOS işletim sistemine sahip olan cihazlar olmaktadır. Bu noktada bu tür mobil cihazlarda Proxy ayarı yapmak için;

  • Ana menüye gelip buradan ayarlar uygulamasını bulmanız ve buna girmeniz gerekmektedir.
  • Buraya girdikten sonra Wi-Fi seçeneğini bulmanız gerekmektedir. Sonrasında bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını seçmeli ve bunun yanında bulunan “i” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
  • Açılan sayfadan HTTP Proxy seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Elle” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bunu seçerek el ile ayarlama yapma ekranını açmaktayız.
  • Yine karşınıza gerekli olan bilgileri girmeniz için bir sayfa açılacaktır. Bu noktada okulunuzdan, iş yerinizden veya ücretini ödeyerek aldığınız Proxy firmasından aldığınız bilgileri girmeniz gerekmektedir. Yine girmeniz gereken bilgiler sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifreniz olmaktadır.

iPhone ve iPad cihazlarda da Proxy ayarlamasını bu şekilde yapmanız mümkündür. Bu noktada bazı firmalardan aldığınız Proxy hizmetinde sizlere bir mobil uygulamada sunulabilmektedir. Bu ayarları yapmanıza gerek kalmadan uygulama üzerinden rahat bir şekilde Proxy sunucunuzu etkinleştirmeniz veya kapatmanız mümkün olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu