Teknoloji

Lamborghini Huracán Tecnica, Modelin Şimdiye Kadarki En Büyük Stil Yenilemesi

Lamborghini Huracán Tecnica, Modelin Şimdiye Kadarki En Büyük Stil Yenilemesi

Modelin Şimdiye Kadarki En Büyük Stil Yenilemesi Geçtiğimiz sonbaharda Lamborghini Huracán Super Trofeo Omolagata (STO), Rosamond, Kaliforniya’daki Willow Springs Uluslararası Yarış Pisti’nde pist hünerini sergilerken, markanın baş teknik sorumlusu Maurizio Reggiani, gururlu bir baba gibi parlıyordu. O zamanlar, 2014 yılında amiral gemisi Aventador’un tamamlayıcısı olarak tanıtılan bir model serisinin en son sürümüydü ve Reggiani, aynı seviyede motor sporlarından ilham alan performansa sahip başka bir Huracan olmayacağına dair güvence verdi. Yine de, soy ağacının şimdi dolu olup olmadığını veya başka bir kardeşin beklenip beklenmediğini belirterek kısa bir süre durdu. Bunun cevabı bu sabah Lamborghini Huracan Tecnica’nın duyurusu ile geldi .

Tecnica’nın Huracan hiyerarşisine uyumu ile ilgili olarak, Lamborghini başkanı ve CEO’su Stephan Winkelman resmi duyuruda, “[Evo] RWD ve pist odaklı STO arasında mükemmel bir şekilde yer alarak, teknoloji, performans ve kusursuz bir şekilde sunarak Huracan serisini tamamladığını belirtti. Huracan’ın V-10 emişli motoru, çarpıcı biçimde gelişmiş bir tasarıma sahip.”
Yeni arkadan çekişli varyant, STO’da bulunan aynı 640 hp, 5,2 litre doğal emişli V-10’u (417 ft lbs torkla) taşıyor; bu, karşılaştırıldığında 30 hp’lik bir artışı ve yaklaşık 4 ft libre torku temsil ediyor. Evo RWD’ye.

Lamborghini’nin tasarım başkanı Mitja Borkert, bu haftaki New York Uluslararası Otomobil Fuarı’na hazırlık olarak Robb Report’a Tecnica’yı sanal olarak gezdirirken, “Otomobillerimizin kendi özel karakterlerinin olması önemlidir” diyor . Yeni sürüm, STO olarak yarış geçmişine sahip olmasa da, bir araba Borkert “Süper Trofeo arabalarımızın DNA’sının yüzde 100’ünü sokak homologlu bir arabaya götürüyor” diyor Tecnica, Borkert’e göre, Evo RWD’den “çok daha çevik ve daha yüksek performans”. Belirttiği nedenler arasında Tecnica’nın arkadan direksiyonu ve benzersiz şekilde ayarlanmış bir süspansiyon yer alıyor. Modelin Şimdiye Kadarki En Büyük Stil Yenilemesi

modelin şimdiye kadarki en büyük stil yenilemesi

Bu iki yön, pilot girdiler söz konusu olduğunda görev kontrolü görevi gören süper bir işlemci olan tanıdık, ancak yine de son teknoloji Lamborghini Dinamica Veicola Integrata (LDVI) sistemiyle ve bunların nasıl çevrildiğini neredeyse anında bilgilendirmeye yardımcı olmak için bağlantılıdır. Performans Çekiş Kontrolü ve tork yönlendirme sistemleri. Tüm bunlar, her biri art arda daha agresif motor ve şanzıman haritasına sahip üç Strada, Sport ve Corsa sürüş modu ile daha da iyileştirildi.

3,040 pound kuru ağırlığı ve elektrik santralini yöneten yedi vitesli çift kavramalı şanzımanla, otomobilin sıfırdan 62 mil / saat hıza 3,2 saniyede ulaştığı ve kabaca 202 mil / saat azami hıza ulaştığı iddia ediliyor. Karbon seramik frenler (önde altı pistonlu kaliperler, arkada dört pistonlu kaliperler), Vision GT’yi yansıtan 20 inçlik Damiso jantların etrafına sarılmış Bridgestone Potenza Sport lastiklerini sadece 62 mil / saat’ten tam bir duruşa getirmek için çalışır.

Tecnica’nın benzersiz dengesi olması amaçlanan şeyin yanı sıra Huracan panteonundaki yerini vurgulamak, alüminyum ve kompozit gövdesinde sunulan görsel ipuçlarıdır. “Öncelikle yandan, ön ucun biraz daha uzun olduğunu göreceksiniz [tam olarak 2,4 inç], bu yüzden aerodinamik üzerinde yoğun bir şekilde çalıştık. Borkert, aracın üzerindeki bastırma kuvvetini [Evo RWD’ye kıyasla] yüzde 35 oranında artırdık, özellikle de aracın arkasında,” diyor. Arka kanadın ağırlığı azaltmak için sabitlendiğini ve örneğin Performante’deki daha yüksek kanada kıyasla otomobilin arkasıyla daha entegre olduğunu ekliyor. Aynı zamanda, Evo’nun toplam sürtünmesinde yüzde 20’lik bir azalma oldu.

Tecnica, uzunluk dışında Evo ile aynı boyutlara sahip olmasına rağmen, araba daha geniş, daha alçak ve daha kaslı görünüyor. Bunun nedeni kısmen yeniden tasarlanan arka uç, geniş ve yontulmuş arka kısımlar ve Borkert’in dediğine göre karbon fiber cephedeki çizgileri yeniden tasarlaması nedeniyle “görsel olarak uzatılmış” bir ön cam. Ayrıca, Terzo Millennio konseptindeki vurgulardan ilham alan bir ön tampon ve Essenza SCV12’den ilham alan ve aynı zamanda hava girişlerini de içeren yan gün ışığı açıklıkları da dahil olmak üzere, Lamborghini’nin bazı unobtainium’larındaki estetik unsurlardan yararlandı.

Teknolojinin tam olarak göründüğü yer, herhangi bir Lamborghini modelinde bulunan en yüksek bağlantı miktarına sahip olarak lanse edilen otomobilin kokpitidir. Çizgi, gelişmiş görünürlük ve okunabilirlik sunar ve kullanıcı arayüzü, paylaşılabilen dijital günlükler ve yerleşik telemetrinin yanı sıra Amazon Alexa, Android Auto ve Apple CarPlay ile uyumluluk sağlar.

Tecnica‘dan Borkert, “Bu, Huracán’da şimdiye kadar yaptığımız en büyük tasarım güncellemesidir” diyor. “Her açıdan yeni görünüyor.” Fiyatlandırma ve pazara tahmini varış henüz açıklanmadı. Modelin Şimdiye Kadarki En Büyük Stil Yenilemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu