Yazılım

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama

Mobil Uygulama dünyada teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda özellikle cep telefonlarının hayata hızlı girmesi neticesinde yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Akıllı telefonların kullanımın hızlı artması bu uygulamaların kullanımını yaygınlaştırmıştır. Tablet bilgisayar kullanımında yada cep telefonu kullanımında mobil uygulamalar hayatı kolaylaştıran bir hale gelmiştir. Bankacılık uygulamalarından navigasyon uygulamalarına, spor uygulamasından alışveriş uygulamasına kadar değişik alanlarda günümüzde kullanılmaktadır. Günlük yaşantının içerisine giren, hayatı kolaylaştıran bu uygulamalar nasıl yapılmaktadır. Bu uygulamaları yapmak çok kolay bir iş değildir. Karmaşık ve teknolojiyi iyi bilen, yazılım konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Mobil uygulamaların geliştirilmesinde hangi alanda kullanılacağına karar vermek gerekir. Hangi cihazlarda kullanıma sunmak istenirse o alanda çalışmak gerekir.

mobil uygulama nasıl yapılır?

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulama yapabilmek için uyulması gereken adımlar vardır. Peki Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? Bu sorunun cevabı yazının içeriğinde gizli. Bunun için öncelikle hangi mobil uygulamayı yapmak istendiğine karar verilir. Düşündüğümüz konuyu hayata geçirmek için uygulama konusunu planlamak ve oluşum konusunda bir şekil oluşturmak gerekir. Sonrasında mobil uygulamaya ait bir  prototip yapılır. Tasarımı yapılır. Ürün geliştirilir. Ürünün test işlemleri gerçekleştirilir. Nihai olarak da uygulamanın bitirilip, tanıtma ve kullanımını sağlama aşamasına geçilir. Bu süreç kaba taslak bu şekilde olur. Bu uygulamanın yapılacağı yer telefon ise telefonda kullanılan sistemlere uygun olmalıdır. Android yada İOS sistemine göre bu uygulama yapılmalıdır.

mobil uygulamalar 690x420 1

Mobil Uygulama İçin Yapılması Gereken Eğitim

Mobil Uygulama yapabilmek için bir takım eğitimler almak gerekir. Bunlar;

 • Uygulama yapmak için bazı platformları kullanmak gerekir. Bununla ilgili hangi platformun kullanılacağına karar verilir. İlk aşama karar verilen bu uygulamanın indirilmesi aşamasıdır.
 • İndirilen bu uygulamanın nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi sahibi olmak,
 • Uygulamada kullanılacak yazılım dilini öğrenmek,
 • Yazılım dilinin programda nasıl kullanılacağını öğrenmek,
 • Programa göre ara yüz eğitimi almak,
 • Uygulamanın nasıl kullanılacağını öğrenmek,
 • Uygulamanın nasıl piyasaya sürüleceğini öğrenmek.

E- ticaret uygulamalarında basit arayüzler kullanılabilir. Ancak oyun arayüzleri daha karmaşık ve zor olabilir. Kullanılacak uygulamaya göre gerekli eğitimleri almak gerekir. Herhangi bir eğitim almadan bu uygulamaları yapmak söz konusu bile değildir. Teknik bir konu olduğundan teknik bilgi gerektirir.

 

Mobil Uygulamada Kullanılan Platformlar

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? sorusuna bu konuda kullanılan platformlar ile yapılır cevabı verilebilir. Mobil uygulamada bir takım kullanılan platformlardan bazıları;

 • GameSalad bu platform ücretsiz versiyonu vardır. Oyunlar yapıp bunu çeşitli yerlerde paylaşmayı sağlar. Sürükle bırak arayüzü vardır. Bu nedenle kolay kullanım sunar.
 • MobiRoller Türkiye’de üretilen ve tüm dünyanın kullanımına sunulan bu platform, android ve ios uygulaması yapmak isteyenlere hitap eder. Bu platformda çok fazla teknik bilginiz olmadan, kodlama bilgisi olmadan mobil uygulamalar yapma olanağı sunar. Yurt dışı emsallerine göre fiyat avantajı da vardır.
 • Good Barber ise İOS ve Android uygulaması geliştirilebilen bir uygulamadır. Ücretli bir platformdur.
 • Mobile Roadie platformu ücretsiz kullanılabilen bir uygulamadır. İOS ve Android için uygulama yapabilme olanağı sunar.

mr 111015 profesyonel uygulama 1 300

Uygulama Platformundan Sonra Yapılacaklar

Mobil Uygulama platformlarını kullanarak yapılan uygulamaların piyasaya çıkarılması için en önemli hususlardan bir tanesi mobil uygulamalara ait gereken yetkinliğe sahip geliştiriciler olacaktır. Geliştiriciler uygulama hazırlama sürecinin başından sonuna kadar bize gerekli desteği sağlar. Bu sayede uygulamadan beklenen etkinin elde edilmesi sağlanır. Çünkü mobil uygulama üretirken uygulamadaki açıklar, hatalar ve uygulama güvenliği öne çıkar. Benzer uygulamalar üreten uygulayıcılar ile rekabet edebilecek bir uygulama bu şekilde yapılabilir. Yapılan içeriklerle ilgili olarak ulaşılmak istenen hedef kitleyi nasıl etkilemek gerektiği konusunda geliştiriciler fikir verir. Uygulamanın daha iyi ve mükemmel hale getirilmesi konusunda rehberlik eder. Uygulamalarda geliştirici konusu bu nedenle önemlidir.

mobil uygulama guvenlik

Yapılan Uygulamayı Kullanıma Sunmak

Mobil Uygulama nihayetinde son kullanıcılara hizmet vermek amacı taşır. Uygulamayı kullanıma sunmak ve geri dönüşümleri almak işin en keyifli sürecidir. Heyecan verici bir süreçtir. Uygulama piyasaya sürülmeden yeterli teste tabi tutulmalıdır. Aksi takdirde uygulama baştan kaybetmiş olur. Kötü bir uygulama hızlı bir şekilde gündemden düşer. Bu nedenle uygulama kullanım öncesinde olabilecek tüm risklere karşı teste tabi tutulmalıdır. Bu sürecin daha iyi yönetilmesi için uygulamayı bölüm bölüm test ederek kullanıma açmak daha yararlı olacaktır. Uygulama kullanımda kaldıkça kalan bölümleri test edilerek kullanıma açılabilir. Bu sayede kullanımda meydana gelebilecek bir takım sorunların önüne geçilmiş olur.

yazilim pazarlama

Uygulama Konusunda Reklam Yapmak

Mobil Uygulama kullanıma sunulduktan sonra hızlı bir şekilde yayılması için tanıtım yapmak şarttır. Bu tür uygulamalar kullanıcı sayısının fazla olması ile para kazanır. Ne katar çok kullanıcı var ise o kadar çok kazanç mevcuttur. Bu nedenle tanıtım hususuna dikkat etmek gerekir. Piyasada kullanılan herhangi bir mal veya hizmet nasıl pazarlama yapılırsa uygulama da aynı şekilde pazarlama yapılır. Mobil uygulama pazarlamada uygulamanın ne amaç için kullanılacağı belirtilir. Uygulamanın kolay ve basit olması pazarlamasını kolaylaştırır. Kullanımının artmasına neden olur. İçerik de bu aşamada iyi tanıtılmalı ve öğretimi kolay olmalıdır. Karmaşık olan içerikler çoğu insanın ilgisini çekmez. İyi bir strateji ile mobil uygulamanın pazarlanması gerçekleşir.

uygulama nasil yapilir 6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu